Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Denetim Seferberliği” Denetimleri Başladı

Yalova’da tüketici sağlığının korunmasını amaçlayan gıda denetimlerine başlandı. Denetimlerin ilk gününde Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar da ekiplere eşlik etti.

Haber Giriş Tarihi: 27.10.2021 10:50
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Denetim Seferberliği” Denetimleri Başladı

Gıda Kontrol ekipleri sektörel bazlı kontrollerinin ilk gününde il genelinde faaliyet gösteren gıda üretim işletmelerine yaptığı denetimlerle başladı. İlk günkü denetime İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar’da Gıda ve Yem Şube Müdürü Ahmet Tırnakçı ile birlikte katıldı.

Denetimlerde gıda üretim ve satış işletmesinin bütün bölümlerini titizlikle kontrol ederken, işletme yetkilileriyle kurallar konusunda görüş alış verişinde bulunuldu. İşletmede alış-veriş yapan vatandaşlarla da sohbet eden Parıldar vatandaşlardan gıdaların son tüketim tarihlerine dikkat etmeleri, karşılaştıkları olumsuzlukları ALO 174 gıda hattına bildirmeleri ve en büyük denetçinin kendileri olduğu konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

Konuyla ilgili tüketicilere çağrıda bulunan Suat Parıldar, “Tüketicilerimiz gıda satın alırken öncelikle etiketli ürünleri tercih ederek ambalaj üzerinde bulunan bilgilere (özellikle son tüketim tarihlerine) dikkat etmeli ve soğuk muhafazası önem taşıyan et, tavuk ve süt gibi hassas ürünlerin saklama koşullarına özen göstermelidir. Tüketicilerimizin alışveriş yaparken mevzuata uygun olmayan ürünlerle karşılaştıklarında Alo 174 Gıda İhbar Hattını aramaları halinde bizler de gereğini hemen yerine getiririz” dedi.

28 Ekim tarihine kadar sürecek kontrollerde 5996 sayılı Kanun kapsamında gıda ve yem güvenilirliğini gözeterek tüketiciyi ve halk sağlığını koruyucu tedbirleri almak amacıyla gıda işletmelerinin teknik ve hijjenik koşulları, hammaddeden son ürüne kadar gıda güvenliğini etkileyen tüm alt parametreler denetlenecek. Yapılan denetimler sonucunda herhangi bir olumsuzluk tespit edilmesi durumunda, ilgili firmalara mevzuat kapsamında yaptırımlar uygulanacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.