Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Değişmedik, Çark Etmedik”

Çiftlikköy Belediye Başkanı Metin Dağ, ilçede kurulması planlanan Gemi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne ilişkin çeşitli basın organlarında yer alan haberler ve İl Genel Meclis Üyesi Bahar Doğan’ın açıklamalarına yazılı bir açıklamayla yanıt verdi.

Haber Giriş Tarihi: 09.03.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Değişmedik, Çark Etmedik”

Sözlerine “Benim siyasi hayatımı iyi bilenler hiçbir zaman bildiğim doğrulardan vazgeçmediğimi de iyi bilirler” diyerek başlayan Belediye Başkanı Metin Dağ, GESAD’ın kuracağı Gemi İhtisas OSB alanı ile ilgili olarak da şunları söyledi:
“Bugüne kadar belediye başkanlığım döneminde her zaman için çevreye zarar vermeyecek, halkımıza ekonomik katkı getirecek, istihdam yaratacak projelere destek verdim. GESAD’ın projesi gündeme geldiğinde de konuya bu açıdan yaklaştık. GESAD projesine başladığında gündemde sadece geminin iç donanımında kullanılacak malzemelerin, elektrik motorlarının, gemi aksesuarlarının üretilmesi vardı. Benimle görüşen GESAD ve Hollandalı ortaklarının bıraktıkları proje dosyasında da bunlar vardı. Dolayısıyla çevreye zarar vermeyecek, bacasız bir yan sanayi alanı olarak sakıncalı bir durum ortada yoktu. Bunun yanında halkımızın halen en büyük beklentisi olan işsizliğe çözüm açısından da faydalı bir yatırımdı. Bu nedenle projeye ‘Evet’ dedik. Sayın İl Genel Meclisi Bahar Doğan’ın öne sürdüğü yer seçimi komisyonunda da bakanlık ve valilik kanalıyla gelen heyete ‘uygundur’ yazısı vermemizin nedeni de buydu. Yani kısacası GESAD, çevreye duyarlı, sadece yan sanayi üretimi yapan, gemi iç malzemelerini üreten bir OSB kuracaktı. Bu nedenle bu projeye bakışımız olumluydu”

Dağ, kendisinin değişmediğini, değişenin proje ve koşullar olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak 3 yıllık süreçte GESAD’ın projesinde değişiklikler oldu. Sadece iç aksesuarlar üretilecek olan OSB alanında gemi dış bloklarının da yapılacağı belirtildi. Bunun yanında geçen 3 yıllık süre içinde GESAD, halkın beklentilerini karşılayamamış, kamulaştırma işlemlerine başlamamış, OSB alanına bir kazma bile vurmamıştır. Bu durumda bizim birinci önceliğimiz olan çevreye duyarlı ve istihdam yaratacak özelliğini yitirmiştir. OSB formatında yaşanan değişiklik nedeniyle bizim de olumlu bakışımız yok olmuştur. Kısacası GESAD, Çiftlikköy halkının menfaatine olacak bir yatırım olmaktan çıkmıştır.”

Başkan Dağ, kendisiyle ilgili görüşlerinde değişiklik olduğu yönündeki eleştirilere ilişkin de “Değişen Metin Dağ değil, projenin formatıdır. Metin Dağ’ın doğruları değişmez. Dün olduğu gibi bugün de halkın menfaatine olacak, vatandaşa istihdam yaratacak, Yalova’nın doğasına zarar vermeyecek yatırımların her zaman yanındayız. Çevreye zarar verecek her türlü yatırıma da karşıyız. Bunu Sayın Bahar Doğan da termik santral, Vopak gibi konularda verdiğimiz mücadelelerden çok iyi bilir. Sayın Doğan, Metin Dağ’ın siyasi çizgisinde ve doğrularında değişiklik olmayacağını da çok iyi bilir. Kamuoyunun yanlış ve eksik bilgilerle yanıltılması, Metin Dağ’ın görüşlerinde değişiklik olduğu gibi gösterilmesi halkın gözündeki değerimi azaltmayacaktır” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.