Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Dağ, “Ruhları Şad Olsun”

95 yıl önce Allahuekber dağlarında şehit olan 90 bin askerin anısına bir anma mesajı yayınlayan Yalova Ülkü Ocakları Başkanı Tuncay Dağ, “Yaramız hala 95 yıl önceki gibi acıyor” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 23.12.2009 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Birinci Dünya Savaşı sırasında Rus Ordularına karşı savaşan ve Sarıkamış da Allahuekber Dağlarını aşarken şehit düşen 90 bin asker yurdun birçok bölgesinde törenlerle anıldı. 95 yıl önce yaşanan bu acı olayın yaralarının halen acıdığını dile getiren ve bir açıklama yayınlayan Yalova Ülkü Ocakları Başkanı Tuncay Dağ, “22 aralık 1914-15 0cak 1915 tarihleri arasında cereyan eden Sarıkamış Muharebelerinde Türk ordusunun uyguladığı plan bir kolorduyla düşmanın cepheden tespitini, iki kolorduyla kuzey kanadından kuşatılarak, düşman cephesinin 30-35 km kadar gerisindeki Sarıkamış’ın ele geçirilmesiyle büyük düşman kuvvetlerinin imhasını öngörüyordu.

Tamamen karlarla kaplı, çok yüksek dağlık ve yolsuz arazide o günün koşulları altında, kıs donatımından yoksun, yaya ve atlı birliklerle yapılan bu hareket çok riskli idi. Özellikle Onuncu Kolordu Birlikleri Allahuekber dağlarını aşarken, çetin zorluklar ve kış şartları sebebiyle gerek miktar, gerekse mevcut silahlar yönünden çok zayiat vermiştir. Türk kuvvetlerinin büyük bir kısmı soğuktan donarak ölmüştür. Bu başarısızlığın ardından Enver Pasa 3.Kolordu Komutanlığını, Tuğgeneral Hafız Hakkı Pasa ya devretmiştir.

Bu taarruz sonucunda 120 bin kahraman Mehmet ten 90 bini şehitlik mertebesine ulaşmıştır. Sarıkamış dağlarında şehit olmuş Mehmetçiklerimizi saygıyla anıyoruz. Ruhlarınız Şad Olsun” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.