Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Coşkun, "Zarar 8 Milyon TL"

Ak Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun fırtınada seraları zarar gören çiftçilerle bir araya geldi. Coşkun, "Çiftçilerimizin zararlarının karşılanabilmesi adına tüm çalışmaları ve görüşmeleri yapıyoruz" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 09.02.2015 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Coşkun, "Zarar 8 Milyon TL"

Coşkun ilde 8 milyon TL'lik zararın meydana geldiğinin tespit edildiğinin de altını çizdi.
AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun Ak Parti Yalova il başkanı Yusuf Ziya Öztabak ve il yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Koru ve Kadıköy beldelerinde seraları zarar gören çiftçileri ziyaret etti. Ziyaretlerde belde halkı ve çiftçileri bilgilendiren, çalışmalarla ilgili bilgi veren Çevre Komisyonu Üyesi, Ak Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, “İlimiz ve ülkemiz bir afet yaşadı. Sadece Yalova’mızda değil Antalya’dan İzmir’e kadar, Bursa’dan İstanbul’a, Yalova’ya kadar özellikle Marmara Bölgesinde, Karadeniz Bölgesinde olmak üzere birçok bölgemizde lodos afete dönüştü ve ciddi de zararlar oldu. Yalova’mızda da bu zararlar oldu ama tek tesellimiz bir can kaybı olmadı, Allah’a şükür. Bursa ilimizde 3 vatandaşımız hafta sonu yaşanan lodosta o alaborada hayatını kaybetti. Yalova’mızda can kaybı olmayışı sevindirici bir şey ama mal canın yongasıdır derler. Elbette ki sizler de geçiminizi, iaşenizi ve ailenizin, çocuklarınızın giderlerini sera sektöründen, çiçekçilik ve seracılık üretiminden sağlıyorsunuz. Ve bu sektör ilimizde de ciddi manada zararlar görmüştür. Lodos, fırtına afeti hafta sonuna denk gelmişti fakat hafta başında ben Ankara’ya yasama çalışmalarına dönmek zorunda kaldım fakat teşkilatlarımız sağ olsun il başkanımız ve il yönetim kurulu üyeleri olayları takip ettiler. İl başkanımız ve yönetimi, Valiliğimizle ve tarım müdürlüğümüzle koordineli bir şekilde çalışarak bu konu hafta boyunca gündemimizde oldu. TBMM Genel Kurulunda söz alarak ilimizde ve bölgemizde yaşanan lodos ve fırtına afetini, vatandaşlarımızın zarar ve ziyanlarını ve üzerimize düşen sorumluluklarımızı dile getirmek suretiyle düşüncelerimi ifade ettim” dedi.
"8 Milyon TL Zarar Var"
İl genelinde yapılan tespitlerde 8 milyon TL'nin üzerinde zarar meydana geldiğinin altını çizen Coşkun, “Bu olağan üstü bir afet olayıydı, elde olmayan, hesapta ve kitapta olmayan bir hadiseydi, bir anda geldi vurdu, kırdı ve gitti neticede vuku buldu. Allah beterinden saklasın ama şimdi ne yapabiliriz ve ne kadar yapabiliriz bu önemli. Kayıtsız kalmadık ve kalmayacağız başta bunu özellikle ifade etmek isterim. Cumhurbaşkanımıza da konuyla ilgili gerekli tüm bilgileri aktardık. Cumhurbaşkanımızın sizlere selamını getirdim. Gerek Bursa’da gerek ülkemizin diğer yerlerinde yaşadığımız bu felakette zarar gören vatandaşlarımızı biz göz ardı etmeyeceğiz dedi, konuşmasında Sayın Bursa Valisine talimat vererek, Valimiz durumla ilgilenecek zarar gören vatandaşlarımızı, hemşerilerimizin vatandaşlarımızın tespitleri yapılıp hangi kanaldan, ne şekilde yardımcı olunacaktır' dedi.
Biz de, 'Arkadaşlarımızla tespit çalışmalarımızı yapıyoruz. Yalova’mızda da 8 Milyon TL üzerinde tespit edilen bir zarar var. Daha çok seraların yıkılması, yok olması; bazı yerlerde de çatıların uçması gibi etkilenmeler oldu. Yapılan önce bir durum tespitidir, ne kadar zarar görülmüş ve ağırlıklı olarak hangi alanlarda zarar oluşmuştur. İlimizde daha çok Koruköy, Kadıköy, Kazımiye, Sultaniye, Armutlu, ve Altınova bölgelerinde daha çok hasar meydana gelmiştir' dedik" şeklinde konuştu.
“Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanımızla Görüştüm”
İldeki durum hakkında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'le de görüştüğünü vurgulayan Ak Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehmet Mehdi Eker ile görüştüm. 'Benim bölgemde, Yalova’da bildiğiniz üzere bir afet yaşandı ve ben kendilerini ziyarete gideceğim, geçmiş olsun dileyeceğim, hemşerilerimizde yapılması gerekenler hususunu soracaktır, ne yapabiliriz' dedim. Kendisiyle konuyu istişare, müzakere ettik. Burada tarım sigortası, TARSİM dediğimiz bir konu öne çıkıyor, bu konuyu Bakanlığımız teşvik etmek, zorlamak pahasına istiyor. Görünen o ki tespit ettiklerimizde zarar gören çiftçilerimizin birçoğu bu sigortayı yaptırmamış veya yaptırsa bile fırtına afetinden muaf yaptırmıştır, nihayetinde bu sigortadan yararlanamayacaktır. Devletimiz arabanın sigorta yapılması, evinin sigorta yapılması gibi seralarınızı, tarımsal üretim yaptığınız sahaları da sigorta yaptıracaksınız diyor. Burada iki türlü durum var; bazen sigorta şirketleri bu detaya inmek istemiyor onların kaçındığı alanlar var. Bazen de üreticilerimiz bu sigortayı yapmakta imtina ediyorlar. Dolayısıyla tarım sigortası maalesef yeterince uygulanamayan, hayata geçirilemeyen bir sigorta oluyor. Bu alanda bir sigortalama sıkıntısı, boşluğu var. Tarımla uğraşan üreticilerimizin, çiftçilerimizin TARSİM dediğimiz bu sigortayı bir an önce ve mutlak suretle yaptırmalarında fayda var, her an bir felaket ve afet yaşanabilir ve bu sigortaya ihtiyaç duyulabilir. Tarım, Gıda ve Hayvancılık bakanımıza biraz yüklendim. Kendisi mevzuatların gereği Bakan ve Bakanlık olarak yapabileceği bir şeyin olamayacağını ifade etti. Ama bana başka bir yol gösterdi ve Tarım Kredi Kooperatifleri ile bizim de görüşmeler yapmamızda fayda olacağını aynı şekilde Sayın Bakanımızın da ilgili görüşmeleri yapacağını ifade etti” şeklinde konuştu.
"Valiliğimiz, İl Başkanımız Ve Tarım Müdürlüğümüzle Ele Alacağız"
Bugün Yalova Valisi Selim Cebiroğlu ve Ak Parti Yalova İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak ile birlikte konuyu masaya yatıracaklarını söyleyen Coşkun, “Biz de pazartesi günü itibariyle il başkanımız ve yönetici arkadaşlarımızla birlikte bu görüşmeleri, girişimleri başlatacağız. Bu kooperatiften ve bu kanallardan üreticilerimize naylon konusunda bir destek vermeleri de söz konusu olacaktır. Tarım Kredi kooperatifinin de yaptığı kamu hizmetleri bölümünü mutlak suretle devreye sokmamız gerekmektedir. Orayı harekete geçirmek için hep beraber bir çalışma başlatacağız. Bu durumların hepsini, bu fırsatların ve imkânların hepsini deneyeceğiz, en azından naylon konusunda nasıl bir yardım destek sağlarız, onları değerlendireceğiz. Özellikle mahsul ve naylon kaybına dayalı mağduriyetler mevcuttur. Kayıp açısından çok büyük olmasa da ekmeğini tarım sektöründen kazanan vatandaşlarımız açısından çok çok önemli bir durumdur. Mutlaka dikkate alınması gerekmektedir” dedi.
"Tüm Kurumlardan Ve İlgili Bakanlıklardan Yalova İçin Yardım İsteyeceğiz"
Coşkun sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ak Parti Yalova İl başkan yardımcımız Ali Rıza Alkış, zarar gören yerlerden Antalya ile görüşmelerini yaptı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından başka bir fon aracılığı ile destek, ödenek alınabilecek yardımlar konusunu araştıracağız, görüşeceğiz. AFAD’tan alabileceğimiz destekler konusunda girişimlerimiz olacak. AFAD’ın bağlı olduğu Bakanımız Sayın Numan Kurtulmuş yurtdışında olduğundan kendisi ile görüşemedim ama bu hafta içinde görüşme sağlayacağım ve AFAD yolu ile nasıl bir yardım temin edebiliriz, görüşeceğim. Sadece Yalova’mızın değil her tarafın talebi olacaktır fakat Yalova’mız adına da özel ve önemli bir destek talep edeceğim. İl başkanım, il yöneticisi arkadaşlarım, ilçe başkanım ve ilçe yöneticilerim, belde teşkilatımızla sizlerin yanındayız.
Atıp tutmayı da sevmeyiz, yapabileceklerimizi konuşur ve değerlendiririz. Neticede bir afet yaşandı ve Allah, cana vermedi, malımıza zarar verdi, hayat devam ediyor. Can kaybı olan yerlerde telafisi olmayan daha ağır sonuçlar oluştu. Ancak mal geri gelir, gelmesi için de üzerimize düşeni yapacağız. Ağır bir yük değil, biz bunları örteriz Allah’ın izniyle.
Mağdur olan vatandaşlarımızı, hemşerilerimizi bir sıraya koymak suretiyle arkadaşlarımızla koordine olarak mağduriyetlerini gidermeye çalışacağız. Pazartesi günü Sayın Valimizle bir araya gelerek kendisinin de yaptığı çalışmaları ve bizim de yaptığımız tespitleri birleştirip sizlerin yanında olduğumuzu, sizlerin zararlarını, ziyanlarını ve sıkıntılarınızı paylaştığımı ifade etmek istiyorum. Tekrar Yalova’mıza ve ülkemize geçmiş olsun diliyorum”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.