Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çiftlikköy’deki Konferansa Büyük İlgi

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, 125'inci doğum günü etkinlikleri sebebi ile düzenlenen konferans büyük ilgi gördü. Prof. Dr. Agah Oktay Güner'in konuşmacılığını üstlendiği konferansa, protokolün

Haber Giriş Tarihi: 09.11.2006 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, 125'inci doğum günü etkinlikleri sebebi ile düzenlenen konferans büyük ilgi gördü. Prof. Dr. Agah Oktay Güner'in konuşmacılığını üstlendiği konferansa, protokolün yanı sıra çok sayıda davetli de katıldı. Çiftlikköy Belediyesi tarafından düzenlenen 'Atatürk ve İnsan' konulu konferans, büyük bir katılımla gerçekleşti.

Çiftlikköy Belediyesi Toplantı Salonu'nda yapılan konferansa, Çiftlikköy Belediye Başkanı Metin Dağ, Yalova İl Milli Eğitim Müdürü Şevki Genç, ANAP İl Başkanı Mehmet Aslıyüksek ve çok sayıda konuk katıldı. Ulu Önder'in, cumhuriyeti kurma aşamasında vermiş olduğu mücadeleleri ve insan yanını, akıcı Türkçe’si ile anlatan Prof. Dr. Agah Oktay Güner, zengin kelime dağarcığı ile süslediği cümleleri dinleyenleri adeta büyüledi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün, kelimenin tam manası ile Türk Dili'ne aşık olduğunu vurgulayan Güner, Ata'nın kitap tutkusunu da şu cümlelerle anlattı; 'Atatürk, çoğu kimsenin pek bilmediği çok önemli bir göz ameliyatı geçirmesine ve doktorların daha az okumasını tavsiye etmelerine rağmen sabahlara kadar kitap okurdu. Kendisinin okuduğu kitapları incelediğimde altı çizili ve not alınmamış tek bir kitabını bile görmedim.'

Prof. Dr. Agah Oktay Güner, Atatürk'ün doğruluğu, dürüstlüğü, mütevazılığı ve insan yönünün mükemmel yanlarını anlatırken, çektiği fiziksel ağrı ve sorunlara rağmen, görevinin başından bir an bile ayrılmayan Atatürk'ün, çocuklara ve doğaya olan sevgisine de değindi. Ata'nın Yalova'da bulunduğu zamanlarda, buralı çocuklarla yaşadığı ilginç olayları da anlatan Güner, 'Atatürk çocukları çok severdi. Gördüğü tüm çocuklarla sohbet eden ve onların derdini dinleyen Büyük Önder, Yalovalı iki çocuğu, onlarla yaşadığı ilginç olaylar sonucunda okutmuş ve büyük adamlar olmalarını sağlamıştır' şeklinde konuştu. Mustafa Kemal'in, doğaya olan sevgisini de dinleyenlere aktaran Güner, Atatürk'ün asker, önder, yönetici ve insan yönlerinin bilinmeyen taraflarını, farklı üslubu ile anlattı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.