Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çiftlikköy’de Atık Yağ Kampanyası Başladı

Çiftlikköy Belediyesi atık yağların merkezinde toplanarak doğanın korunmasını sağlayacak örnek bir projeyi hayata geçirdi.

Haber Giriş Tarihi: 01.08.2023 10:56
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Çiftlikköy’de Atık Yağ Kampanyası Başladı

Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, Çiftlikköy’de her 5 litre kullanılmış bitkisel atık yağ getirene 1 litre ayçiçek yağı hediyesi kampanyasını başlattıklarını söyledi. Proje ile atık yağların çevreye ve kanalizasyon altyapısına verdiği zararı minimum seviyeye indirmeyi hedeflediklerini dile getiren Başkan Silpagar, “Hesaplamalara göre 1 litre atık yağ, 1 milyon litre suyu kirletiyor. Dolayısıyla temiz bir çevre ve sağlıklı bir yaşam için atık yağlarımızı bu şekilde toplayarak hemşerilerimize kolaylık sağlamayı hedefliyoruz. Kampanyadan yararlanmak isteyen Çiftlikköylüler, biriktirdikleri 5 litrelik mutfak atık yağlarını Çiftlikköy Belediyesi Ek Hizmet Binası’nda İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü’ne teslim ederek 1 litrelik ayçiçek yağlarını alabilecek” dedi.

Atık yağların lavabolara dökülmesinin çevreye ve dolayısıyla insan sağlığına olumsuz etkileri olduğunu ifade eden Başkan Silpagar, proje ile hem çevreye hem de ülke ekonomisine katkı sunulduğunu kaydetti. Silpagar, “Mutfakta kullanılan yağın lavaboya dökülmesi, kanalizasyon sistemine ve doğaya ciddi zararlar veriyor. Arıtılmayan atık suların içindeki bitkisel ve hayvansal atık yağlar, denizlere, göllere ve akarsulara ulaştığında suyun kirlenmesi ve sudaki oksijenin azalması sonucu başta balıklar olmak üzere ortamdaki diğer canlılar üzerinde de büyük tahribata sebep oluyor. Bunu ortadan kaldırmak adına ilçemiz sınırlarında böyle bir kampanya başlattık.  Amacımız; farkındalık oluşturmak ve vatandaşa kolaylık sağlamak. Tüm hemşerilerimizi kampanyaya destek vermeye davet ediyorum” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.