Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çiftlikköy’de Ağustos Meclisi Tamamlandı

Çiftlikköy Belediye Meclisi Ağustos ayı oturumlarını tamamladı. İki oturumda gerçekleşen meclis görüşmelerine ilk oturumda Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, ikinci oturumda Başkan Vekili Afşin Karyağdı başkanlık etti.

Haber Giriş Tarihi: 07.08.2015 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Çiftlikköy’de Ağustos Meclisi Tamamlandı

Meclis’te Çiftlikköy’ün Trabzon’un Tonya ilçesiyle kardeş şehir ilan edilmesi ve yapılacak protokol için Başkan Silpagar’a yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi. Meclisin iki Tonyalı üyesi Sedat Bahadır ve Rıfat Aydın tarafından yapılan teklifte Çiftlikköy’de çok sayıda Tonyalı bulunması nedeniyle, iki şehir arasındaki ekonomik ve sosyal ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla kültür ve sanat ve spor gibi alanlarda iki şehrin kardeş şehir olarak değerlendirilmesi dile getirildi.

Konu hakkında bilgi veren Ak Partili Meclis Üyesi Sedat Bahadır, “Tonya’nın yaklaşık nüfusu 5 bin. Edindiğimiz bilgilere göre Çiftlikköy’de Tonya’dan ve diğerlerinden yaklaşık 8 bine yakın bir nüfus var. Biz de istişarelerde bulunduk, bunu bu şekilde meclise sunduk. Oranın kültürünü, serender gibi eski kültürüne dayanan şeyleri burada Çiftlikköy’de de yaşatabiliriz. Tonya Belediye Başkanı ile de görüştük, onlar da benzer bir karar alacaklar” diye konuştu. Meclis Üyesi Rıfat Aydın ise, bu kardeşliğin süs bitkileri ve kesme çiçek sektörü açısından da faydalı olacağını söyledi. Karar, meclis tarafından oybirliği ile kabul edildi.

Çiftlikköy’de Güney Caddesi üzerindeki 5.000 m2’lik alanın 1.000 ve 5.000 ölçekli planlarda değişiklik yapılarak Özel Eğitim Tesis Alanı olması da meclis tarafından oy birliği ile kabul edildi. İmar Komisyon Raporu doğrultusunda Güney Caddesi üzerinde 5.000 m2’lik alanın özel eğitim tesis alanı ve 162 m2’lik alanın yeşil alan olarak 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli imar uygulama paftalarında imar planı değişikliği yapılmasına meclis onay verdi. Özel okul yapılması planlanan bu alan için Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün olumlu görüşlerinin olduğu ve ilgili alanda jeolojik jeoteknik etüdlerin yapıldığı belirtildi.
Çiftlikköy Sahil Mahallesi’nde uygulama imar planı değişikliği ile kıyı şeridine dahil alanlarda yer alan park alanlarıyla ilgili imar plan değişikliği yapıldı. Alınan meclis kararında Sahil Projesi kapsamında engelsiz kafe yapılması için alan gerektiği belirtildi. Buna göre ilgili kanun ve yönetmelikler kapsamında Sahil Mahallesi sınırları içerisindeki yeşil alan ve parklardan imar alanı transferine yönelik imar plan değişikliği yapılması teklifi oy çokluğu ile kabul edildi.

Mecliste 2014 Mali Yılı Kesin Hesabı ile Yönetim Dönemi Hesabı ve Ekleri ile ilgili plan ve Bütçe Komisyon Raporu görüşülerek onaylandı. Ayrıca 2015/2146 ve 2147 sayılı Trafik Komisyonu kararları da görüşülerek oybirliği ile kabul edildi. Yalova İzmit Karayolları bariyerlerden sonra oluşan yollarda çift yön uygulaması yapılması konusu ise değerlendirilmek üzere Trafik Komisyonu’na havale edildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.