Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çiftçilere Tohumu Ve Fidan Dağıtıldı

Çiftçilere İl Özel İdaresi destekli "Yalova İlinde Meyvecilik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi Projesi" ve Bakanlığımız "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor" programı "Ek Yoncayı Al Kaliteli Sütü" Projesi kapsamında Yonca Tohumu, Gübre ile Trabzon Hurması ve Ceviz Fidanları törenle dağıtıldı. 

Haber Giriş Tarihi: 20.03.2019 14:23
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Çiftçilere Tohumu Ve Fidan Dağıtıldı

Yalova Tarım ve Orman Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törene Yalova Valisi Muammer Erol, İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Demirel, Yalova Tarım ve Orman il Müdürü Suat Parıldar, İl Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri,  Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, Çiftlikköy Ziraat Odası Başkanı Mehmet Anaçardı, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüseyin Kulaber, Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Burhan Bitirgiç ile projelerden yararlanacak çiftçiler katıldı.

Yalova Tarım ve Orman il Müdürü Suat Parıldar 18 Mart Çanakkale Zaferinin 104. yıldönümü nedeniyle aziz şehitlerimizi saygı ve minnetle anarak başladığı konuşmasında "İl Müdürlüğümüzce hazırlanan ve İl Özel İdaremiz tarafından finanse edilen, "Yalova İlinde Meyvecilik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi ve Çeşitlendirilmesi" projesi kapsamında İl Özel İdaremiz desteği ile; 2017 yılında 13 çiftçimize 41 dekar, 2018 yılında 26 çiftçimize 125 dekar olmak üzere son iki yılda 166 dekar alanda Trabzon Hurması kapama meyve bahçesi tesis ettirdik.

2019 yılında ise 50 dekar için İl Özel İdaremizden destek aldık. Bu kapsamda ilkbahar dönemi başvuruları değerlendirilerek, 4 çiftçimizin 17 dekar alanda Trabzon Hurması bahçe tesisi müracaatı uygun görülmüştür. 2019 yılı Sonbahar döneminde de 33 dekar alanda kapama Trabzon Hurması bahçeleri tesis edilecektir. Bu yılki planlanan çalışmalar tamamlandığında ilimizde son üç yılda 216 dekar alanda Trabzon Hurması bahçesi tesis edilmiş olacaktır.

Yine İl Özel İdaremiz desteği ile 2018 yılında 11 çiftçimize 50 dekar ceviz bahçesi tesis ettirmiştik. 2019 yılında ise 50 dekar için İl Özel İdaremizin desteğini aldık. Bu kapsamda ilkbahar dönemi başvuruları değerlendirilerek 8 çiftçimizin 25 dekar alanda 625 adet Ceviz fidanı dikilmesi uygun görülmüştür.  Sonbahar döneminde de 25 dekar alanda 625 adet ceviz fidanı dikilerek, kapama bahçeler tesis edilecektir.

‘Yalova İlinde Meyvecilik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi’ projesi kapsamında Kivi, Çilek ve Aronya bahçe tesisleri için değerlendirme çalışmaları devam etmekte olup ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde bahçeler tesis edilecektir.

2019 yılında Yalova'da ‘Meyvecilik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi’ Projesi kapsamında 305.000, Hayvancılık Faaliyetlerinin Geliştirilmesi" projesi kapsamında 105.000 TL. olmak üzere İl Özel İdaremiz toplam 410.000 TL. destek sağlayacak olup, bu kaynak sayesinde gerçekleştireceğimiz projelerle ilimizde Meyvecilik ve Hayvancılıkta önemli iyileştirmeler sağlanacaktır.

Ayrıca Bakanlığımız ‘Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor’ programı kapsamında hazırladığımız ‘Ek Yoncayı Al Kaliteli Sütü’ Projemiz Bakanlığımız tarafından yatırım programına alınmış olup ilimizde öncelikle ‘Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında hibe desteğinden faydalanan, ayrıca damızlık büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan 30 kadın üreticimize en az 5 dekar alanda olmak üzere toplam 150 dekar alanda yonca ekimi yapmaları sağlanacaktır. Bugün burada dağıttığımız fidanlar ve tohumların üreticilerimize hayırlı olmasını ve bereketli bir üretim sezonu geçirmelerini diliyorum" dedi.

Yalova Tarım ve Orman il Müdürü Suat Parıldar’ın  konuşmasının ardından  "Ek Yoncayı Al Kaliteli Sütü" projesi kapsamında 23 çiftçiye 565 Kilogram Yonca tohumu, 2.600 Kilogram gübre ile, "Yalova İlinde Meyvecilik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi" projesi kapsamında 4 çiftçiye 850 adet Trabzon Hurması fidanı ve 8 çiftçiye 625 adet Ceviz fidanı törenle dağıtıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.