Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çiftçilere Tıbbi Aromatik Bitki Fide Ve Fidanları Dağıtıldı

"Yalova İlinde Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında çiftçilere % 75'i Bakanlık, % 25'i de İl Özel İdaresi destekli tıbbi aromatik bitki fide ve fidanları dağıtıldı.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2021 09:55
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Çiftçilere Tıbbi Aromatik Bitki Fide Ve Fidanları Dağıtıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanan "Yalova İlinde Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında 8 üreticiye 245 fidan ve 25.000 adet fide dağıtıldı.

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bahçesinde pandemi kurallarına dikkat edilerek düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar; "Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce 2020 Yılında başlatılan Tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi projesi kapsamında hazırlanan "Yalova İlinde Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi" onaylanarak 2021 yılında uygulamaya konuldu. Bu proje ile ilimizde yetiştirilebilecek tıbbi ve aromatik bitkilerin çiftçilere tanıtılması, kırsal alanda alternatif bir gelir kaynağı oluşturulması, yüksek katma değerli tarımsal ürünlerin üretimini gerçekleştirerek atıl tarım arazilerinin tarımsal üretime kazandırılması amaçlanmaktadır. Proje kapsamında 160 dekar Aronya, 7 dekar Mürver, 2 dekar Adaçayı, 2 dekar Tıbbi Nane ve 2 dekar da Aynısefa bahçesi tesis edilecek.  Bugün proje uygulamalarının ilk aşaması olarak 8 üreticiye 245 adet fidan ve 25.000 adet fide dağıtımı yapıyoruz. Sonbahar döneminde de 160 dekar alanda uygulanmak üzere 27.236 adet aronya fidanı dağıtımı yapacağız. Bugün dağıttığımız bu fide ve fidanların üreticilerimize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar’ın konuşmasının ardından proje dahilindeki çiftçilere tıbbi aromatik bitki  fide ve fidanları dağıtıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.