Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çiftçilere Mazot, Gübre Ve Toprak Analizi Desteği Verilecek

Yalova Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Selim Karahan çiftçilere mazot, gübre ve toprak analiz desteği yapılacağını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 30.09.2013 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Çiftçilere Mazot, Gübre Ve Toprak Analizi Desteği Verilecek

Bu destekten faydalanmak isteyenlerin ise 31 Aralık 2013 günü mesai bitimine kadar il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapmaları gerektiğini söyledi.

Çiftçilerin desteklenmesi amacıyla bakanlık kararı ile yürürlüğe giren mazot, gübre ve toprak analiz desteğine yönelik işlemlere başlandı. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayınlayan Yalova Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Selim Karahan çiftçileri bu imkandan faydalanmaya davet etti. 31 Aralık 2013 tarihinin son başvuru tarihi olduğunu dile getiren Karahan açıklamasında şu sözlere yer verdi;
" Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Çiftçi Kayıt Sistemine Dahil Olan Çiftçilere Mazot, Gübre ve Toprak Analizi Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ 14 Mayıs 2013 tarih ve 28647 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Mazot, gübre ve toprak analizi desteğinden faydalanmak isteyen çiftçilerimiz öncelikle, ÇKS 2013 üretim sezonuna yönelik kayıt ve güncelleme işlemlerini 31 Aralık 2013 günü mesai saati bitimine kadar İlçe Müdürlüklerine, merkez ilçede ise İl Müdürlüklerine yaptırmaları gerekmektedir.

Ödemeler, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı olan ve bu Tebliğde mazot, gübre ve toprak analizi destekleme uygulamaları ile ilgili belirtilen usul ve esaslara göre tarımsal faaliyette bulunan çiftçilere yapılacaktır. Çiftçilere, yılı içerisinde işledikleri ÇKS'de kayıtlı tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılacaktır.

Toprak Analizi Desteği Dekar Başına 2,5 TL
Toprak analizi desteği dekar başına 2,5 TL olacaktır. Mazot ve gübre destekleme ödemeleri üç ana ürün grubunda alan bazlı olarak şöyle yapılacaktır:

"Peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanlarında mazot destekleme tutarı dekar başına 2,9 TL, gübre destekleme tutarı dekar başına 4 TL; hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler, sebze ve meyve alanlarında mazot destekleme tutarı dekar başına 4,3 TL, gübre destekleme tutarı dekar başına 5.5 TL; yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri alanlarında mazot destekleme tutarı dekar başına 7 TL, gübre destekleme tutarı 7 TL."

50 Dekar Ve Üzeri Tarım Arazilerine Destek Ödemesi
ÇKS'ye kayıtlı 50 dekar ve üzeri her bir tarım arazisinin gübre destekleme ödemesinden yararlanabilmesi için, her 50 dekarlık alan için bir analiz olmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş laboratuvarlarda (Yalova İlinde Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü) 1 Ocak 2013 tarihi ile 31 Aralık 2013 tarihi arasında toprak analizi yaptırılması zorunludur. 50 dekarın altındaki tarım arazisi için bu şart aranmayacak. Her toprak analizine en fazla 50 dekar için ödeme yapılacaktır. Her analiz en fazla 50 dekarlık bir tarım arazisini temsil edecektir.

Ödemeler İçin Gerekli Finansman Ve Ödeme Planı
Mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemeleri için gerekli finansman bütçenin ilgili kalemine tahsis edilen ödeneklerden karşılanacaktır. 2013 yılı mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi planı, mazot, gübre ve toprak analizi desteklemesi başvurusu yapan çiftçilere ait bilgilerin, ÇKS' ye girişinin il ve ilçelerde tamamlanmasını müteakiben Bakanlık tarafından belirlenecektir"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.