Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çiçekçiler Rotasını Yurt Dışına Çevirdi

İç pazarda en önemli alıcı konumunda bulunan Belediyeler tasarrufa gidince, Süs Bitkileri ve Peyzaj Sektörü, rotasını yurt dışına çevirdi.

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2019 08:53
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Çiçekçiler Rotasını Yurt Dışına Çevirdi

2018 ihracatını bir önceki yıla göre yüzde 10 artırırken, ithalatını yüzde 27,6 düşüren Türk Süs Bitkileri Sektörü, ihracatta yakaladığı ivmeyi devam ettirip hem yeni pazarlar bulmak hem de mevcut pazarlarla olan ticaretini geliştirerek büyümesini sürdürmek istiyor.

SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar’ın verdiği bilgiye göre, sektörün ithalatındaki düşüşün en önemli nedeni, belediyelerin süs bitkisi ithalatını azaltması. Mart ayında yapılacak yerel seçimlerden sonra Belediyelerin özellikle park bahçelerde ve yol peyzajında mevsimin de gerekliliklerine uygun yeni düzenlemeleri ya da bakım çalışmaları söz konusu olacaktır. Bu noktada sektör olarak, belediyelerin ithal ürünler yerine hali hazırda yerli ürünlerin tercih edilmesini bekliyoruz” diyen Dündar, süs bitkileri ithalatının azaltılıp iç pazarın canlanmasında ve ülke ekonomisine katkı sağlanmasında belediyelere önemli görev düştüğünü vurguladı.

Süs Bitkileri Sektörü, tarımsal destek, KDV indirimi ve arazi tahsisi bekliyor!

Dolaylı yoldan 500 bin kişiye istihdam sağlayan Türk Süs Bitkileri Sektörü, devletten üç önemli konuda destek bekliyor. Bunlardan birisi KDV indirimi. “Süs bitkilerinde KDV oranı şuanda %18. Fakat aynı mevzuat altında bulunduğumuz Tohumculuk Kanununa tabi diğer ürünlerde KDV %1 ile %8 arasında değişiyor” diyen SÜSBİR Başkanı Dündar, KDV oranının makul bir seviyeye çekilmesinin ithalatla mücadelede önemli bir avantaj sağlayacağını ifade etti. Şu anda 50 bin dekar alanda üretim yapan sektörün, üretim için hala yeterli araziye sahip olmadığını da vurgulayan Dündar, kamunun elinde bulunan nitelikli arazilerin üreticilere uzun dönemli tahsis edilmesini talep ettiklerini, bu konuda Tarım ve Orman Bakanlığı ile koordineli çalıştıklarını ve önemli mesafe kat ettiklerini söyledi. Üretimdeki farklılıktan ötürü mevcut tarım desteklerinden de yararlanamadıklarının altını çizen Dündar, süs bitkileri sektörünün ihtiyacına özel bir destek modelinin oluşturulması gerektiğini belirtti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.