Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP'liler Stres Ve Öfkeye Karşı Koymayı Öğrendiler

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yalova Kadın Kolları tarafından düzenlenen konferansa konuk olan Özel Yalova Hastanesi hekimleri Dr. Betül Canöz ve Berna Özer partililere stres ve öfke ile nasıl başa çıkılacağını ve tansiyonu anlattı.

Haber Giriş Tarihi: 23.06.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
CHP'liler Stres Ve Öfkeye Karşı Koymayı Öğrendiler

CHP yaklaşan seçimlere psikolojik olarak da hazırlanıyor. CHP Kadın Kolları tarafından düzenlenen konferansta stres ve öfke ile mücadele konu edildi. Özel Yalova Hastanesinden Psikolog Berna Özer partililere stres ve öfkeyle mücadele ederken nasıl bir yöntem uygulamaları gerektiğini anlattı. Stresi kontrol etmenin en iyi metodunun rahatlama yöntemini kullanmak olduğunu söyleyen Özer, "Rahatlama gerginliğin tersidir. Rahatlama öğrenilirse, gerginlik ortadan kalkar. Ayrıca, kişi kendini etkileyen problemleri daha iyi analiz edebilir ve onlarla nasıl başa çıkacağını daha sağlıklı ortaya koyabilir. Dolayısıyla, rahatlama yöntemleri stresle mücadele etmede önemli bir ilk adım olabilmektedir. Stres serbest bırakılması gereken bir enerji türüdür. Bu pozitif veya negatif olarak yapılabilir. Kişi stresi uygun bir şekilde ele alamazsa negatiftir. Dolayısıyla, ilk olarak stres yaratan faktörleri belirlemeli, daha sonra bunları nasıl ele alacağını belirlemelidir. Negatif stres yaratıcılar tespit edildiğinde, bunların ortadan kaldırılıp kaldırılamayacağı belirlenmelidir. Eğer yapılabilirse, bunun nasıl olacağı ortaya çıkarılmalıdır. Stres kaynağını ortadan kaldırmak stresi yönetmek için mantıklı bir yoldur. Sonuç olarak, farklı fiziksel aktiviteler stres kontrolü için çok faydalı olabilir. Örneğin, bazıları gerginliği veya stresi araba sürerek giderebilir. Sürücü güvenlik kuralına uymaya devam ettiği sürece araba sürmek rahatlatıcı olabilir. Stres öfkenizin çok önemli tetikleyicisidir. Stres veya baskı hissediyorsanız, bunu öfkeye geçmeden önce tanımalı, azaltmalı ve tamamen durdurmalısınız" dedi.
Tansiyon hakkında bilgi veren Dr. Betül Canöz ise, " Tansiyon hastalarında baş ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması, dengesizlik, burun kanamaları, yorgunluk, çarpıntı gibi şikayetler görülebiliyor. Kimi hastalarda bu tür şikayetler olmadan, hipertansiyonun ortaya çıkardığı hastalıklarla doktora başvuruluyor. Bunlar; inme, görme kaybı, böbrek yetmezliği, şeker, bacak damarlarında tıkanma, kalp krizi, kalp yetmezliği gibi hastalıklar olabiliyor" dedi.

Canöz, hipertansiyondan korunmak için sigaranın kesin olarak bırakılması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: "Ülkemizde günlük tuz tüketimi günde 5 gramın üzerine çıkmamalı. Tansiyon hastalarında ise bu oran günde 3,5?4 grama indirilmeli. Yapılan çalışmasında da kişi başı günlük tuz tüketiminin 18 gr olduğu tespit edildi. Bu da gösteriyor ki, tuz kullanımında bu rakamın epey üstündeyiz. Aşırı alkol tüketiminden kesin olarak kaçınılmalı, kilo artışları engellenmeli, fiziksel aktivitelere önem verilmeli. Tempolu yürüyüşler, hafif koşular, aerobik, yüzme gibi sporlar haftada en az 3 kez 1`er saat yapılmalı. Kan yağları, kan şekeri kontrol edilmeli, aşırı protein tüketiminden, doymuş yağlardan kaçınılmalı. Sebze ve meyve ağırlıklı dengeli beslenilmeli ve mutlaka tansiyon sorunu olmayan kişiler bile yılda 1 kez tansiyonunu ölçtürmeli"

CHP'de düzenlenen konferansa katılanların tansiyonları da ölçülerek, tansiyonu yüksek ya da düşük çıkanlara ise doktorlarca tavsiyelerde bulunuldu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.