Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çerkes Sürgünü’nün 159. Yılı anıldı

Yalova Çerkes Birliği Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen törenle Çerkes Sürgünü’nün 159. yılı anıldı.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2023 09:19
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Çerkes Sürgünü’nün 159. Yılı anıldı

Çerkes Sürgünü’nün 159. yılı Yalova Çerkes Birliği Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen törenle anıldı. Törene katılan AK Parti Yalova İl Başkanı Umut Güçlü, AK Parti Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel ve çok sayıda vatandaş, sürgünde yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulundu ve dua etti.

Burada konuşan AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, “Yakın tarihin en acı olaylarından biri olan Çerkes Sürgünü, üzerinden 159 yıl geçmesine rağmen hala hüzünle ve gözyaşlarıyla anılıyor. Bizler de bugün Yalova Çerkes Birliği Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen Anma Programına katılarak, sürgünün acısını yüreğimizde hissettik” dedi.

Yalova Çerkes Birliği Kültür ve Dayanışma Derneği yetkilileri ise sürgünün acılarının aradan geçen 159 yıla rağmen halen hissedildiğini belirttiler. Dernek yetkilileri, “Çerkes halkının yaşadığı sürgünü daha iyi anlatabilmek, kültürlerini yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla bu programı düzenledik. Kafkasya’nın geçmişten bugüne tarihi ve kültürel değişimleriyle ilgili dernek üyelerimiz tarafından çeşitli sunumlar gerçekleştirdik. Çerkes halkının sorunlarıyla ilgili kısa film gösterdik. Sürgünde hayatını kaybedenler için dua okuduk” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Çerkes Sürgünde hayatını kaybedenler için denize bir çelenk bırakıldı. Çelengi AK Parti Yalova İl Başkanı Umut Güçlü, AK Parti Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel ve dernek yetkilileri birlikte denize bıraktılar.
Çerkes Sürgünü nedir?
Çerkes Sürgünü, 1864 yılında Rusların Kuzey Kafkasya’yı işgal etmesi sonucu Çerkes halkının Osmanlı topraklarına zorla göç ettirilmesidir. Bu süreçte Çerkeslerin büyük bir kısmı öldürülmüş veya sürgün yollarında hayatını kaybetmiştir. Çerkes Sürgünü, Çerkes halkının tarihinde ve kültüründe derin izler bırakmıştır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.