Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Camiye Yalova Halkı Karar Verecek

İDO iskelesinin yan tarafından inşa edilecek olan cami için belirlenen 7 proje İl özel İdaresi Toplantı Salonu’nda düzenlenen programla tanıtıldı.

Haber Giriş Tarihi: 29.08.2020 12:14
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Camiye Yalova Halkı Karar Verecek

Belirlenen bu projeler açılacak site üzerinden Yalova halkının beğenisine sunulacak. İnternet sitesi üzerinden yapılacak oylamada en çok oy alan cami inşa edilecek. Konuyla ilgili konuşan Yalova Valisi Muammer Erol ise, “Artık top Yalova halkında” dedi.

Yalova’ya yeni bir cami daha kazandırmak için yola çıkan Yalova Valisi Muammer Erol bu kapsamda İDO’nun yan tarafındaki arazide bir cami yapımı için çalışma başlatılmasını istemişti. Ardından tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak ildeki mimarlardan projeler istendi. Oluşturulan heyete ulaşan projeler arasından belirlenen 7 cami projesi ise İl Özel İdaresi’nde Yalova Valisi Muammer Erol’un da katıldığı bir programla kamuoyu ile paylaşıldı. 3’ü gönüllü mimarlar, 1’i Yalova Belediyesi ve 3’ü de Yalova Müftülüğü tarafından ülkedeki değişik cami tiplerinden belirlenen toplam 7 proje tek tek anlatıldı. Konuyla ilgili olarak Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ümit Yılmaz ve Yalova Belediyesi İmar ve Şehircilik İl Müdürü Ömür Bayar katılımcılara bilgi verdi. Ardından 7 projenin tamamının sunumları gerçekleştirildi. Projelerin hangisinin hayata geçirileceğine ise Yalova halkı karar verecek. Kurulacak olan Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından oluşturulacak olan internet sitesinde halkın oylamasına açılacak projeler için sadece Yalova’da ikamet edenler oy kullanabilecekler. En çok oy alan proje ise İDO İskelesinin yan tarafındaki arazide inşa edilmeye başlanacak. Kararın Yalova Halkında olduğunu dile getiren Yalova Valisi Muammer Erol ise, “Yerin temini ve caminin yapılması ile ilgili işlemlerin tamamlanmasına da gidildi. Bu kapsamda cami yaptırma ve yaşatma derneği kuruldu. Dernek şimdi bu projeleri kuracağı bir web sitesi üzerinden halkın beğenisine, değerlendirme ve oylamasına açacak. Birkaç gün içerisinde oylama başlayacak. Bir ay boyunca oylama devam edecek. Burada söz tamamen Yalova halkında olacak. Oylamaya sadece Yalova’da ikamet eden vatandaşlarımız katılabilecekler. İnsanlarımızdan değerlendirmeye katılırken samimi olmalarını ve süreci ihmal edecek ve baltalayacak bir tavır içerisinde olmamalarını istiyoruz. Buna yönelik tüm önlemleri aldık. Mükerrer oy kullanılmasını engelleyecek bir sistemi hayata geçireceğiz. İnşallah bu camimiz ortaya çıktığında da ortak akılla güzel bir eseri Yalova’ya kazandırdık deriz. Kervan artık yola çıktı. Bu çalışmayı da en kısa sürede tamamına erdireceğiz.

Caminin yapılabilirliğini gördüğümüzde yine, ‘Yalova’ya müracaat edelim’ dedik ve hem Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, hem Yalova Belediyesi’ne hem de Yalova Müftülüğü ’ne ve tanıdığımız bildiğimiz mimarlara bu konuda proje hazırlatalım dedim. Ama bir şartımız da vardı. Bu projeler size özel ama Yalova’ya ait projeler olacak. Bu projeler için kimseye her hangi bir para da vermeyeceğiz. 4 arkadaşımız bu işte bende varım diyerek proje yaptı. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.