Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Bizim Derdimiz Yüzde 35’lik Kısım”

Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, Yalova’daki binaların yüzde 65’inin 1999 Marmara depremi sonrasında yapılan yönetmeliklere uygun inşa edilmiş binalardan oluştuğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 21.08.2023 12:31
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Bizim Derdimiz Yüzde 35’lik Kısım”

Tutuk, “Bizim derdimiz yüzde 35’lik deprem öncesi yapılmış ve depremde yorulmuş olan binaların kentsel dönüşümünü bir an önce sağlayabilmek” dedi.

Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, Yalova’da ki binaların yüzde 35’lik kısmının deprem öncesi yapılmış, depremi görmüş yorgun binalardan oluştuğunu söyledi. Bu binaların çoğunluğunun Yalova merkezinde yer aldığını da vurgulayan Tutuk dertlerinin bu binaların hızla dönüşümünü sağlamak olduğunu ifade etti. Yalova’nın beklenen deprem meydana geldiğinde bunu en az can ve mal kaybı ile atlatması için çabaladıklarına da dikkat çeken Tutuk, “Yalova’da depremden sonra önemli kararlar alındı ve uygulandı. Dolayısıyla şu anda Yalova’da binaların yüzde 65’i de bu yönetmelikler çerçevesinde yapılmış yeni binalardan oluşuyor. Yüzde 35’lik kesim ise eski binalardan oluşuyor. Yani depremden önce yapılan ve depremi gören yorgun binalar. Ne yazık ki bunların büyük bölümü de merkezde yer alıyor. Yani Adnan Menderes Mahallesi depreme hazır. Dere Mahallesi hazır birçok mahallemiz depreme hazır. Ama Yalova merkezi maalesef depreme hazır değil.  Özellikle de merkezde yer alan ve bu yüzde 35’lik dilimde yer alan 5 ve 6 katlı binalar mülkiyet kanunundan dolayı yenilenemedi. Ana caddelerde imar 6 kattan 4 kata düşmüş. Ara sokaklar zaten 4 kattı. Onlarda bir değişim yapılmadı. Biz bu yüzde 35’lik bölümü mümkün olan en kısa sürede kentsel dönüşümle yenilemeye çalışıyoruz. Deprem yarın da olabilir 10 yıl sonrada. Ama biz yarın olacakmışçasına bu süreci hızlandırmak için elimizden gelen gayreti ortaya koyuyoruz. Bu nedenle aldığımız bir karar vardı. Deprem sonrasında ana caddelerde imarı 4 kata düşürülen noktalarda yer alan binalar bu nedenle yıllardır kentsel dönüşüme girmiyor. Biz gelir gelmez bu sorunu çözüp bu bölgelerde 5 katlı bina kentsel dönüşüme girerse yeniden 5 kat imar alacak, 6 katlı bina kentsel dönüşüme girerse 6 kat imar alacak dedik.  Bu depremin ardından geçen 24 yıllık süreçte alınan en önemli kentsel dönüşüm kararıdır. Aslında tam adı bize göre yerinde dönüşüm olan bu uygulama ile o binaların mülk sahiplerinin binalarını yıkıp deprem güvenli konutlar yapmalarının önünü açtık. Buna bile itiraz edenler oldu. Ben buna vicdan yoksunluğu, hatta akıl tutulması diyorum. O insanlar eski binalarını yıkamadığı için olası bir depremde enkaz altında kalıp öldüklerinde sizin siyasetiniz ne işe yarayacak. Biz siyaset yapmadık. İnsanımız enkazda kalmasın diye böyle bir karar aldık. İyi ki de aldık. Bugün gelsin yine aynı kararı vicdanım rahat bir şekilde alırım. 5 ve 6 katlı yaklaşık 60 bina şu anda yıkım için başvuru yaptı. Bu nedenli güzel bir şey. Ben 2-3 yıl içerisinde kentimizde depreme dayanıksız olduğunu düşündüğümüz bu yüzde 35’lik kesimi dönüştüreceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.