Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bin 600 Yıllık Heykel Müze Müdürlüğü’nde Korunacak

Uzunca yıldan beri Yalova’nın Termal İlçesinde bulunan termal Kaplıcalarında yer alan Roma dönemine ait olduğu düşünülen Baş Melek Mikail heykeli, Yalova Müze Müdürlüğü’nde koruma altına alındı.

Haber Giriş Tarihi: 25.05.2022 09:33
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Bin 600 Yıllık Heykel Müze Müdürlüğü’nde Korunacak

14. Yüzyılda yapıldığı düşünülen Baş Melek Mikail heykeli Sağlık Bakanlığı tarafından Yalova’nın Termal İlçesinde işletilen Termal Kaplıca İşletmesinde sergileniyordu. Termal Otel’in lobisinde oluşturulan özel bir bölmede ziyaretçileri karşılayan bin 600 yıllık heykel artık Yalova Müze Müdürlüğü’nün kontrolünde olacak. Yalova’da kurulacak olan müzede yer alacak olan heykel öncesinde Termal Kaplıcalarından alınarak Yalova Müze Müdürlüğü’ne taşındı. Burada koruma altına alına heykel hakkında bilgi veren Yalova Müze Müdürü Sinan Özbey, "Pek çok kaynakta adı geçen Baş Melek Mikail, gökyüzünde çıkan bir savaşta kendi melekleriyle birlikte ejderhanın melekleriyle bir savaşa girer ve savaştan sonra da ejderha ve melekleri yenilerek gökyüzünden kovulur. Ejderhanın da şeytanı temsil ettiği bilinmekte" dedi.

Geç Antik çağda yapıldığı düşünülen bin 600 yıllık tarihi eser Roma, Bizans, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerinin şifa merkezi olan Termal kaplıcalarının tarihine de ışık tutuyordu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.