Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Beşli, "Kazımiye 2. Handere Olur"

Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli Yalova'da OSB adı altında birinci derece tarım arazilerinin ele geçirilmeye çalışıldığını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 24.07.2015 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
 Beşli, "Kazımiye 2. Handere Olur"

Beşli Kazımiye Köyünde ise Kalıpçılar OSB'nin kurulmayacağını iddia eden Beşli, "Burası 2. Handere olur" dedi.
Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli düzenlediği basın toplantısı ile OSB'lere ateş püskürdü. Yalova'da 1. derece tarım arazilerinin hızla yok edildiğini dile getiren Beşli, tarım arazileri hızla azalırken hükümetin Yalova'ya 2 sulama suyu göleti yapmasına da bir anlam veremediğini söyledi. Beşli açıklamalarına 13 yıldır Ziraat Odasının Valilik bünyesinde oluşturulan Toprak Komisyonuna alınmayışını eleştirerek başladı. Beşli, "13 yıldır Oda Başkanıyım. Bunca yıldır valilik bünyesinde oluşturulan Toprak Komisyonuna Yalova Ziraat Odası alınmıyor. YTSO var biz yokuz. Tarımla birinci dereceden işi olan bu odayı mühendisimiz yok diye almıyorlar. Yoksa o kuruldakilerin hepsi mühendiste biz mi bilmiyoruz. Birileri bizim Toprak Kurulunda olmamızı istemiyor" dedi.
Tarım Arazileri Hızla Yok Oluyor
Yalova'da tarım arazilerinin OSB adı altında işgal edildiğini dile getiren Beşli, "Ben bugüne kadar tarım adına, bu sektörde ekmek yiyen çiftçiler adına elimi değil hep taşın altına kafamı soktum. Halkım mutlu olursa bende mutluyum dedim. Rantı yanıma değil hep karşıma aldım. Bazıları bizi işlerine gelmediğimiz için sevmezler. Bizim işimiz bu sektöre hizmet. Üzülerek söylüyorum ki %17'si tarım alanı olan bu ilde tarım durma noktasına geldi. Tarımsal üretimde ciddi bir düşüş var. O da yetmezmiş gibi birileri OSB adı altında 1. dereceden tarım arazilerine göz diktiler. Gemi Yan Sanayi OSB'nin tersaneden, denizden uzakta Gacık köyünün 1. derece tarım arazilerinde ne işi var. Yine Kazımiye Köyünün 1. derece tarım arazileri de Kalıpçılık OSB tarafından işgal edilmek isteniyor. Şu anda o değerli tarım arazileri metre karesi 50 TL'den istimlak ediliyor. Ben net söylüyorum. Oraya OSB falan kurulmayacak. Birileri Yalova'nın yakından şahit olduğu Handere gibi buradaki arazileri de yok pahasına alıp birilerine yüksek fiyattan satarak rant elde edecek. Bunlar yetmezmiş gibi belediyeler de tarımsal alanları imara açarak birilerine peşkeş çekme derdine düşmüş.
Sonra birileri çıkıyor övünerek 2 adet sulama suyu göleti yaptıklarını söylüyorlar. Tarım arazilerini yok edip neden sulama suyu göleti yapıyorsunuz. Tarımsal üretim olmazsa o göletleri sadece yüzme havuzu yaparsınız" diye konuştu.
Termal Ayrı Eyalet Mi
Termal'de keyfi bir uygulama ile çiftçilere yardım paralarının ödenmediğinden de dert yanan Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli sözlerini şu şekilde tamamladı;
"Bir diğer rezalet de Termal İlçesi'nde yaşanıyor. Ocak ayında yaşanan fırtınada mağdur olan çiftçilere il merkezi ve ilçelerin sosyal yardımlaşma vakıfları tarafından yardım yapıldı. Ama Termal ilçesinde ki 20 çiftçi bunu alamıyor. Bunu yapmayan da Termal Kaymakamıdır. Yalova Valisi'nin talimatına rağmen çiftçilere bu ödemeler yapılmıyor. Ben buradan soruyorum Termal ilçesi ayrı bir eyalet mi. Kaymakam neye güvenerek bu tutumu ortaya koyuyor. Çiftçilerin mağduriyeti birilerini mutlu mu ediyor"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.