Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Belediyeyi Yönetmek İçin Önce Vicdanınız Olacak”

Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, Yalova Belediyesi’ni alacağını alamayan müteahhitlerin içinde ateş ettiği bir noktadan alıp kamu haricinde kimseye 1 kuruş borcu olmayan bir hale getirdiklerini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 14.09.2023 10:28
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Belediyeyi Yönetmek İçin Önce Vicdanınız Olacak”

Yalova Belediyesini yönetmek için önce vicdanlı olunması gerektiğini söyleyen Tutuk, “Öncelikle burasının kamuya ait olduğunu bileceksiniz ve kamu malı yemekten de korkacaksınız” dedi.

Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk Yalova Belediyesi’nin mali durumu güçlü, hizmet üreten bir kurum olduğunu söyledi. Tutuk belediyenin mali durumunun da yılsonunda kamuoyu ve belediye meclis üyeleri ile de paylaşılacağını ifade etti. Yalova Belediyesi’ni çok kötü bir ekonomik tabloda devraldıklarını bir kez daha dile getiren Tutuk, “Yalova Belediyesi’nin müteahhitlere 1 lira borcu denetim raporunda görünmeyecek. Yalova Belediyesi’nden alacağı olan da gelsin alsın. Bu iddialarda bulunanları da belediyeye davet ediyoruz. Belediyenin gişelerinde oturan bir tane icra memuru görebilecekler mi acaba. Bunu söyleyenler bizim dönemimizi bir önceki belediye dönemi ile karıştırmışlar sanırım. Yalova Belediyesi içerisinde alacağını alamadığı için etrafa kurşun yağdıran alacaklı görüntülerini bizim dönemimizde göremezler. Zira Belediye’nin kamu kurumlarına ve süren çalışmaların alacakları dışında kimseye 1 kuruş borcu yok. Yalova Belediyesi son 30 yıllık tarihin en düşük borçlanmasını yaşıyor. Yalova Belediyesi tarihin en büyük yatırımlarını ve hizmetlerini de birbiri ardına hayata geçiriyor. Yalova halkı kime inanacağını biliyor. Onların yaptıkları da dedikleri de ortada. Bizim yaptıklarımız da ortada.” dedi.

“Sadece gülüyorum”
Yalova Belediyesi’ni borç batağına sürüklemekle itham etme cüretini gösterenlere de bakıp sadece güldüğünü ifade eden Tutuk, “281 icra ile devraldığımız bir belediyeden bahsediyoruz. Bin 126 kişiye borcu olan bir belediye vardı koltuğa oturduğumuzda. Tüm banka hesaplarına da icra konmuş durumdaydı Yalova Belediyesi. Bu durumda belediyeyi bize teslim edenlerin, ‘belediyenin borcu var’ demesi bana çok komik geliyor. Ben buna sadece gülerim. Bunları söyleyenlere bakınca daha da fazla güldüm. Sanki belediyeyi teslim ettiklerinde belediye kasası ağzına kadar doluymuş da biz belediyeyi borç batağına sürüklemişiz. “ dedi.

“Personelin maaşını ödeyemiyorlardı”
Yalova Belediyesi’nin kendilerinden önceki dönemde personelinin maaşını dahi ödeyemeyen tüm çarkları durmuş hizmet üretemeyen bir kurum haline getirildiğini ifade eden Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, “Yalova Belediyesini devraldığımızda Yalova Belediyesi personellerinin mesai ve yemek ücretleri bile ödenmemişti. Göreve geldikten sonra maaşları da, mesaileri de, yemek ücretlerini de aynı gün ödemeye başladık. “ şeklinde konuştu.

“Bin 488 personel var”
Yalova Belediyesi’nin şirketlerinde çalışan personel sayısını da açıklayan Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, “Ayrıca bizim belediyedeki personel sayımızda yeni birimlerin açılmasına, Yalova’nın büyümesine rağmen artmadı. Şu anda belediyemize bağlı şirketlerin tamamında bin 488 kişi personel var. Dediğim gibi yeni birimler açtık ve Yalova büyüdüğü ve sahaya o kadar personel alındığı halde rakam bu. Yalova Belediyesi’nin personel sayısı artmış mı acaba. Birileri 2 bin kişilerden bahsediyordu. Bizden önceki dönemde Yalova Belediyesinin şirketlerinde çalışan personel sayısı bin 400’dü.” diye konuştu.

“6 sene boyunca neyi beklediniz”
Bağlarbaşı Mahallesi’nin kentsel dönüşümüne yönelik de açıklamalarda bulunan Tutuk, “Bağlarbaşı Mahallemizde kangren olan bir kentsel dönüşüm konusu bizim dönemimizde hayata geçirildi. Bu projeyi Yalova Belediyesi değil Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yürütüyor. Birileri çıkıp göreve gelirse bu projeyi yapacaklarını söylüyor. Bakanlığın projesini nasıl yapacakmış merak ettim. Kaldı ki madem yapabiliyordunuz neden 6 yıl beklediniz. Yapsaydınız ya. “ dedi.

“1 sattık 45 ürettik”
Kendilerini belediyeye ait arsayı satmakla itham edenlerin 44 arsayı satıp yerine 1 arsa dahi koyamadıklarını dile getiren Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, “Bizi Yalova Belediyesi’nin arsa sattığı konusunda da eleştirdiler. Belediyeler arsa üretir, arsa satar. Bunlar belediyelerin işleyişinde olan şeyler. Ama biz 44 arsa sattılar. Ben 5 dönümlük 1 tane arsa sattım. Ama ben o satılan arsaya karşılık belediyeye 45 dönüm yeni arsa da kazandırdım. Kıyas götürümü bu sayı sizce. “ diye konuştu.

“Kamu malını yemekten korkacaksınız”
Yalova Belediyesi’ni yönetmek için vicdana ve kamu malı yemekten korkmaya ihtiyaç olduğunu dile getiren Tutuk, “Belediye lafla yönetilmez. Belediyeyi yönetmek için önce içinizde hizmet aşkı olacak. Allah korkusu olacak. Burasının kamuya ait olduğunu bileceksiniz ve kamu malı yemekten de korkacaksınız. Bizim inancımız ve vicdanımız var. Belediyede görevden alındıktan sonra ben olsaydım şöyle olurdu, ben olsaydım böyle olurdu diyerek yönetilmez. Bize beceremediniz diyenler yolsuzluktan görevden alınmışlar. İçeride yatanları olmuş. Belediye personellerini ve müteahhitleri mağdur etmiş birilerinin böyle konuşmaları da gerçekten inanılası değil. “ dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.