Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Belediye Engellilere Yönelik Merkez Yapmanın Yolunu Arayacak

Engellilere yönelik çalışmalardan sorumlu Belediye Başkan Danışmanı Murat Arslanhan tarafından Belediye adına Belediye Meclisine taşınan özürlülere yönelik Özel Eğitim Merkezi kurulması talebinin araştırılması için bir komisyon kuruldu.

Haber Giriş Tarihi: 07.01.2010 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

3 kişilik komisyon belediyenin içerisinde bulunduğu durumu da göz önünde tutarak belediye imkanları çerçevesinde bu merkezi yapmanın yolunu arayacak.

Yalova Belediyesi 2010 yılının ilk toplantısını yaparak sonlandırdı. Toplantının en sıcak gündem maddesi ise Engellilere yönelik çalışmalardan sorumlu Belediye Başkan Danışmanı Murat Arslanhan tarafından meclis gündemine getirilen engellilere yönelik Özel Eğitim Merkezi kurulması talebi oldu. Bu talebe destek amacıyla ildeki bazı derneklere üye engellilerde meclis toplantısına katıldı. Belediye Başkanı Yakup Koçal tarafından meclise konuyla ilgili bilgi vermesi istenen Belediye Başkan Danışmanı Murat Arslanhan, “Yalova’da özürlülere yönelik özel eğitim veren birkaç kurum var. Ancak bunlar ticari amaçla hizmet veren yerler. Biz belediye ilimizde yaşayan yaklaşık 3 bin özürlüye yönelik ne gibi bir çalışma yapılacağını incelediğimizde ortaya belediye eliyle işletilen bir Engelli Özel Eğitim Merkezi fikri çıktı. Burasının nasıl bir hizmeti içereceği konusunda da çalışmalar yaptık. Türkiye’de köpekleri dahi birkaç günlüğüne bırakabildiğiniz yerler var. Ancak bir özürlü ailesi bakmakla yükümlü olduğu bu özürlüyü bir yere bırakamıyor. Özellikle gündüzlü bakım veren yer sayısı neredeyse yok. Bu ise aileler için inanılmayacak kadar büyük sorun. 20 yıl boyunca evinden çıkamayan, tatil yapmamış engelli aileleri var. Biz Belediye tarafından bir Özel Eğitim Merkezi kurularak bu ailelerimizin bundan faydalandırılmasını düşündük. Buna yönelik Özden Mahallesinde inşa edilmiş bir tesis var. Bu tesisin işletmecisi takas yolu ile binayı belediyeye bırakabileceğini bize bildirdi. Burası fiziki anlamda 250-300 engelliye Özel Eğitim hizmeti verebilecek yeterlilikte” dedi.

Belediye Meclisi üyeleri ise engellilere yönelik yapılması planlanan böyle bir merkeze karşı çıkmanın mümkün olamayacağını vurgulayarak, “Ancak belediyenin içerisinde bulunduğu durum göz önünde bulundurulduğunda böyle bir bina için kaynak ayırması çok zor. Ancak belediyenin sahip olduğu mülklerle takas mümkün. Fakat bunu yaparken de belediyenin zarar ettirilmemesi lazım. Biz yapmak zorunda kalsaydık kaça mal edersek takas içinde bu orana uygun bir yerin karşı tarafa verilmesi uygun olur” görüşünde birleştiler.

Bunun için Belediye Meclisindeki grubu olan partilerden bir üyenin yer alacağı araştırma komisyonu kurulması fikrine varıldı. Komisyon bu merkezin yapılabilmesine yönelik olarak yolları arayacak.

Komisyonda DP’den Cemil Aydın, CHP’den Baydur Bilen ve AKP’den ise Ferman Terler yer aldı. Belediye Meclisi bu konunun ardından imar komisyonundan gelen konuları görüşerek son toplantısını sona erdirdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.