Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Baro Başkanını Yağmur Bile Engelleyemedi

Türkiye Barolar Birliği kararı ile baroların seçim sisteminin değiştirilmesini öngören düzenlemeye tepki göstermek amacı ile 21 Haziran 2020 Pazar günü Ankara’da gerçekleşecek etkinliğe katılmak üzere Yalova Baro Başkanı Fedayi Doğruyol Ankara’ya yürümeye başladı.

Haber Giriş Tarihi: 19.06.2020 12:33
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Baro Başkanını Yağmur Bile Engelleyemedi

Doğruyol’un yürüyüşüne sağanak yağış bile engel olamadı.

AK Parti’nin hazırladığı baroların seçim sistemi ve faaliyet yapısına ilişkin değişiklik içeren düzenlemeye karşı barolar eylemlilik sürecini başlattığını duyurmuşlardı. Bu kapsamda Türkiye Barolar Birliği 81 ilin baro başkanına çağrı yaparak Ankara’ya yürümelerini istemişti. 21 Haziran 2020 Pazar günü Ankara’da gerçekleşecek etkinliğe katılmak üzere Yalova Baro Başkanı Fedayi Doğruyol’un da Ankara yürüyüşü başladı. Yürüyüş öncesinde Baro’da toplanan avukatlara bilgi veren Doğruyol, “Ülke kamuoyu bir süredir; salgın koşulları, ekonomik zorluklar, işsizlik, pahalılık, ölümler yok sayılarak; avukatlık kanunu değişikliği ve özellikle de seçim sistemlerine yapılacak müdahale ile meşgul edilmektedir. Her akşam televizyon kanallarında, her gün gazete köşelerinde Baroları siyaset malzemesi yapmaya çalışma pozisyonundaki konuşmacılar, baroların seçim sistemi üzerine ahkam keserek, baroların siyaset yaptıklarından ve artık çok olduklarından söz ediyorlar. Barolar olarak, sürecin başlangıcından bu yana ortak bir tavrı sürdürme kararlılığı ile hareket ederek görüşmeler dahil tüm süreçleri titizlikle uygulayarak, parçalamayı, yok etmeyi, susturmayı ve ele geçirmeyi hedefleyen bu kadim projeden vazgeçilmesi talebimizi tüm muhataplar nezdinde ısrarla yineledik. Geldiğimiz nokta itibariyle; tüm görüşmelerin sonuçsuz kaldığını ve suskunluğumuzun sözümüz olmadığı şeklinde algılandığının farkındayız. Gerçek niyetin, Demokrasinin ve hak arama özgürlüğünün güvencesi, her kesimin hak savunucusu, doğanın ve hayvanların sesi, yargının tek sivil ve ele geçirilememiş parçası olan Baroları susturmak olduğunu biliyoruz. 19 Mayıs ve 1 Haziran bildirilerimizde ortaya koyduğumuz kararlılık içerisinde meslektaşlarımıza ve halkımıza verdiğimiz sözün arkasında durarak demokratik eylemlilik sürecinin başladığını ilan ediyoruz. Hakikat için tüm halkımıza sesleniyoruz; Duydunuz ve artık biliyorsunuz; Baroların seçim sistemini değiştirmek ve baroları bölüp parçalamak istiyorlar. Cumhuriyetin, demokrasinin, hukuk devletinin, laikliğin ve hak arama özgürlüğünün savunucuları; hiçbir ayrım gözetmeksizin haksızlığın karşısında yer alan ve evrensel hukuk ilkelerini kendine varlık sebebi yapan baroların teslim olmasını asla beklemeyin. 19 Mayıs ve 01 Haziran bildirileri ile ortaya koyduğumuz ortak irade doğrultusunda Yasa teklifinin geri çekilmesine yönelik görüşmeler dahil tüm süreçleri titizlikle uyguladık” dedi.

Ardından yürüyüşe başlayan Doğruyol’a baroya bağlı avukatlar da destek verdiler. Ellerinde taşıdıkları dövizlerle yola çıkan Baro Başkanı Fedayi Doğruyol ve avukatların yağmura yakalanmasına rağmen yürüyüşlerini sona erdirmediler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.