Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Balıkçılar Bu Gece "Vira Bismillah" Diyecek

Yalova'lı balıkçılar son hazırlıklarını tamamlayarak 1 Eylül'ü beklemeye başladılar.

Haber Giriş Tarihi: 31.08.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Balıkçılar Bu Gece "Vira Bismillah" Diyecek

Bu yıl bereketli bir sezon beklentisi içerisinde olduklarını söyleyen Yalova Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Erdal Tokalak, "İstavrit, palamut, çinekop ve hamsiden yüzümüzün güleceğini tahmin ediyoruz" dedi.

Bu gece 31 Ağustos'un 1 Eylül'e bağlanması ile birlikte balık avı yasağı da sona erecek. Ancak bu yıl uygulamaya sokulacak bazı yasaklar ise balıkçıları düşündürüyor. Yasaklarla açılacak balık sezonunda devreye girecek yeni uygulamayı değerlendiren Yalova Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Erdal Tokalak, "Su ürünleri avlanma sezonunun başladığı 1 Eylül'de yürürlüğe girecek Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 'Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ'inde, 3 bölgede gırgırla avlanmaya sınırlama getiriliyor. Buna göre, Marmara denizinde balık varlığının artırılması ve koruma alanları oluşturması amacıyla İzmit Körfezi, Adalar civarı ve Büyükçekmece Koyu'nda bazı alanlar gırgır avcılığına kapatılacak. Marmara Denizi'nde kaçak trol avcılığının engellenmesi için manyat ve algarnayla gece yapılan avcılık da yasaklanacak.Gırgır avcılığında 18 metre olan derinlik mesafesi uygulaması da tebliğle 24 metreye yükseltildi. Uygulama ile AB ülkelerinde 50 metre olan avlanma derinliğine kademeli olarak ulaşılması öngörülüyor" dedi.
Yeni tebliğ ile balık boyları uzatılırken, avlanma boy uzunluğu kalkanda 40 santimetreden 45 santimetreye, levrekte 18 santimetreden 25 santimetreye ve sinagritte 20 santimetreden 35 santimetreye çıkarıldı" dedi.

Yalova'da ki teknelerin %70'inin balık sezonunun açılışını beklemek için daha şimdiden Karadeniz'e gittiğini dile getiren Tokalak balıkçıların sezona Palamut ile başlayacağını söyledi. Bu yıl Palamut'tan da çok umutlu olduğuna vurgu yapan Tokalak, "Balıkçımızın yüzünün bu sezon gülmesini bekliyoruz" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.