Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bahçekapılı Ve Arıca, Özbek-Türk Eğitim Forumu’na Katıldı

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı ve Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, Özbekistan’ın Semerkant kentinde düzenlenen "2. Özbek-Türk Eğitim Forumu"na katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 15.11.2023 10:31
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Bahçekapılı Ve Arıca, Özbek-Türk Eğitim Forumu’na Katıldı

 Forum, Taşkent Devlet Ulaşım Üniversitesi ev sahipliğinde, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) koordinasyonunda ve Ege Üniversitesi iş birliğinde 13-14 Kasım 2023 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Özbek-Türk Eğitim Forumu Özbekistan’ın Semerkant kentinde düzenlendi. Foruma Yalova Üniversitesi’ni temsilen Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı ve Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca katıldı. Türkiye ve Özbekistan arasında yükseköğretim alanında reformlar ve başarılı iş birlikleri konuları ele alındığı forumun açılış konuşmasını yapan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın eğitim alanında da güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Özvar, forumun Türk ve Özbek üniversiteleri arasında akademik iş birliklerinin geliştirilmesi ve öğrenci değişim programlarının artırılması için önemli bir fırsat sunduğunu belirtti.

Forumda, Türkiye’den 21, Özbekistan’dan 33 üniversite rektörü yer aldı. Forumun ikinci gününde, iki ülke üniversiteleri arasında 60’ın üzerinde ikili protokol imzalandı. Bu protokoller, eğitim, araştırma, proje, yayın, danışmanlık, sertifika programları, ortak lisans ve yüksek lisans programları gibi alanlarda iş birliği öngörüyor.

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, forumda yaptığı konuşmada, Yalova Üniversitesi’nin Özbekistan’daki üniversitelerle iş birliği yapmaya açık olduğunu söyledi. Özbekistan’ın tarihi ve kültürel bağları olan bir kardeş ülke olduğunu ve eğitim alanında ortak çalışmalar yapmanın iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştireceğini ifade eden Rektör Bahçekapılı, forumda Özbekistan’daki üniversitelerin rektörleriyle görüşerek, Yalova Üniversitesi’nin eğitim, araştırma ve sağlık alanlarında yaptığı çalışmaları anlattı.

Forumun sonunda, katılımcılara Semerkant’ın tarihi ve turistik mekanlarını tanıtan bir gezi düzenlendi. Forum, Türk ve Özbek üniversiteleri arasında eğitim alanında yeni bir dönemin başlangıcı olarak değerlendirildi.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.