Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bacalarınızı Temizletin

Yalova İtfaiyesi Müdürü Bekir Kaş, "Güvenliğiniz için kışa girmeden bacaları mutlaka yetkili bir firmaya temizlettirin" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 07.12.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Bacalarınızı Temizletin

Kış mevsimin yaklaşmasıyla muhtemel baca zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyaran uzmanlar, baca temizliği ne dikkat çekti. Baca tıkanması sonucu üzücü olayların yaşanabileceğini belirten Yalova İtfaiyesi Müdürü Bekir Kaş , doğalgazın zehirlemeyen bir gaz olduğunu ancak yanması sonucunda ortaya çıkan karbon monoksit gazının zehirlenmelere yol açabileceğinin söyledi. Can güvenliği açısından baca temizliğine dikkat çeken Kaş, "Kullanıcılarımız, bacalarının bakımını ve temizliğini periyodik olarak yaptırmalıdır.

Bakımı ve temizliği yapılmayan bacalarda, baca çekişi azalır zehirleyici özelliğe sahip baca gazları yaşanılan ortama yayılır. Bu durumda zehirlenmeler ortaya çıkabilir. Vatandaşlarımız hangi tür yakıt kullanırlarsa kullansınlar, bacalarını yılda en az bir kez, kışa girmeden önce, mutlaka İtfaiye'nin yetkilendirdiği baca temizleme firmalarına temizlettirmelidir" dedi.

Yakıcı cihazların yıllık bakımının önemine değinen Kaş, "Baca temizliğinin yanı sıra, doğalgaz yakıcı cihazlarının (kombi, şofben, kazan gibi) yıllık bakımları düzenli yaptırılmalı. Bakımı yaptırılmayan bu cihazlarda sızmalar meydana gelebilir. Bu konuda üzerinde önemle durulması gereken önemli bir nokta da baca gazı tehlikesine karşı önlem niteliği taşıyan baca gazı sensörlerinin kontrolüdür." ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.