Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ayarcı’dan Tunalı’ya Plaket

Dünya Tüketici Hakları Haftası dolayısıyla Yalova Ticaret İl Müdürü Alpaslan Tunalı’yı makamında ziyaret eden TÜKODER Yalova Şube Başkanı Funda Ayarcı Tunalı’ya derneğe desteklerinden dolayı teşekkür plaketi takdim etti.

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2019 08:56
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Ayarcı’dan Tunalı’ya Plaket

TÜKODER Yalova Şubesi Başkanı Funda Ayarcı Dünya Tüketici Hakları Haftası dolayısıyla bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Bu kapsamda Yalova Ticaret İl Müdürü Alpaslan Tunalı’yı da ziyaret eden Ayarcı tüketici sorunlarının ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalarda kendilerine verdikleri desteklerden dolayı Tunalı’ya bir de teşekkür plaketi sundu. Tunalı ise bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüketici haklarının korunması anlamında derneğe desteklerinin süreceğini belirtti. Ayarcı ve Tunalı bir süre daha görüş alışverişinde bulundular.

Diğer yandan Tüketici Hakları Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan TÜKODER Yalova Şubesi Başkanı Funda Ayarcı, “Günümüz dünyasında mal ve hizmet çeşitliliği oldukça artmış, keşfedilen yeni imkânlar ve teknolojik gelişmeler, yeni tüketim biçimleri ve alış-veriş metotları meydana getirmiştir. Bir taraftan insan yaşamı kolaylaşmış ama diğer taraftan tüketim dünyası karmakarışık bir hal almıştır. Bu durum, üretici ve tüketici arasındaki dengenin, tüketici aleyhine bozulmasına sebep olmuştur. ‘Tüketici hukuku’ olarak adlandırılan hukuk sistemi, işte bu bozulan dengeyi yeniden tesis etmeyi hedeflemektedir. Burada amaç; tüketiciyi korumak ve bu korumayı gerçekleştirirken tüketiciyi, mal satan veya hizmet sunan karşısında daha üstün kılmak değildir. Tüketiciler ile üreticiler/satıcılar arasındaki dengenin mümkün olan en adaletli biçimde oluşmasını sağlamaktır. Sağlıklı bir ekonomik yapı, ancak tüketicilerin de korunduğu bir piyasa sistemi içinde mümkündür. Çünkü tüketicinin korunmasına yönelik politikalar, üretilen mal ve hizmetlerin kalitesinin artmasına ve piyasadaki rekabet koşullarının iyileşmesine katkı sağlamaktadır. Hızla değişen ve çeşitlenen insan ihtiyaçları, piyasada artan rekabet ortamı, tüketici bilincinin artmasını gerekli kılmaktadır. Bilinçli tüketim alışkanlığı, üretimin kalitesini yükselttiği gibi kalkınma ve gelişmede de önemli rol oynamaktadır.

 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu ile tüketicilerin mahkeme dışı çözüm organları aracılığıyla haklarını etkin, hızlı ve masrafsız arayabilmelerinin önünün açılması, tüketiciye tanınan hakların genişletilmesi, tüketiciye sunulan mal ve hizmetlerde kalite standardının yükseltilmesi, bürokratik işlemlerin azaltılmasına katkı sağlamaktadır. Tüketicilerin bilgilendirilmesi esas alınarak; birçok alanda tüketicilerin sözleşme imzalanmadan önce bilgilendirilmesi gerekmektedir. Tüketici Hakem Heyeti insan odaklı bir hizmet anlayışıyla tüm tarafların haklarının korunması hususunda hassasiyeti temel ilke kabul etmektedir. Rahat, kolay ve masrafsız çözüm organı olan hakem heyetlerinin kararları icra ve iflas kanuna tabi olup, uyuşmazlığın çözümü için hakem heyeti kararları kesin ve bağlayıcıdır. Bir toplumun sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda gelişebilmenin temel ilkesi bilinçli tüketim kültürüdür. Gelişmiş ekonomilerin en temel özelliklerinden biri de hiç şüphesiz tüketici haklarına gösterilen saygı ve duyarlılıktır. Bunun yanı sıra tüketici bilincini geliştirmek ve bu yönde hak arama alışkanlıklarını yaygınlaştırmak,  ‘bilinçli tüketici, basiretli tacir’ anlayışı içinde devam eden çalışmalarımızla tüketicilerimizi korumayı ve haklarını bilen bilinçli tüketici profilini oluşturmayı hedeflemekteyiz” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.