Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Avlanma Kotaları Belli Oldu

Yalova Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi Müdürü Nevzat Alğan av sezonunun açıldığını, avcıların belirlenen kotalar dışında avlanmasının ise yasak olduğunu dile getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 25.08.2017 15:21
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Avlanma Kotaları Belli Oldu

Av yasağının kalkması ile birlikte avcılar av sezonuna başladılar. Bu kapsamda avlanılabilecek hayvanlar ve bunların kotaları da netleşti. Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Yalova Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi Müdürü Nevzat Alğan, "4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununun 3 üncü maddesine dayanılarak 03 Mayıs 2017 tarihinde toplanan Merkez Av Komisyonu, 2017-2018 Av Döneminde avcılığın düzenlenmesine ilişkin 16 sayılı kararı almış ve alınan bu karar 22 Mayıs 2017 tarihli ve 30073 sayılı Mükerrer Resmi Gazete ’de yayımlanmıştır. Buna göre; 2017-2018 Av Döneminde avlanma; Ege, Marmara ve Batı Karadeniz bölgelerinde 19 Ağustos 2017 tarihinde bıldırcın, üveyik alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacaktır. Alınan karar uyarınca genel ve devlet avlaklarda Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günlerinde (idari tatiller dahil) avlanma yapılabilecektir" dedi.

Avcı Başına Bir Günlük Avlanma Limitleri Belirlendi

Avlanma limitleri hakkında da bilgiler veren Alğan, "Avına izin verilen bazı av hayvanları için avcı başına belirlenen bir günlük avlanma limitleri aşağıda yer almıştır.

Kuşlar için; Bıldırcın:10, üveyik:5, karatavuk: 3, çulluk 5, sakarmeke:4, tahtalı 4, sakarca: 3’er, suçulluğu (bekasin):1, kınalı, kum keklik toplamda 2, çil keklik 2, (bu av sezonunda sadece Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Iğdır, Kars, Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Malatya, Erzincan, Erzurum, Van, Kayseri, Aksaray, Tunceli, Giresun, Yozgat, Bayburt ve Tokat illerinde avlanacaktır), yeşilbaş, boz ördek, fiyu, çamurcun, macar ördeği, tepeli patka, elmabaş patka ve çıkrıkçın: toplamda:6 Memeliler için: Yabani tavşan: 1, adatavşanı 2, yaban domuzu: 5, çakal: 1, tilki: 2, olarak belirlenmiştir.

Birbirini izleyen bir günden fazla süren avlanmalarda, avlanan av hayvanlarının avlaklarda ve av dönüşünde nakil vasıtası ve/veya avcıların üzerinde taşınabilecek en fazla miktarı; her bir avcı için avcı başına günlük belirlenen bir günlük avlanma limitlerini aşamayacaktır.

Ancak bulunduğu ilin dışına avlanmaya gidecek avcıların beyanları doğrultusunda, birbirini takip eden ava açık iki gün, av dönüşlerinde bagajlarında avcı başına iki günlük limiti bulundurabilecektir.

Kota bitince av yasak

Kota dışında avlanmanın yasak olduğunu belirten Yalova Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi Müdürü Nevzat Alğan, avlaklarda izinsiz avlanmanın da yasak olduğunu belirterek sözlerini şu şekilde tamamladı, " İlan edilmiş genel ve devlet avlaklarında belirlenen kotalar; Bakanlığın belirleyeceği kurallar doğrultusunda, avlanma süreleri içinde günlük avlanma limitlerine göre MAK tarafından belirlenen avlanma günlerinde Avlağında Avlanma İzin Belgesi alınarak avlanılabilecektir. Bakanlığımızca genel ve devlet avlaklarında bazı yerli av hayvanı türleri için yıllık kota belirlenmiştir. MAK kararı çerçevesinde genel ve devlet avlaklarında yıllık kotası biten türler bu avlaklarda avlanamayacaktır. Avcılar, Avlak Yönetim Bilgi Sisteminden (AVBİS), Avcı Avlakta Mobil Uygulamasından (AVA) ve 2017-2018 av döneminde uygulamaya konulan 0850- 888 06 06 numaralı çağrı merkezinden gerekli izni aldıktan sonra, genel ve devlet avlaklarda avlanabilecektir. Kararı uyarınca aşağıdaki alanlarda avlanma yapılamayacaktır; Genel, devlet, örnek ve özel avlaklar dışındaki alanlarda, Avın yasaklandığı genel ve devlet avlaklar ile sahalarda, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ve/veya diğer kurumlar tarafından ağaçlandırılmış, erozyon kontrol çalışması yapılmış alanlar ile doğal olarak gençlik gelmiş ormanlık alanlarda ortalama fidan boyunun 2 m’nin altında olan alanlarda, Tabii gençleştirme çalışması yapılmakta olan sahalar ile toprak koruma sahalarında, Arboretumlarda, Orman içi dinlenme yerleri, piknik ve mesire alanlarında, şehir ormanlarında, Karayolları Genel Müdürlüğü haritasında belirtilen yollarda, Orman içi göletler ile il özel idareleri, büyük şehir belediyeleri ve DSİ tarafından yapılan göletlerde (Manisa-Gölmarmara ve Denizli-Işıklı Gölleri hariç), Etrafı hendek veya herhangi bir şekilde çevrilen yerlerde, ekili alanlarda, yoncalık, çayırlık, muhafaza işareti konmuş çayırlık, bağ, bahçe ve fidanlıklarda sahibinin rızası olmadan, avlanmak yasaktır"

Korunan Alanlarda Av Yapılmayacak

Koruma altına alınan alanlarda avlanmanın yasak olduğuna da değinen Alğan, "Koruma altındaki alanlarda avlanmak kesinlikle yasaktır. Bu alanlar;Yaban Hayatı Koruma Sahalarında, Milli Parklarda, Tabiat Parklarında, Tabiat Koruma Alanlarında, Özel çevre koruma bölgelerinde, Yaban Hayatı Geliştirme Sahalarında, Yaban Hayvanı Üretme Yerleri ve İstasyonlarında, Yaban Hayvanı Yerleştirme Sahalarında, Bakanlıkça av dönemi içinde yeni tesis edilecek/ilan edilecek yukarıda belirtilen sahalarda,

avlanmak yasaktır. Yukarıda belirtilen sahalarda, mevzuat doğrultusunda izin verilen avcılık ve av turizmi faaliyetlerine ilişkin hükümler saklı bulunmaktadır" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.