Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Atık Sular Tarımsal Sulamaya Kazandırıldı

YASKİ tarafından projelendirilen İleri Arıtma ile atık suyun sulama suyu olarak kazanımı projesi hayata geçirildi.

Haber Giriş Tarihi: 19.08.2017 10:04
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Atık Sular Tarımsal Sulamaya Kazandırıldı

 Projenin açılışını AK Parti Yalova İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel ve YASKİ Başkanı Ahmet Özsümer ile meclis üyeleri birlikte yaptılar.

YASKİ tarafından projelendirilen arıtmadan çıkan suyun ileri arıtma ile tarımsal sulamaya kazandırılmasına yönelik çalışma tamamlandı. Yapılan yatırımlar sonrasında kurulan tesis sayesinde arıtılan su ileri arıtmaya da alındıktan sonra sulama suyuna dönüştürüldü. Tesisin hizmete girişi öncesinde bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya AK Parti Yalova İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel ve YASKİ Başkanı Ahmet Özsümer ile meclis üyeleri katıldı. Toplantının açılışında konuşan YASKİ Başkanı Ahmet Özsümer, "Bu projelerin hızlı şekilde hayata geçmesi ve ödenek çıkartılmasında AK Parti İl Teşkilatımıza ve Milletvekillimiz Fikri Demirel'e teşekkür etmek istiyorum" dedi.

"Hedef 3 bin 500 dönümlük sulama suyu"
AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel'de toplantıda arıtma tesisine yapılan yatırımlar hakkıında bilgi verdi, "Şu anda devam eden bir derin deşarj projemiz var. Bu projede kara kısmı bitti. Deniz kısmının 3/1'i de tamamlandı. Ama önemli bir proje var ki o da ileri arıtma ile arıtılan suyun sulama suyu olarak kullanılması projesi. Zira gelecekte su kaynakları çok daha büyük önem kazanacak. Bizde bu projeyi çok önemsedik. Bu suyun yeniden kullanımını sağlamak için geliştirilen bu projeye gerekli tüm desteği verdik. Bu su sulamada kullanılacak. Bu sayede akarsu kaynaklarını da daha tasarruflu kullanmış oluruz. Şu anda 15 dönümü sulayabilecek bir kapasiteye sahip tesisi hizmete sokacağız. İlerleyen süreçte 15 dönüm olan bu tesisi 500 dönüme çıkartmak istiyoruz. Ama tüm arıtmadan çıkan suyu arıtabilirsek ki burada 35 bin metre küp su çıkıyor. Bunu arıtmak da 11-12 milyon TL gibi bir maliyet gerektiriyor. Ama 3 bin 500 dönümlük alanı arıtacak kadar su demek bu. İlerleyen süreçte hedefimiz bu elbette" dedi.

GES Projesinde de sona gelindiğini vurgulayan Demirel, "Ayrıca dünyada tek olacak bir proje var. 1 Megavat gücünde GES kuracağız. Arıtma üstüne konan güneş panelleri ile bu tesisin elektrik ihtiyacını karşılayacağız. Türkiye'den b,ir çok belediye buna başvurdur ancak sadece YASKİ kabul edildi. Bu tesisin ana giderlerinden enerji giderlerinin kendi içinden karşılanması demek arıtmanın daha az maliyetle sağlanması anlamına gelir. 14-15 milyon TL gibi bir maliyet gerektiriyor. Biz bu yatırım için elimizden geleni yapıyoruz" diye konuştu.

"Yalova Belediyesi'nden de hizmet bekliyoruz"
AK Parti Yalova İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak ise Yalova Belediyesi'ni hedef aldı. Öztabak konuşmasında, "Yalova Belediyesi meclis üyesi olduğum dönemde arıtmanın yapılması konusunda imzam var. Bu bana gurur veriyor. İlin temiz tutulması anlamında bu tesis önemli bir görevi var. O nedenle arıtma tesisimize çok önemli yatırımlar yapılıyor. GES başta olmak üzere, derin deşarj ve ileri arıtma gibi bir çok önemli proje hayata geçiriliyor. Yalova ölçeğinde bir ilin sadece arıtma tesisine 13-14 milyon TL'lik yatırım yapması gerçekten önemlidir. Temennimiz Yalova Belediyesinin de bir an önce gözle görülür kamuoyunu tatmin edecek. Yalova Belediyesi hizmet üretiyor dedirtecek hizmetleri görmek istiyoruz" dedi.

Ardından hep birlikte tesisi gezen ve arıtmadan çıkan suyun ileri arıtmadan geçerek sulama suyuna dönüşmesine imkan tanıyan tesisin açılışı gerçekleştirildi. Tesisin çalışmasına imkan tanıyan düğmeye, AK Parti Yalova İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel ve YASKİ Başkanı Ahmet Özsümer birlikte bastılar.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.