Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Atatürk Ve Ulusal Egemenlik Mücadelesi Anlatıldı

Yalova Belediyesi ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen, "Atatürk’ün Ulusal Egemenlik Mücadelesi" konulu söyleşi RDKM'de gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 24.03.2017 09:21
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Atatürk Ve Ulusal Egemenlik Mücadelesi Anlatıldı

Yalova Belediyesi kültür etkinlikleri kapsamında yer alan ve Tarihçi Yazar Sinan Meydan'ın konuşmacı olarak katıldığı, "Atatürk’ün Ulusal Egemenlik Mücadelesi" konulu söyleşi Yalovalılardan büyük ilgi gördü. RDKM'de gerçekleşen söyleşiye Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman da katıldı. Burada sahneye çıkan Tarihçi Yazar Sinan Meydan, " Emperyalizme karşı tam bağımsızlık, saraya/sultana karşı milli egemenlik mücadelesi olan İstiklal Savaşı güçlü Meclis'le kazanıldı. Türkiye Cumhuriyeti Meclis'le kuruldu. Atatürk, 29 Ocak 1921'de TBMM'de yaptığı konuşmada Türk Milleti'nin asırlardır 'iki baskıcı kuvvetin, iki yok edici kuvvetin' etkisi altıda kaldığını belirterek bunlardan birinin 'saltanat', diğerinin, 'emperyalizm ve kapitalizm' olduğunu söylemişti. 'Anadolu'da bir taraftan Batı emperyalizminin, diğer taraftan yüzyıllardır süren baskıcı saltanat rejiminin yapmış olduğu yıkımdan başka bir şey yoktur' demişti. Atatürk, Anadolu'ya geçerken emperyalizme karşı 'tam bağımsızlık', saraya/sultana karşı “milli egemenlik” savaşı vermeyi düşünüyordu. Bu savaşın sonunda amacı, Nutuk'taki ifadesiyle, 'Millet egemenliğine dayanan tam bağımsız yeni bir Türk devleti kurmaktı. İstiklal Savaşı, bir taraftan işgalci emperyalist ve kapitalist düşmanlardan, diğer taraftan monarşik ve teokratik saraydan/sultandan kurtulma mücadelesiydi. Atatürk'ün belli bir süre, İstiklal Savaşı'nın aynı zamanda sultanı/halifeyi kurtarma mücadelesi olduğunu söylemesi tamamen stratejikti. Bizzat Nutuk'taki ifadesiyle, 'Padişahsız, halifesiz kurtuluşa inanan hiç kimsenin olmadığı” bir ortamda zamanı gelinceye kadar ister istemez padişahı/halifeyi kurtarmaktan söz etmişti. Ancak buna karşın, Anadolu'ya geçtikten sonraki tüm önemli adımlarında egemenliği saraydan/sultandan alıp millete vermek, 'milli egemenliği' sağlamak ve cumhuriyetin altyapısını hazırlamak için çalışmıştı" dedi.
Tarihçi Yazar Sinan Meydan'ın konuşmasının ardından sahneye gelen Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ise Sinan Meydan'a teşekkür ederek çiçek sundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.