Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

"Atatürk'ün Gelişi Yalova'nın Kaderini Değiştirdi"

CHP İl Başkanı Özcan Özel, yaptığı yazılı açıklamada Atatürk’ün Yalova’ya gelişinin 84. yılını kutladı.

Haber Giriş Tarihi: 19.08.2013 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
"Atatürk'ün Gelişi Yalova'nın Kaderini Değiştirdi"

Özel, açıklamasında, Büyük Önder Atatürk’ün Yalova’yı ilk kez 19 Ağustos 1929 Pazartesi günü geldiğini ve o günden sonra Yalova’nın kaderinin değiştiğini hatırlattı.

Atatürk’ün Yalova’ya ilk gelişinin ardından, 1938 yılına kadar toplam 311 gününü Yalova’da geçirdiğini vurgulayan Özel, bu süreler içersinde Atatürk’ün Yalova’yı imar ettiğini belirterek “ Yalova, Atatürk’ün yakın ilgisi ile hızla gelişirken, bir yandan da Atatürk, yerli-yabancı devlet adamlarını ve konuklarını Yalova’da ağırlar, devletin en önemli bir çok kararlarını da burada alırdı. Çok önem verdiği toplantılara Yalova’da hazırlandı. Atatürk’ün çalışma mekanlarını anlatırken, kent olarak İstanbul dışında en çok bahsettiği yer Yalova’ydı” dedi

Atatürk sayesinde Termal Kaplıcalarının Dünyanın en güzel Sağlık, Şifa, Doğa Ve Dinlenme köşelerinden biri haline geldiğini, Yalova’nın her karış toprağında Atatürk’ün anısını görmenin mümkün olduğunu hatırlatan Özel “ Tarih devrimi Yalova’da filizlendi ve şekillendi. Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu Yalova’da yapılan çalışmalardan sonra kuruldu.Türk Demokrasi Tarihinde önemli bir adım olan Serbest Cumhuriyet Fırkası çalışmaları Yalova’da başlatıldı.Teknik okulların kapatılmayarak çoğaltılacağına dair kararı Yalova’da aldı. Eğitim seferberliği Yalova’dan başlamıştır“ dedi.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Yalova’ya gelişinin gururunu bir kez daha yaşadıklarını belirten Özel” Bizler, Atatürk’ün kenti Yalova’da üzerimize düşen sorumlukların bilincindeyiz. Büyük Önder’imizin bizlere bıraktığı mirasın sonuna kadar takipçisi olduğumuzu bir kez daha hatırlatıyor, Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.