Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Aşırı Sıcaklıklara Dikkat Edin

Yalova Meteoroloji İstasyon Müdürü Rıdvan Öztoprak aşırı sıcaklar konusunda vatandaşları uyardı.

Haber Giriş Tarihi: 19.07.2011 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Aşırı Sıcaklıklara Dikkat Edin

Meteoroloji İstasyon Müdürü Rıdvan Öztoprak, “Bir yerde o güne kadar görülmeyen veya çok seyrek olarak görülen sıcak ve soğukların belli bir süre yaşanması, başta insanlar olmak üzere bütün canlılar ile doğal ve yapay çevreyi olumsuz yönde etkilemekte. Çünkü her canlının sıcaklık, nem, rüzgâr, basınç gibi pek çok atmosferik değişkene karşı, mutlaka fizyolojik bir tepkisi var. Ancak, çevreye ve iklim koşullarına en kolay uyum sağlayan, olumsuz sonuçlarından en az etkilenen canlı, insandır. Bugüne kadar yapılan ölçümlere göre yeryüzünde şimdiye kadar en yüksek hava sıcaklığı 57 °C ile Afrika kıtasının El Azizias kentinde (Libya), 13 Eylül 1922’de ölçülmüştür. Avrupa’da ise en yüksek hava sıcaklığı Sevilla kentinde (İspanya) 4 Ağustos 1981’de 50°C olarak kayıtlara geçmiştir.

Türkiye’de uzun yıllara göre ölçülen en yüksek hava sıcaklığı ise 1993’teki Mardin iline ait kayıtlarda 48,8ºC olarak yer almakta. Yalova’da ise en yüksek sıcaklık değeri 45,4 C olarak 13.07.2000 tarihinde ölçülmüştür. (Not: Meteorolojide ölçülen sıcaklıklar, gölgede ve 2 m. seviyesindeki hava sıcaklığıdır.)
İlimizde hafta sonunda ve beş günlük periyotta hava durumuyla ilgili hafta sonu ve hafta ortasına kadar hava az bulutlu olacak. Cumartesi günü en yüksek sıcaklık 30°C’den pazar günü 34°C’ye yükselecek. Hafta başı 32 °C olan hava sıcaklığı çarşamba günü 1°C artış göstererek 33°C olacak. Gece en düşük hava sıcaklığı hafta sonu 19°C’den hafta içi en düşük hava sıcaklığı 21°C’ye çıkacak.

Genellikle insanların yaşamlarını rahat bir biçimde sürdürebildikleri hava sıcaklık değerleri, 17°C ile 31°C'ler arasıdır. Doğal olarak normal yaşam için bu değerlerin altında ve üstünde belirli bir tolerans sınırı söz konusudur. Ancak bu tolerans sınır değerlerinin dışındaki sıcaklık değerleri, değişik bünyelerde çok farklı klinik sendromlara, fizyolojik streslere, hastalıklara ve hatta ölümlere bile neden olabilmekte. Normal olarak ortalama vücut sıcaklığı 36.5-37.0°C arasında. Aşırı sıcak ve nemin etkisiyle belli bir süre insanların hissettikleri sıcaklık 40.6°C ve daha yüksek değerlere ulaşırsa bir sıcak hava dalgasının varlığı söz konusu. Bu durumda güneş çarpmalarına bağlı ölümler görülebilmekte. Yine yaşanan sürekli aşırı sıcaklarda, çok sayıda insan kalp krizi ve diğer fizyolojik rahatsızlıklardan dolayı ölmekte. Doğal olarak sıcaklıkla beraber artan nemin ve rüzgârın da bu olumsuz tablo üzerinde büyük etkisi var.

Bu konuda, ABD ve Avrupa'da yapılan araştırmalara göre, sıcak dalgalarında, ölüm olaylarının, özellikle de hastalardaki ölüm oranlarında %50 artış olduğu tespit edilmiştir.

Birkaç gün süreyle yaşanan aşırı sıcaklar (sıcak hava dalgaları) kırsal alanlara göre büyük kentlerde sıcaklık adacığı oluşması nedeniyle daha etkili olmakta, yüzlerce insan yaşamını kaybedebilmekte. Örneğin; 1995 yılında Şikago'yu etkileyen sıcak dalgasında onlarca, 1995 ile 2003 yılları arasında Hindistan'da değişik zamanlarda yaşanan sıcak dalgalarında ise, binlerce insan yaşamını yitirdi. 1998 yılında Rusya'da yaşanan sıcak dalgası 100'den fazla insanın ölümüne neden oldu.

Genel olarak aşırı sıcaktan daha çok hastalar ile hastalığa karşı hassas bünyeye sahip olanlar, 65 yaş ve üzerindeki insanlar etkilenmekte. Ancak, insan vücudunun hastalığa ve yaşa bağlı olmadan da aşırı sıcağa karşı bir hassasiyeti var. Kronik hastalıklar (kalp ve beyin), deri hastalıktan, anlama zorluğu ve davranış bozuklukları (akıl hastalığı) ve özellikle diyabet hastalığı aşırı sıcaklarda artış gösteren hastalıklar. Yine kullanılan bazı teskin edici ilâçlar ile alınan alkolün etkisi de aşırı sıcaklarda arttığı için, istenmeyen durumlar ortaya çıkmakta.

Uzun dönem yaşanan aşırı sıcaklıklar ve bunun sonucunda oluşan kuraklık, daha sık ve yaygın olarak orta enlemlerde görülmekte. Yaşanan kuraklık dolaylı olarak insanlarda büyük strese ve salgın hastalıklara neden olmakta, özellikle hasta yaşlı ve dayanıksız kişiler başta olmak üzere birçok insan hayatını yitirmekte.

Aşırı sıcaklıklar insanın beden ve ruh sağlığı üzerinde doğrudan etkili olmakta, verimi azaltmakta, bünyesi hassas ve hasta kişiler arasında da ölüm oranlarında bir artışa neden olmakta. Bunun yanında ulaşımda büyük can ve mal kayıplarının yaşandığı kazalar belirgin bir biçimde artmakta.

Son yıllarda çok sık olarak yaşanan aşırı sıcak ve soğuklar ve bunların neden olduğu olumsuzluklar hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler için çok büyük bir sorundur. Kuşkusuz bu sorunlar iklimde olabilecek değişmelerle daha da artacaktır.”diye açıklamada bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.