Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Aşıklar Çeşmesi Restore Ediliyor

1930’lu yıllarda yapıldığı tahmin edilen Aşıklar Çeşmesi Yalova Mimarlar Odası, Yalova Belediyesi, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası, Düşün Kültür Sanat ve Eğitim Derneği tarafından ortaklaşa olarak restore edilecek.

Haber Giriş Tarihi: 12.10.2009 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yalova’nın yakın tarihinde önemli bir yere sahip olan Aşıklar Çeşmesi içinde bulunduğu terkedilmiş ve yıkılmış halden kurtarılacak. Buna yönelik olarak ortaklaşa bir planlama yapan Yalova Mimarlar Odası, Yalova Belediyesi, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası, Düşün Kültür Sanat ve Eğitim Derneği çeşmeyi restore edecek. 1930’lu yıllarda yapıldığı tahmin edilen çeşmenin çevresine yine sosyal alanlar oluşturulması da planlanıyor.

Restorasyonun başlangıcı öncesinde Aşıklar Çeşmesi önünde mütevazi bir tören düzenlendi. Törene Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, Yalova Belediye Başkan Yardımcıları Hikmet Yavuz, Nurettin Yılmaz, YTSO Başkanı Celal Özel, Mimarlar Odası Başkanı Erol Tatar, Düşün Kültür Sanat ve Eğitim Derneği Başkanı Adalet Akarsu ve davetlilerin katıldı. Burada bir konuşma yaparak süreçle ilgili bilgi veren Mimarlar Odası Başkanı Erol Tatar, “Bir kentin mimari kimliği, aynı zamanda kent kimliğini de belirler. Kent kimliği, o kente anlam ve değer katan unsurların bütünüdür. Geçmişten gelen değerlere sahip çıkmamak, çağdaş gereksinmeleri eskiyi yok ederek oluşturmak, kentteki özgün kimlik kaybına neden olur. Kent kimliğinin oluşumu sürekliliğe dayanır ve kendisinden önceki gelişmelerden bağımsız düşünülemez. Çeşitli nedenlerle erozyona uğramış kimliğin yerine yeni bir kimliğin konumlandırılması güçtür. Kentte, bireylerin mekana değer yüklemesi, o kent mekanının birey için taşıdığı anlamla ilişkilidir.
Biz Yalovalılar, düne ait anılarımızın birer birer yok olduğuna tanıklık ettik, bu tanıklığın hüsranını yaşadık. Kaymakamlık Binası, açık hava sinemaları, iskele meydanımız, depremin götürdükleri ve niceleri bugün sadece belleğimizde. Peki geçmiş gözlerimizin önünde yok olurken, geleceğe daha umutla nasıl bakabiliriz? Bu noktada, Yalova Mimarlar Odası olarak, Yalova Belediyesi, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası ve Düşün Kültür Sanat ve Eğitim Derneği ile birlikte, eskiyi korumak, yeniyle iz bırakmak için bir araya geldik. Yalova’da yaşayan, bu güzel kenti seven ve sahip çıkmak isteyen herkes gibi biz de neler yapılabileceği konusunda hedefler belirledik.
Bir yapının değerini belirlerken tarihi belge niteliği taşıması ve eski olması şüphesiz çok önemlidir, ancak tek belirleyici kriter değildir. Bir yapının eski olma değerinin yanı sıra, kültürel, simgesel, estetik ve kullanım açısından değer taşıması, onun korunmasını ve geleceğe taşınmasını gerektirebilir.
Simgesel açıdan bizim için önemli, ancak estetik açıdan işlevini kaybetmiş olan Aşıklar Çeşmesi’nin Yalova’ya yeniden kazandırılması gerektiğini düşünüyor ve bir restorasyon çalışması başlatıyoruz. İlk adım olarak, katılımcı kuruluşlarca belirlediğimiz üç çeşme modelini kamuoyu ile paylaşacağız. Yalovalılar tarafından seçilen model Aşıklar Çeşmesinin yeni yapısını oluşturacak. Ardından çeşmenin etrafında yeni sosyal alanlar oluşturmayı planlıyoruz. Anılarımızın ortak paydası olan Aşıklar Çeşmesini, çocuklarımıza, torunlarımıza anlatabilmek, gösterebilmek istiyoruz. Günün erken saatlerinde spor yaparken bu çeşmenin etrafında soluk almak, dinlenmek istiyoruz. Sahilin sonunda da gidecek bir yerimizin olmasını istiyoruz.
Dediğimiz gibi Aşıklar Çeşmesi bu doğrultudaki ilk projemiz. Ardından diğer projeler gelecek ve değerlerimizle gurur duyarken, geleceğe de anlamlı izler bırakabileceğiz. Bu süreçte Yalovalıların yanımızda olacağına inanıyoruz. Gelin, “Nasıl bir Yalova’da yaşamak istiyoruz?” sorusunu birlikte yanıtlayalım. Gelin, bu kentin sakinleri olarak, yine bu kent için kalıcı ve etkili projeler üretelim. Birlikte düşünelim, birlikte üretelim. Çünkü ancak birlikteyken daha güçlü olduğumuzu biliyoruz “ dedi.

Yalova Mimarlar Odası Başkanı Erol Tatar’ın konuşmasının ardından söz alan Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal ise, “Bu düşünceye önderlik eden Mimarlar Odası’na teşekkür ediyorum. Burası Yalova’nın yakın tarihi açısından önem taşıyan bir mekan olduğuna inanıyorum. Burasının restorasyonu kadar bu çeşmeye bir birliktelik çerçevesinde sahip çıkılmış olması da önemlidir. Yalova Sahil düzenlemesinin bir aksilik olmaması durumunda 2010 yılında tamamlanacağını tahmin ediyoruz. Yine eski Donanma Tesislerinin bulunduğu noktaya Beach mantığı ile bir düzenleme yapmak hedefindeyiz. Bunun devamında ise Donanma ile eski postane binası arasındaki sahilinde genişletilerek plaj havasına girmesini sağlamak isteğimiz var. Bu düzenleme kapsamında Yalova Valiliği tarafından Atatürk’ün Çınarlı Hıyabanında yapımı hedeflenen ancak bazı nedenlerle yapılamayan ışıklandırmayı biz burada uygulamak istiyoruz. İşte bu düzenlemeler bütünlüğü içerisinde Aşıklar Çeşmesi’nin restorasyonu ve çevresinde oluşturulacak olan sosyal alanda büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu.

Ardından Aşıklar Çeşmesinin yan tarafına konulan panoya ilk yazıları ise konuklar yazdı. Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal panoya, “Odaya Teşekkür” yazarken, YTSO Başkanı Celal Özel, “Temizlik sembolü” yazarken, Düşün Kültür Sanat ve Eğitim Derneği Başkanı Adalet Akarsu ise, gülen bir yüz çizdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.