Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Aronia İlde Yeni Marka Ürün Olma Yolunda

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, Yalova'da kurutulmuş meyve üretimi ile ülkede ilk kez yaygın olarak üretilecek olan Aronia Meyvesinin il açısından yeni bir marka değer olacağını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 31.07.2017 08:39
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Aronia İlde Yeni Marka Ürün Olma Yolunda

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından ülkede ilk kez hayata geçirilecek olan projeler hakkında bilgiler verdi. Bu projelerin başını ise kurutulmuş meyve ve kurutulmuş zeytin çekecek. Bu anlamda Yalova'da bir de tesis kurulmasının amaçlandığını belirten Vali Yılmaz, " Yalova açısından çok büyük önem taşıyacağına inandığımız bir proje üzerinde çalışıyoruz. Bu da bizim önerimizdi. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)'nda görüştük. Proje ile ilgili bir takım ilave çalışmalar yapılmasını da istedik. Bilindiği üzere Yalova Kivi üretiminde Türkiye'de ilk sırada. Diğer meyve girdilerinde de kullanılabilecek bir proje olsun istedik. Kivi Kasım ayında soğuk Hava Deposu'na giriyor ama bu ürünün vatandaşa sunumunda kurutmalık Kivi'de yapacağız. Burada hem onu, hem de diğer kurutmalık meyve girdilerini sağlamak, hem de ilimizde üretilen zeytinin kurutulmasını sağlamak için bir tesis geliştirmeye çalışıyoruz. Bu anlamda Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü ile ortak bir proje yürütülüyor. Marka Değeri Yüksek Kivi İçin Birlik Modeli Oluşturulması ve Meyvelerin Kurutularak Kullanılması Projesi. Bu konuyu geçtiğimiz günlerde MARKA toplantısında görüştük. MARKA'da bu projeyi bizzat anlattım. Bu projenin ilimiz için ne denli önemli olduğuna vurgu yaptık. Kivi Üreticileri Birliği ve Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen bu proje hayata geçirildiğinde ilimiz açısından yeni bir katma değer sağlanacak" dedi.

Aronia Üretimi Yaygınlaştırılacak
Türkiye'de ilk kez yaygın üretimi ve kurutulmuş meyve üretimi yapılacak olan Aronia meyvesi hakkında da bilgi veren Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, güçlü bir antioksidan olan Aronia'nın ile ciddi bir katma değer sağlayacağını söyledi. Bu konuda da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bir proje sunulduğuna dikkat çeken Vali Yılmaz, " Yeni bir ürünü daha Yalova'ya kazandırmaya çalışıyoruz. Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Programı kapsamında, 'Uzaklarda Arama Aronia Meyvesi Yalova'da' diye bir proje başlattık. Bu anlamda Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü'nde örnek bir Aronia bahçesi de yaptık. Kısa süre içerisinde de tanıtımını yapacağız. Ülkemizde ilk kez yaygın olarak üretilmeye başlanacak bir meyve. Ülkede nadir bir kaç noktada biliniyor. Yalova'da da yetişip yetişmeyeceği konusunda araştırmalar yaptık. Yalova'ya uyum gösterdi. Meyvenin en önemli özelliği çok güçlü bir antioksidan olması. Yine bu meyvenin üretilmesi ve kurutulması için çalışma yapıyoruz. Bu meyvenin ilimizde aynı Kivi gibi marka bir değer taşımasını sağlayacağız. Bu konuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na da bir proje teklifinde bulunduk" diye konuştu.

Çam Fıstığı üretimi geliştirilecek
Özellikle Armutlu ilçesinde yapılan Çam Fıstığı üretimi hakkında da bilgi veren Yılmaz, " Tarıma dayalı yatırımlar kapsamında toplamda 3 proje desteklendi. Bunlara da 1.6 milyon TL destek verdik. Armutlu-Koyundere Çamfıstığı İşleme Tesisi Teknoloji Yenileme ve Soğuk Muhafaza Odası Projesi kabul edildi ve 2017 yılı Haziran ayında hibe sözleşmesi imzalandı. Biz bu projeyi çok önemsiyoruz. Zira bizim önemli bir değerimiz bu Çam Fıstığı. Çok kıymetli de bir ürün. Bu ürünün Armutlu da toplanması ve işlenmesi hem Orman Köylülerimize bir gelir sağlayacak, hem yörede bir istihdam artışına sebep olacak, hem de ilimizin tanıtımında önemli bir tarımsal girdi olacak. Katma değeri de son derece yüksek bir ürün" dedi.

Tarımsal destekler arttı
Yalova'da ki tarımsal destekler hakkında da bilgi veren Yılmaz, "2016 ve 2017 yıllarında Genç Çiftçi Projelerinde yoğun bir artış var. Yine İl Özel İdaresi'nden tarımsal desteklemeleri konusunda 2 senedir tarıma bu konuda ciddi destekler veriyoruz. 2016 ve 2017 yılında İl Özel İdaresi kanalıyla verilen desteklemelerde de ciddi artış yaşandı. Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi kapsamında toplamda 209 kişiye 7.2 milyon TL hibe desteği verildi. Bitkisel üretim desteklemeleri kapsamında bin 49 işletmeye 400 bin TL destek verildi. Hayvansal Üretim Desteklemeleri kapsamında ise 845 işletmeye 1.6 milyon TL destek verildi. Kırsal Kalkınma Desteklemeleri kapsamında 133 işletmeye 5.3 milyon TL hibe verildi ki genç girişimciler noktasında kadın çiftçilerimiz de ağırlıktaydı" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.