Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Armutlu’nun İçme Suyu Sorunu Masaya Yatırıldı

Armutlu Belediye Başkanı Mehmet Birkan ilçenin içme suyu sıkıntısını çözebilmek için çalışma başlattıklarını ve bu amaçla İller Bankası Genel Müdürü Sayın Hidayet Atasoy’la da görüştüklerini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 18.01.2010 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

İlçede özellikle kış aylarında su arıtma tesisinin yetersiz kalması ilçe genelindeki bazı olumsuzlukları beraberinde getiriyor. Bu nedenle Armutlu Belediyesi’nin çözüm arayışları da sürüyor. Çalışmalarla ilgili bilgi veren Armutlu Belediye Başkanı Mehmtet Birkan’da yeni bir arıtma tesisi inşası için İller Bankası Genel Müdürü Sayın Hidayet Atasoy ile görüştüklerini söyledi. Birkan açıklamasında, “İlçede, sonbahar aylarının getirdiği yağışlar ile birlikte Armutlunun su ihtiyacını karşılayan Armutlu deresinin su taşıdığı vadilerin yüksek eğimlerde oluşu ve bu yollardaki bitki örtüsünün fazla olması nedeniyle ilçede ki gölete sarı renkte, içerisinde oldukça tortu içeren ve aşırı bulanık su gelmektedir. İlçemizin su ihtiyacını karşılamak için gölet’imiz den arıtma tesisimize gelmekte olan bulanık su, yavaş kum filtresi teknolojisi ile çalışan arıtma tesisimizde istenilen düzeyde suyu arıtamamaktadır. Halkımızın su ihtiyacını karşılaması ve susuz kalmaması için üzülerek de olsa sonbahar aylarında bu suyu tüm ilçe halkı olarak kullanmak durumun da kalmış bulunmaktayız. Bu sorunu çözmek ve ilçe halkımızın daha sağlıklı, daha temiz ve daha berrak suları kullanması için konuyla ilgili geniş çaplı araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda şu anki arıtma teknolojimizin bulanıklığı yüksek değerlerde olan suları arıtmaya yeterli olmadığı ve Armutlu için daha gelişmiş, yeni bir teknoloji kullanılmasına buna bağlı olarak yeni bir arıtma tesisi yapılmasına ve eski tesisin rehabilitasyon çalışmalarından geçirilerek yeni yapılması planlanan tesisin yedeği olarak kalması düşünülmektedir” dedi.

Armutlu’daki su sorununun çözümü için İller Bankası Genel Müdürü Hidayet Atasoy, iller Bankası Bursa Bölge Müdürü Mustafa Bayram, İller Bankası Bursa Bölge Müdür Yrd. Ekrem Aytı, İller Bankası Kanal Daire Başkanı Hamdi Dereyurt, İller Bankası Kanal Şube Müdürü Ercihan Subaşıoğlu, İller Bankasının mühendisleri ile Belediye Başkanı Mehmet Birkan, Fen İşleri Müdürü Levent Öztürk ve Jeoloji Mühendisi Serkan Cebeci, İçme Suyu Arıtma Tesisin de inceleme yaptı. İnceleme sonrasında Armutlu’ nun geleceği için çok önemli olan İçme Suyu Arıtma Tesisi, Ova Mevkiinde yapımı devam eden ve en geç 3 ay içerisinde tamamlanacak olan Kanalizasyon Arıtma Tesisinin kot farkından dolayı şiddetli yağışlarda meydana gelebilecek dere taşmasını önlemek ve taşmalardan olumsuz yönde etkilenmemesi için istinat duvarı yapım işi ve İlçede en önemli sağlık ve turizm kaynaklarından olan yer altı zenginliği, sıcak sularının daha sağlıklı kullanmak ve ilçenin sıcak su ihtiyacını karşılamak amacıyla açılması planlanan yeni bir jeotermal kuyu açılması konusunda görüş birliğine varıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.