Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Arıcılığın Yol Haritası Belirlendi

Yalova'nın arıcılık alanındaki yol haritası İl Özel İdaresi'nde düzenlenen Arıcılık ve Orman Çalıştayı'nda belirlendi.

Haber Giriş Tarihi: 27.06.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Arıcılığın Yol Haritası Belirlendi

Yalova Orman İşletme Müdürlüğü tarafından düzenlenen Arıcılık ve Orman Çalıştayı, İl Özel İdaresi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Çalıştaya Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Feyzullah Konak, Yalova Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Selim Karahan, Yalova Orman İşletme Müdürü Mustafa Güner ve Yalova Arıcılar Birliği Başkanı Mürşit Korkut ile arıcılar katıldı. Çalıştayın açılışında ildeki arıcılıkla ilgili bilgi veren Yalova Arıcılar Birliği Başkanı Mürşit Korkut il genelinde 20 bin koloni bulunduğunu söyledi. İldeki flora ve bal üretimi ile ilgili de bilgiler veren Korkut, arıcılığın önündeki sorunları da aktardı.

Korkut'un ardından söz alan Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Feyzullah Konak ise Yalova'nın arıcılığa yönelik sahip olduğu doğal zenginlikten övgü ile bahsetti. Yalova'da üretilen balın besin değerinin de oldukça yüksek olduğunu vurgulayan Konak, “Yalova sahip olduğu bu zenginliklere ve potansiyele rağmen maalesef yeterli kullanamıyor. Yalova'da 20 bin koloni olduğunu öğrendik. Bu çok az bir sayı. Muğla'da neredeyse 1 çam ağacına 2 koloni düşerken Yalova'da onlarca ağaca 1 koloni bile düşmüyor. Yalova arıcılığı hobi olarak yapıyor. Bir an önce koloni sayıları arttırılmalı ve arıcılık profesyonel bir biçimde yapılmalıdır. Kestane balı üretiminde öncü olan Yalova maalesef arı ürünleri konusunda gerekli üretimi gerçekleştiremiyor. Yalova, Termal gibi sağlık alanında önemli bir misyon üstlenen bu bölgeyi arı ürünleri ile sağlık terapisi alanında da verimli kullanabilir. Ben arı ürünlerinin düzenli kullanılması halinde ilaç kullanımının yüzde 25 oranında düşeceğini iddia ediyorum" dedi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Selim Karahan ise 20 bin olan arı kolonisi sayısını kısa sürede 50 bin koloniye yükseltmeyi hedeflediklerini dile getirerek, "Yalova'da arıcılık ormanlara dayalı olarak yapılıyor. Ancak arıcılarımız maalesef ormanların içerisine giremiyorlar. Biz buna yönelik bir proje başlattık. Buna göre önce orman içindeki floranın çiçeklenme dönemlerini belirleyeceğiz. Ardından ormanların içlerinde arıcılık cepleri oluşturacak ve arıcıların buraya girebilmeleri için ulaşım yolları yapılmasını sağlayacağız. Kısa sürede 20 bin olan koloni sayısını 50 bine çıkartmak istiyoruz. Yani balı bal gibi tadında üretmek hedefindeyiz. Yalova'da arıcılık artık hobi olarak değil, profesyonel olarak yapılacaktır" diye konuştu.

"Bursa'da yapılan Arıcılık ve Orman Çalıştayı sonrasında Yalova'da yapılan bu çalıştayla da bölgesel anlamda arıcılığın yol haritası belirleniyor" diyen Bursa Orman Bölge Müdürü, "Yalova'da her şey var. Özellikle yüzde 59'u ormanlarla kaplı olan Yalova bal üretimi anlamında çok şanslı bir il. Biz ormanların ve orman köylüsünün gelişimini istiyoruz. Bu anlamda arıcılığın gelişimini de destekliyoruz. Buradaki toplantıda arıcılığın yol haritası belirlenecek. Toplantıdan çıkacak olan sonuçlar lafta kalmayıp uygulamaya geçirilecek. Biz arıcılarımıza Yalova'da 37 hektar bal ormanı hazırladık. Buralarda konaklama yerlerini de hep birlikte tespit edelim. Yine Bursa, Balıkesir ve Yalova'daki ormanlarımıza 5 yılda 1 milyon meyve ağacı fidanı dikerek gerek yaban hayatını ve gerekse arıcılığı destekleyeceğiz" dedi.

Toplantıda arıcılar da istek ve taleplerini dile getirme imkânı buldu. Bursa Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri de çeşitli sunumlarla bölgede gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili arıcıları bilgilendirdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.