Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ahilik Haftası Hazırlıkları Başladı

Yalova’da 18-24 Eylül 2023 tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanacak olan Ahilik Haftası’nın hazırlıkları başladı.

Haber Giriş Tarihi: 21.06.2023 09:39
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Ahilik Haftası Hazırlıkları Başladı

Yalova Vali Yardımcısı Bahattin Atçı başkanlığında ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinden oluşan Ahilik Haftası İl Kutlama Komitesi toplantısı yapıldı.

Yalova Valiliği Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda hafta boyunca yapılacak etkinlikler, Yılın ahisi, kalfası ve çırağının belirlenmesine yönelik çalışmalar gibi birçok konu konuşuldu. Ahiliğin kültürümüz açısından çok önemli bir yerinin olduğunu ifade eden Yalova Vali Yardımcısı Bahattin Atçı, “Ahilik, esnaf dayanışmasının yanında ahlaki değerleri, kardeşliği, yardımseverliği ve kahramanlığı da simgeleyen bir ülküdür. Ahilik Haftası’nda bu değerleri yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için çeşitli etkinlikler düzenleyeceğiz.” dedi.

Ahilik Haftası’nın programı ilerleyen günlerde kamuoyu ile paylaşılacak.

Ahilik nedir?

Ahilik, Arapça’da “kardeşim” anlamına gelen “ahi” kelimesinden türetilmiş bir terimdir. Ahilik, Ahi Evran tarafından Hacı Bektaş-ı Veli’nin tavsiyesiyle kurulan esnaf dayanışma teşkilatıdır. Ahilik, Anadolu’da Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde yaşayan Türkmen halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları hem ekonomik hem de ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir. Ahilik teşkilatının üyelerine “ahi”, başkanlarına “ahi baba” veya “kethüda” denirdi. Ahiler arasında yamaklık, çıraklık, kalfalık, ustalık gibi mesleki dereceler vardı. Ahiler kendilerine mahsus kıyafetler giyer, kuşaklarında büyükçe bir bıçak taşırlar, akşamları kendilerine ait binalarda sohbetlere katılır ve sema ayinleri yaparlardı. Ahiler güçlü ve üstün durumdayken affetmek, öfkeliyken yumuşak davranmak, düşmana iyilik etmek ve kendisi muhtaç iken başkasına vermek gibi ahlaki ilkeleri benimsemişlerdi. Ahiler aynı zamanda askeri ve siyasi faaliyetlerde de bulunmuşlar, Osmanlı Devletinin kuruluşunda ve güçlenmesinde etkin rol oynamışlardır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.