Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

8 Noktaya Cam Kumbarası

Armutlu Belediyesi ilçedeki atıkların kaynağında ayrıştırılmasını sağlamak adına 8 noktaya kumbaralar yerleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2020 08:59
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
8 Noktaya Cam Kumbarası

Sıfır Atık Projesi kapsamında geri dönüştürülebilir malzemelerin kaynağında ayrıştırılmasına imkan tanımak adına harekete geçen Armutlu Belediyesi ilçede belirlenen noktalara cam kumbaraları yerleştirildi. Bu kapsamda İhlas Tatil Köyü’ne 4 adet, İskele mevkiine 3 adet ve merkeze ise 1 adet kumbara yerleştirildi. Atıkların kaynağında toplanmasının ülke açısından önemine vurgu yapan Armutlu Belediye Başkanı Mustafa Tokat, “Dönüştürülebilir kaynakların çöpe giderek yok olmasını engellemek adına kaynakta ayrıştırma kararı aldık. Bu kapsamda ilçemizdeki 8 noktaya cam kumbaralarımızı yerleştirdik. Bu sayede ülke ekonomisine kazandırılabilecek kaynakları ayıracak ve dönüşüme göndereceğiz” dedi.

Sıfır Atık Nedir?

“Sıfır Atık”; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.

Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaşmaktadır.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.