Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

8. Kivi Festivali Yapıldı

Türkiye’nin en büyük kivi üretim merkezi durumundaki Yalova’da bu yıl Kivi Festivali’nin 8.’si yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 25.10.2021 10:48
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
8. Kivi Festivali Yapıldı

Subaşı Belediyesi ile Yalova Kivi Üreticileri Birliği’nin düzenlediği ve yoğun yağış altından gerçekleşen 8. Kivi Festivali’nde en iyi kivi üreticisine de ödül verildi.

Subaşı Belediyesi ile Yalova Kivi Üreticileri Birliği’nin düzenlediği 8. Kivi Festivali, Yalova’nın Altınova ilçesine bağlı Subaşı Belediyesi Mehmet Tunalı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Festivale Yalova Valisi Muammer Erol, Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Yalova Milletvekili Özcan Özel, Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Bakçepınar, Yalova Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, CHP İl Başkanı Mehmet Gürel, Memleket Partisi İl Başkanı Ertan Şener ve Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Uğur Fidan ile protokol mensupları ve vatandaşlar katıldı.

Festival, kivi koşusu ve protokol tarafından stantların gezilmesiyle başladı. Yalova Valisi Muammer Erol ile protokol, kivi üreticilerinden bilgiler aldılar.

kivi hasadı gerçekleştirilecek

Festivalin açılış konuşmasını Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Uğur Fidan yaptı. Bu yıl 35 bin ton rekolte beklediklerini söyleyen Fidan, “Milyonlarca yılda oluşan tarım topraklarının sadece emanetçileriyiz. İki yıldır tüm dünyada etkili olan pandemi mücadelesinde üretmenin, kendi topraklarımızda üretmenin ne kadar değerli olduğunu, toprağın bizlerin yaşamı için ne kadar vazgeçilmez olduğunu bir kez daha anlamış olduk. Yalova’da 1960’lı yıllardan bugüne meyve üretimiyle uğraşılmaktadır. Bu yüzden meyve yetiştiriciliğinde deneyim, bilgi birikimi konusunda bir kültür oluşmuştur. Bu deneyim ve birikim yakın ve uzak çevrede birçok insana adeta kütüphane gibi bir bilgi kaynağı olmuştur. Kivi hasadında 28. yılımızı tamamlamak üzereyiz. Hasadımıza günler kaldı. Üretmek ve ürettiğimizi değerlendirmek ve ürettiklerimizle birçok sektöre katkıda bulunmak gurur vericidir. Üretim şartları her geçen yıl zorlaşmaktadır. Bireysel anlamda gerçekleştirdiğimiz üretim ve pazarlamanın birlik olarak yapılması en büyük hayallerimizden biridir. Bölge halkımızın festivale verdiği maddi ve manevi destekler organizasyonumuzu da güçlü kılmıştır. Organizasyonda emeği geçen Subaşı Belediyesi’ne, Yalova İl Özel İdaresi’ne ve kivi koşusunu Yalova’ya kazandıran Orhan Güner’e, kivi koşusuna desteklerinden dolayı Altınova Belediyesi’ne ve tüm kurum, işletme ve kişilere çok teşekkür ederim” dedi.

29 bin tonluk rekolte beklentisi

Yalova Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar da festivalde bir konuşma yaptı. Dünyada kivi üretimi alanında Türkiye’nin 7. sırada bulunduğuna dikkat çeken Müdür Parıldar, “Yalova’mız Türkiye’mizin en küçük ili ancak gönül coğrafyası olarak da hiç kuşkusuz en büyük ilidir. 218 bin 500 dekar tarım alanımız diğer illerimize nazaran miktar olarak az olmakla birlikte arazi değeri olarak da diğer illerimizle kıyaslanamayacak yüksekliktedir. Diğer bir ifade ile ilimizdeki tarım arazilerinin yüzde 72,5’i 5 dekar ve altında parsellerden oluşmaktadır. Bu bize bir mesaj veriyor. Birim alandan katma değeri yüksek, daha fazla gelir getiren kıymetli ürünlere yönel mesajı veriyor. İşte kivi de bu minvalde bizleri değerli kılan ürünlerimizden bir tanesi. Kivi 30’dan fazla ülkede üretilmektedir. BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün 2019 istatistiki verilerine göre de 15 ve üzerindeki ülkede bin ton ve üzeri üretim yapılmaktadır. Dünyada 4,2 milyon ton kivi üretilmekte, bunun da yüzde 50’si Çin tarafından üretilmektedir. Türkiye’miz 73 bin ton üretim ile 7. sırada yer almaktadır. İlimizde ve ülkemizde kivi üretim başarı hikayesi de 1998 yılında yine Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nün adaptasyon çalışmalarıyla başlamış, Subaşı’ndaki önder üreticilerimizin kurdukları kivi bahçeleriyle de bugüne gelmiştir. Bu çalışmalarda çok kıymetli katkıları olan meslektaşımız Hulusi Samancı’yı da zikretmeden geçmek istemem. Geçen yıl ülkemizde 31 bin 600 dekar alanda 73 bin ton kivi üretilmiş olup bunun 29 bin tonunu Yalova’da, Yalovalı üreticilerimizle gerçekleştirdik. Yalovalı üreticilerimizin çevre illerde kurdukları parselleri de dikkate alırsak yüzde 50’sini Yalovalı üreticilerimizle üretiyoruz. Bu da bizleri mutlu ediyor. Bu yıl da 28-29 bin ton rekolte beklemekteyiz. Soğuk hava depolamasında da Yalova’mız bir lojistik merkezi olmuştur. Yalova’da kivi 24 ayar altın değerinde. Yalova kivisini 17 Ağustos 2021 tarihi itibariyle de ‘Yalova Kivisi’ adı ile tescillendirdiğimizi belirtiyorum” diye konuştu.

“Amacımız tanıtımını en iyi şekilde yapmak”

Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay ise yaptığı konuşmada Subaşı kivisinin tanıtımı için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Canbay, “Bu yıl 8.’sini düzenlediğimiz festivalimizi geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle yapamamıştık. Amacımız çiftçimizin ürettiği kiviyi ülkemizin her noktasında üreticiyle buluşturmak için tanıtımını en iyi şekilde yapmak ve desteklemektir. Biz Subaşı Belediyesi olarak gerekli adımları attık. Bizden önceki dönemde de çalışmalar yapmışlardı. Bugüne kadar kiviye verilen destekler nedeniyle hem kurum müdürlerimize hem Yalova Valimize teşekkür ediyoruz. Kivi meyvesi ile bizi tanıştıran çiftçilerimizin nadide beldemize ve bölgemize kazandırdıkları katma değerin haklı gururu ile festivalimizi gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Teşekkür plaketleri takdim edildi

Yapılan konuşmaların ardından festivale destek verenlere teşekkür plaketleri takdim edildi. Plaketleri Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay ile Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Uğur Fidan, Yalova Valisi Muammer Erol, Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, İlçe Tarım Orman Müdürü Mesut Ünal ile Yalova Kivi Üreticileri Birliği’nin eski başkanı Mustafa Tunalı’ya teşekkür plaketi takdim edildi.

En iyi kiviyi üretenlere ödülleri verildi

TUFAG Halk Oyunları ekiplerinin de gösteriler yaptığı etkinlikler kapsamında en iyi kivi üreticileri ile en iyi kivi pastası yapanlara da ödülleri takdim edildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.