Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

79 Çiftçiye 5 Bin 420 Kilo Tohumu Dağıtıldı

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından, "Yalova İlinde Hayvancılık Faaliyetlerinin Geliştirilmesi ve İyileştirilmesi Yem Bitkileri Projesi" kapsamında çiftçilere 2 bin 200 kg. Yem Bezelyesi ile 3 bin 220 kg. Macar Fiği Tohumu dağıtıldı.

Haber Giriş Tarihi: 16.10.2021 11:24
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
79 Çiftçiye 5 Bin 420 Kilo Tohumu Dağıtıldı

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törene Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Abdulaziz Yeniyol, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Yılmaz Boz, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, İl Özel İdare Sekreteri Selim Karahan, MHP İl Başkanı Namık Öz, Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı Burhan Bitirgiç, İlçe Müdürleri, Birlik Başkanları ve projeden yararlanan çiftçiler katıldı.

Proje yararlanıcısı çiftçilerden Murat Bingöl programda yaptığı konuşmada İl Müdürlüğüne ve İl Özel İdaresine tohum desteğinden dolayı teşekkürlerini ifade etti. Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar ise programla ilgili detayları anlattı. Parıldar konuşmasında, “Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün 2021 yılında uygulamaya koyduğu il özel projeleri ve Yalova İl Özel İdaremizin destekleri kapsamında uyguladığımız projeler bu yıl da tüm hızıyla devam ediyor.  İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanarak Bakanlığımıza gönderilen ve Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından onaylanan, ayrıca İl Özel İdaremiz tarafından da yerel kaynaklarla desteklenen projelerle 3,3 milyon liralık yatırım bütçeli 8 adet bitkisel üretim projemizi gerçekleştiriyoruz. 2021 yılı için projelere 832 bin lirası Bakanlık,  312 bin lirası Özel İdare olmak üzere toplam 1 milyon 150 bin liralık hibe desteği sağlandı.  Son dört yılda İl Müdürlüğümüz tarafından uygulanan ve Özel İdaremiz tarafından mali destek sağlanan projelere 2,7 milyon TL destek sağlayarak tarımsal faaliyetlerin gelişiminde iyi bir ivme yakaladık. Bu yıl Bakanlığımızın uygulamaya koyduğu il özel projeleri ile de bu gelişime daha yüksek bir ivme kazandırıyoruz. Bugün burada Yalova İlinde Hayvancılık Faaliyetlerinin Geliştirilmesi Ve İyileştirilmesi Yem Bitkileri projemizin Sonbahar Dönemi Yem Bezelyesi ve Macar Fiğ tohum dağıtımı gerçekleştireceğiz. Mera alanlarımız hem az hem de çok küçük parçalı olup, yoğun kullanım sonucunda verimliliğini kaybetmiştir. Mera alanlarımızın ıslah çalışmaları yapılmakla birlikte gerekli olan ot ihtiyacını karşılayamaması meraların üzerinde aşırı otlatma baskısını artırmaktadır. Bu projemiz ile meralar üzerindeki baskıyı azaltmak, çiftçilerimizin kaba yem ihtiyacını karşılamak, yem bitkisi ekimini desteklemek amacıyla ilimizde verimliliği yüksek Yonca, Yem Bezelyesi ve Macar Fiği tohumu temin edilerek tarım alanlarının boş kalmasını engellemek ve hayvancılık işletmelerinin girdi teminlerine destek sağlamak amaçlanmıştır. Projenin yaklaşık toplam bütçesi 355 bin lira olup 85 bin liralık kısmı hibe olarak sağlanmıştır. Hibe tutarının %75'i Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce, %25’i Yalova İl Özel İdaremiz tarafından karşılanmıştır” dedi.

Toplamda 6 bin 20 Kilo tohum dağıtılacak
Projenin İlkbahar ve Sonbahar dönemleri toplamda 6 bin 20 kilo tohum dağıtımı yapılacağına da değinen Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar konuşmasını şu sözlerle sürdürdü, “Proje kapsamında; İlkbahar döneminde 05 Nisan 2021 tarihinde Yonca tohum dağıtımı töreni ile Merkeze bağlı köylerde 10 üreticiye 30 dekar, Altınova İlçesine bağlı köylerinde 6 üreticiye 60 dekar, Çiftlikköy İlçesine bağlı köylerinde 16 üreticiye 60 dekar tohum olmak üzere toplam 150 dekar alanda 600 kg sertifikalı Yonca (Bilensoy) tohumu dağıtımı yapılmıştır. Yine proje kapsamında; Toplam 79 çiftçimize Sonbahar döneminde 220 dekar alanda 2200 Kg Yem Bezelyesi tohumu; 230 dekar alanda 3.220 Kg Macar Fiği tohumu dağıtıyoruz. İlimizde 2021 yılında uygulanmaya başlayan, ‘Yalova İlinde Hayvancılık Faaliyetlerinin Geliştirilmesi Ve İyileştirilmesi Yem Bitkileri Projesi' kapsamında; İlkbahar ve Sonbahar dönemleriyle toplam 111 çiftçiye 600 dekar alanda 6 bin 20 kilo sertifikalı yem bitkisi tohumu dağıtımı yapılmış olacaktır. Yalova İl Müdürlüğü olarak Yem Bitkileri Tohum Desteklemeleri ile -İlimizin kaba yem ihtiyacının karşılanması, Münavebe sistemleri içerisinde yem bitkisi ekilişlerinin yaygınlaştırılması, Marjinal alanlarda yem bitkisi üretimi ile toprağın korunması, Yem Bitkisi ekilişini yaygınlaştırarak meralardaki otlatma baskısının azaltılması vizyonumuz devam edecektir.

Bakanlık ve Özel İdare Destekleri sürecek
Çiftçilere Tarım ve Orman Bakanlığı ve Yalova İl Özel İdaresi tarafından desteklemelerin süreceği müjdesini de veren Parıldar, “2022 Yılında ise; Yine %75'i Bakanlık, %25'i İl Özel İdare Destekli olarak hazırladığımız projelerimizi Bakanlığımıza sunduk. Projelerimiz ile kaba yem üretiminde tohum desteği ile çiftçilerimizin yanında olacağız. Tüm bu çalışmalarda emeği geçen çalışma arkadaşlarıma, desteklerinden dolayı Özel İdare Meclis Üyelerimize ve Sayın Valimize çiftçilerimiz adına şükranlarımı sunuyorum. Projelerimizin Yalova çiftçilerimize bol ve bereketli kazançlar sağlamasını diliyor, saygılar sunuyorum" dedi.

“Desteklemekten mutluyuz”

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar’ın ardından kürsüye gelen İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel' de Yalova'daki tarım alanlarının küçük olduğundan bahsederek, mevcut tarım alanlarını rant baskısından kurtarmak ve üretime yönlendirmek amacıyla Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün kendilerine sunduğu projeleri desteklemekten memnuniyet duyduklarını ve her geçen yıl sağladıkları destek miktarını artırdıklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından Yalova Valisi Muammer Erol ve alanda bulunan protokol tarafından projeden yararlanacak çiftçilere Yem Bezelyesi ile Macar Fiği Tohumları dağıtıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.