Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

56 Anıt Ağaç Kesilecek

Yalova’da Anıt Ağaçların durumunun tespiti için oluşturulan komisyon yaptığı incelemede ilde kayıt altında tutulan bin 174 adet, ‘Tabiat varlığı’ olarak tescilli anıt ağacın 56’sının tamamen kuruduğunu tespit etti.

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2022 08:41
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
56 Anıt Ağaç Kesilecek

Kuvvetli bir fırtınada yıkılma riski taşıyan bu ağaçların kesilerek yerine yani çınar ağacı fidanı dikilmesi kararlaştırıldı.

Karayolları 14. Şube Müdürlüğü Yalova Termal arasında bulunan anıt ağaçlardan bazılarının trafik güvenliğini tehlikeye düşürdüğünü bildirmesi üzerine Yalova Valiliği kararı ile Yalova Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Yalova Belediyesi, Termal Belediyesi, Kadıköy Belediyesi ve Orman İşletme Müdürlüğü yetkililerinden oluşan bir komisyon teşkil edilmesine karar verdi. Oluşturulan komisyon Yalova Termal arasında çoğunluğu Atatürk’ün kararı ile dikilen ve “Anıt Ağaç” olarak koruma altına alınan bin 174 ağacı tek tek inceledi. Bu incelemede 56 adet çınar ağacının tamamen kuruduğu tespit edildi. Olası kuvvetli bir fırtına esnasında bu ağaçların yıkılma tehlikesi bulunduğundan, kuruyan ağaçların kökünden kesilmesine karar verildi. Komisyon kesilen 56 adet ağacın yerine Çınar fidanlarının dikilmesini de uygun buldu. Konuyla ilgili olarak Yalova Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise şu detaylara yer verildi, “Yalova İli Yalova-Termal yolu güzergâhı üzerinde bulunan tescilli anıt çınar ağaçlarının. Karayolları 14.Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan, rutin yol kontrollerinde trafik güvenliğini tehlikeye düşürdüğünün tespit edildiğinden bahisle, konu ile ilgili 03 Aralık 2021 tarihinde Müdürlüğümüz toplantı salonunda yapılan toplantı sonucunda alınan karar ile Yalova Belediyesi, Kadıköy Belediyesi, Termal Belediyesi ve Yalova Orman İşletme Müdürlüğü’nde görevli orman mühendisinden oluşan komisyon ile Yalova-Termal karayolu üzerindeki yaklaşık 12 km boyunca bulunan tüm çınarlar tek tek incelenerek tespitler yapılmış olup orman mühendisi tarafından yapılacak olan tüm işlemler hakkında teknik rapor hazırlanarak müdürlüğümüze sunulmuştur. Yalova-Termal yolunun sağında ve solunda bulunan toplam 1174 adet çınar ağacı tek tek incelenerek komisyon olarak karar alınmış ve gereği yerel yönetimlerle birlikte yapılmaya başlanmıştır.

Yaptığımız incelemeler ve tespitler sonucuna göre Yalova-Termal yolu üzerinde Yalova Belediyesi sınırları içerisinde 20 adet, Kadıköy Belediyesi sınırları içinde 30 adet, Termal Belediyesi sınırları içerisinde 6 adet ağacın tamamen kuruduğu tespit edilmiş olup; toplamda 56 ağacın dipten kesilerek yerine boylu fidan dikilecektir.

Ayrıca Yalova Belediyesi sınırları içerisinde 30 adet, Kadıköy Belediyesi sınırları içinde 21 adet, Termal Belediyesi sınırları içerisinde 7 adet olmak üzere; toplamda 58 ağacın derin budaması yapılacak olup kuru dalları kesilerek alınacak ve kesilen yerler ilaçlanacaktır.

Son olarak yol üzerinde Yalova Belediyesi sınırları içerisinde 33 adet, Kadıköy Belediyesi sınırları içinde 10 adet, Termal Belediyesi sınırları içerisinde 3 adet olmak üzere toplamda 46 adet ağacın kovuk bakımı yapılacaktır.

‘Tabiat Varlığı’ olarak tanımlanan anıt ağaçların mevcut durumlarını belirlemek ve tanıtımlarını sağlamak, bakım ihtiyaçlarını tespit etmek amacıyla tescil işlemleri yapılan anıt ağaçların korunmasına yönelik çalışmalar İl Müdürlüğümüzce yürütülmektedir”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.