Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

50 Öğrenci Sosyal Güvenlik Elçisi Oldu

Kayıtdışı İstihdamla mücadele amacıyla SGK tarafından öğrencilerde bilinç oluşturmayı amaçlayan, "Etkin Rehberlik ve Denetim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Teşviki II" projesi kapsamında 50 öğrenciye Sosyal Güvenlik Elçisi belgesi verildi.

Haber Giriş Tarihi: 14.06.2016 17:35
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
50 Öğrenci Sosyal Güvenlik Elçisi Oldu

SGK Yalova İl Müdürlüğü tarafından ildeki 9 okulda gerçekleştirilen "Etkin Rehberlik ve Denetim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Teşviki II" projesi tamamlandı. Proje kapsamında 9 okulda kayıt dışı istihdama yönelik öğrencilerde bilinç oluşturulması çalışmaları gerçekleştirildi. Konuyla ilgili bilgi veren SGK Yalova İl Müdürü Salih Aydın, "Kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda Sosyal Güvenlik Kurumu olarak yürütülen çalışmaların başında kamuoyunda sosyal güvenlik bilgi ve bilincinin artırılması çalışmaları gelmektedir. Bu çerçevede Kurumumuzca Yalova ilimizde dahil olmak üzere bir çok çalışma yürütülmekte olup, bunlardan bir tanesi de 'Etkin Rehberlik ve Denetim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Teşviki II' (KİTUP II) adlı projedir.Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilen bu proje kapsamında, toplumun ilgili kesimlerinin sosyal güvenliğin önemi ve kayıt dışı istihdamın olumsuz etkileri konularında bilgilendirilmeleri ve bilinçlendirilmeleri amaçlanmıştır. Gerçekleştirilen faaliyetlerde belirlenen hedef kitlelerden bir tanesi de ilkokul öğrencileri olup, Proje kapsamında 30 farklı ilde 40 ilkokulda bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu faaliyetlerde Proje kapsamında hazırlanan Sosyal Güvenlik Otobüsü ile okullar ziyaret edilerek hazırlanan hikaye kitapları, çizgi filmler ve oyunlar kullanılarak çocuklara sosyal güvenliğin önemi anlatılmıştır.

Diğer taraftan Proje kapsamında sayılı ilde ve okulda gerçekleştirilen bu faaliyetlerin ülke geneline yaygınlaştırılarak daha çok çocuğa ulaşılmasının faydalı olacağı düşünülmektedir. Bu kapsamda tüm illerde belirlenecek ilkokullarda benzer çalışmaların yapılması ve başarılı olduğu belirlenen öğrencilere verilmek üzere tasarlanan 'Sosyal Güvenlik Elçisi' belgesinin ülke genelinde 10.000 öğrenciye takdim edilmesi planlanmıştır. Yalova ilimizde de proje kapsamında hazırlanan çizgi filmler çocuklara izletilerek sosyal güvenliğin önemini daha iyi anlatmak üzere etkinlikler düzenlendi. Ayrıca 'Çocuklar için Sosyal Güvenlik Soruları' adı altında hazırlanan ve 12 sorudan oluşan testi öğrencilerin çözmesi istendi. Söz konusu etkinlik Yalova genelinde 9 okulda gerçekleştirildi. Testteki sorulara en fazla doğru cevap veren toplam 50 öğrenciye okul yönetiminde katılımıyla 'Sosyal Güvenlik Elçisi Belgesi' verildi. Etkinliklere okul idarelerinin yanı sıra Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünde görevli Müdür Yardımcıları Hasan Demiröz, Miraç Keskin ve Birsel Okutan Demiröz'ün katılımıyla gerçekleştirildi" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.