Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

30 Ağustos'a Buruk Kutlama

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 93. Yıldönümü doğu ve güneydoğu'da yaşanan terör saldırılarında asker ve polislerimizin şehit edilmesi nedeniyle buruk kutlandı.

Haber Giriş Tarihi: 31.08.2015 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
30 Ağustos'a Buruk Kutlama

Sadece resmi tören yapılırken başka bir kutlama gerçekleştirilmedi. Yalova Valisi Selim Cebiroğlu ise, "Bu millet daima payidar olacaktır" dedi.

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 93. Yıldönümü kutlamaları Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Bu yıl yaşanan saldırılarda şehit olan asker ve polislerimizin yasları nedeniyle resmi geçiş töreni dışında başka bir kutlama gerçekleştirilmedi. Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, Garnizon Komutanı Tümamiral İbrahim Özden Koçer ve Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman'ın Atatürk Anıtı'na çelenk sunması sonrasında saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini içeren konuşmayı ise Dz. Yzb. Coşkun Kalecik yaptı. Kalecik konuşmasında, "30 Ağustos Zaferinin eşine az rastlanır. Osmanlı Devletini paylaşma gayreti içerisinde olan batılı devletler bu fırsatı 1. Dünya Savaşı sonrasında yakalamış. Ve ülkeyi yönetenlerin de aczinden faydalanarak Sevr anlaşması ile hedeflerine ulaşmak istemişlerdir. Mustafa Kemal'in 19 Mayıs 1919 tarihin de Samsuna çıkarak işgal devletlerine karşı başlattığı ulusal bağımsızlık savaşı Dünya'nın en güçlü devletleri tarafından desteklenen işgalci Yunan Ordusuna karşı 30 Ağustos 1922 günü Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile kazanılmıştır. Atatürk'ün deyişi ile bu tarihten sonra İzmir'de Akdeniz'i, Mudanya'dan Marmara'yı görmek için 8-9 günlük bir süre yeterli olmuştur. Kahraman Türk ordusunun kendisinden personel, araç ve gereç bakımından üstün Yunan ordusuna karşı başlattığı taarruz bizzat Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk tarafından yönetilmiş ve askeri strateji, taktik manevraları ve Türk askerinin gösterdiği cesaret, özveri ve kahramanlıkları ile Dünya Harp tarihinin altın sayfalarına yazılmıştır" dedi.

Cumhuriyet Meydanındaki tören kıtası tarafından gerçekleştirilen geçit töreni ile sona erdi.

Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, Garnizon Komutanı Tümamiral İbrahim Özden Koçer ve Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ise Valilik makamında tebrikleri kabul etti. Burada konuşan Yalova Valisi Selim Cebiroğlu Türk Milleti'nin ilelebet payidar olacağını dile getirerek, "Bu milletin birlik, dirlik ve beraberlik içerisinde olduğu sürece hiç bir sorun yoktur. Ülkemizde düzen içerisinde olduğumuz sürece de sorunları çözmüşüz demektir. Bizim 5 bin yıllık tarihimiz ve çok şefkatli bir milletimiz vardır. İnsan hakları, temel hak ve özgürlüklere saygılı bir milletiz. Bu millet daima payidar olacaktır. Buna inancımız sonsuzdur. Allah da bizim yanımızdadır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.