Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

250 Bin Baş Düve Projesine Başvurular Başladı

Yalova Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 250 bin baş düve projesinden faydalanmak isteyen Yalovalı çiftçilerin kuruma başvuruda bulunabileceklerini duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 03.05.2018 10:09
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
250 Bin Baş Düve Projesine Başvurular Başladı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ülke genelinde hayvancılığı geliştirmek adına 250 bin düve dağıtacak. Bu kapsamda Yalova’da da düve dağıtılacak. Bu projeden faydalanmak isteyen çiftçiler için başvurular da başladı. Konuyla ilgili olarak Yalova Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise şu bilgilere yer verildi, “Hayvancılık Ülkemiz için stratejik önemi olan bir sektördür. Ülkemiz hayvancılığını daha ileriye taşımak ve kendi kendine yeter bir ülke olmak amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından yetiştiricilerimize birçok destek verilmektedir. Bu kapsamda Bakanlığımız tarafından ülkemizin damızlık büyükbaş dişi hayvan sayısının arttırmak ve mevcut büyükbaş hayvancılık işletmelerindeki kapasite açığını kapatmak amacıyla 250 bin baş düve projesi uygulanmaya başlamıştır.

 Bu proje, büyükbaş hayvancılık yapmaya elverişli ve en az 15 baş hayvan barındırma kapasiteli barınağa sahip olan Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarının, işletme kapasitelerini 15 başa tamamlayabilmeleri için gerekli olan gebe düve ihtiyacının tedarik edilmesi şeklinde uygulanacaktır.  Aynı zamanda yetiştiricilerimizin Ziraat Bankası tarafından da ilk 2 yıl ödemesiz sonraki 5 yılı ödemeli olmak üzere toplam 7 yıl vadeli 100.000 TL' ye kadar sıfır faizli kredi kullanmaları sağlanacaktır.

Ayrıca, projeye başvuru esnasında yetiştiricilerimizin yem kredisi talepleri de ayrıca değerlendirilecek olup yararlanacakları mevcut kredinin % 20 sini yem ihtiyaçlarını karşılamak için kullanabileceklerdir. Ancak, yetiştiricilerimize hayvanların satış işlemi yapılmadan yem teslimi yapılmayacaktır. Bunun yanında dağıtımı yapılacak gebe düvelerin veteriner, aşı ve küpeleme hizmetleri ile hayvan hayat sigortaları Bakanlığımız ve TARSİM tarafından ücretsiz karşılanacaktır.

Projeden en az 1 en fazla 10 baş büyükbaş hayvanı olan yetiştiricilerimiz faydalanacaktır. Kooperatiften en az 5 en fazla 14 hayvan alınabilecek olup kooperatiften alınan hayvanlar ve mevcut hayvanların toplamı 15 adeti geçmeyecektir. Projeye başvurular Tarım Kredi Kooperatifleri  E-Koop otomasyon sistemi üzerinden alınacaktır. Başvurular başlamış olup 07.05.2018 tarihinde sona erecektir.

Projeye başvurmak isteyen yetiştiricilerimizde; Projeye başvuru yaptıkları tarih itibarı ile Tarım Kredi Kooperatifi ortağı olmak, Projenin başladığı 02.04.2018 tarihi itibarı ile faal olarak büyükbaş süt hayvancılığı yapıyor olmak, Büyükbaş hayvancılık yapmaya elverişli ve en az 15 baş kapasiteli barınağa sahip olmak, Hayvancılık işletmesinin bulunduğu yerde ikamet ediyor olmak, Mali açıdan kredi kullanmaya uygun olmak şartları aranacaktır”

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.