Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

24 Saatte Olgunlaşan Hurma Yetiştirildi

Ülkemizde yaygın olarak yetiştirilen ve halk arasında Trabzon Hurması olarak bilinen meyvede hasadın ardından 10 günü bulan olgunlaşma süresi tarihe karıştı.

Haber Giriş Tarihi: 21.11.2007 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yalova Atatürk Merkez Araştırma Enstitüsü’nde 5 yıl süren araştırma sonucunda 24 saatte olgunlaşan bir hurma çeşidi geliştirildi.

Ülkemizdeki ortalama her bölgede yetiştirilen ancak nemli ve ılıman bir iklim ihtiyacı duyduğu için genellikle Karadeniz Bölgesi’nde yetişen Trabzon Hurması özellikle pasta ve tatlı sektöründe sıkça kullanılıyor. Bu nedenle ekonomik bir değere sahip olan hurmanın olgunlaşma süresi de bir hayli önem taşıyor. Trabzon Hurması diğer meyveler gibi dalda olgunlaşmayan daha çok kuru ve nemden uzak bir yerde olgunlaşma sürecini tamamlayan bir meyve. Bu meyve hasadın ardından yaklaşık 10 gün gibi bir süre içerisinde tüketilecek hale geliyor. Ancak bu sürecin kısaltılabilmesi amacıyla Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde Meyvecilik Bölümü Araştırma Görevlisi Uz. Nesrin Aktepe Tangu tarafından 5 yıldır sürdürülen araştırma sonucunda meyvenin 24 saat gibi bir sürede olgunlaşması sağlandı. Kuru Buz (Katı Karbondioksit) Uygulaması adı verilen bir yöntem sayesinde artık hurma kısa bir süre içerisinde tüketilebilir olgunluk seviyesine taşınabiliyor. Bu yöntem sayesinde yaşanan gelişmenin düzenlenecek seminerlerle hurma üreticilerine aktarılacağını belirten enstitü yetkilileri bu sayede ülkenin hurma üzerinden elde ettiği ekonomik girdilerinde artacağı ifade edildi.A Ve E Vitamini Deposu

Sağlık açısından da özellikle kış aylarında yaşanan hastalıklarda vücut direncini arttırıcı A ve E vitaminlerini bolca barındıran Trabzon hurması’nın tüketimi sağlık uzmanlarınca sıkça tavsiye ediliyor. Hurma’nın insan sağlığına yaptığı olumlu etkiler sadece bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmazken damar, kalp ve sinir sistemlerinin gelişimi ile düzenli çalışmasında da etkin rol oynuyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.