Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

11 Bin 170 Kişiye Afet Eğitimi Verildi

Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) Başkanı Sabri Karaçam ilk etap okul eğitim ve tahliye eğitimlerinin tamamlandığını bu çalışmalar kapsamında 11 bin 170 kişinin eğitimden geçirildiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2017 09:09
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
11 Bin 170 Kişiye Afet Eğitimi Verildi

Halkın afetlere karşı bilinçlenmesinde en önemli adım olarak okulları kabul eden MAG-DER Bu kapsamda okullarda afet eğitimleri vermeye devam ediyor. İlk etap okul eğitim ve tahliye eğitimlerinin tamamlandığını dile getiren MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam konuyla ilgili şu bilgileri verdi, "Okullarda; sınıflarda eğitim verildi tüm okul personeli dâhil öğrencilerimizin tahliyeleri de yapıldı. Toplam ulaştığımız sayı 11 bin 170 kişi. Deprem, sel, heyelan, çığ gibi yüzlerce afet yaşayan

Dünyamızda, doğal ve insan Kaynaklı afetlerin sayısında özellikle son dönemlerde önemli bir artış görülmektedir. Dünya ölçeğinde yaşanan afetlerden maalesef ülkemiz de payını almakta olup, afetler, Sosyal, kültürel ve ekonomik kayıpları da beraberinde getirmektedir. Ülkemizin büyük bir Bölümünün de deprem riski altında bulunduğu asla akıldan çıkarılmaması gereken bir husustur.

Bölgemiz ve Yalova birinci derece deprem bölgesidir. Sivil Savunma Günü ve Afet Haftası dolayısıyla 2005 yılından beri Okullarda Afet Bilinç eğitimleri veriyoruz. Okullar toplu yaşam yerlerdir. Binalar yıkılmasa da büyük depremden sonra Okulları boşaltmak gerekmektedir.  Evde Ailenin dışarı çıkmasında sorun yaşanmaz. Okullarda depremden sonra öğrencilerin sağlıklı bir şekilde dışarı çıkarılması gerekmektedir. Bu da düzenli çıkışlarla başarılır. Okul Eğitimlerinde okul İdaresiyle bir görüşme yapılır. Okul afet planı ve tahliye planları gözden geçirilir. Okul çıkışları belirtilmiş mi, Öğretmenler bunları biliyor mu, sınıflarda dolaplar sabitlenmiş mi, koridorlarda çıkışı önleyecek bir şeyler var mı, Okul dış çıkış kapısı dışarı mı açılıyor gibi konular okul idaresi ile konuşularak yapılması sağlanır. Okulda görev yapan öğretmenlerle bir toplantı yapılarak öğretmenlere deprem anında sınıfta yapılacaklar konuşularak sorulan sorular cevaplandırılır. MAG Eğitmenleri sınıflara girerek Öğrencilere yapılması gerekenler görsel olarak anlatılır. Deprem anında yapılması gereken hareketler ve tahliye konusunda bilgilendirme yapılarak gösterilir. Daha sonra alarm verilerek sınıflarda ‘Çök, Kapan, Tutun’ yapılarak deprem bitiş sireni ile tahliye başlatılır dışarıda toplanmaları sağlanır, yoklamalar alınarak Okul içerisinde kalan olup olmadığı tespit edilir. Deprem sırasında içerde Öğrenci kalmışsa Okul öğrencileri ve Öğretmenlerin yardımıyla Öğrenciler yaralıysa ilk yardım yapılarak dışarıya çıkarılır. Bu yapılanlar yılda bir kez yapılmakla olmaz zaman zaman alışkanlık olması için yılda birkaç kez yapılmalıdır. Anaokulunda eğitimlerine girmiş olduğumuz şu an orta ve lisede okuyan öğrencilerimizde şunu gözledik; Deprem anında ve tahliye esnasında daha duyarlı davrandıkları ve söylenenleri dinledikleri görülmüştür. Okul afet Timleri çalışması Yalova da bir kısım okulda yapılmıştır. Bu eğitimleri alan Öğrencilerimizin daha bilinçli oldukları tahliye esnasında arkadaşlarına destek oldukları gözlenmiştir. Halk ve okullar da öğrenciler deprem konusunda eğitilmeli deprem öncesinde deprem sırasında ve deprem sonrasında nelerin yapılacağı konusunda bilgilendirilmelidir.

Afetlere önceden hazırlıklı olma, afet yönetiminin başarısının en önemli Faktörüdür.

Hazırlıklı olabilmek için ise karşı karşıya olunan riski  Hesaplayabilmek, riski yönetebilmek ve karşılaşılacak zararı en az düzeyde tutabilmek gerekmektedir.  Afetlerin zararını en aza indirmek için toplumda önlem alma ve zarar azaltma bilincini yerleştirmek önemli hedeflerimiz arasındadır. Bu bilinçle donanmış bir toplumda, afet öncesi, sırası ve sonrasında neler yapılacağına dair temel bilgiler yerleşmiş olacağından bireyler, kendileri, yakın çevreleri ve içinde yaşadıkları toplum için sorumluluk alabilir hale geleceklerdir. Halkımızdaki bu donanım ve bilinç, afet zararlarını azaltmanın en önemli unsurlarından biri olacaktır. Yalova MAGDER olarak, afete hazırlık kültürünün öncülüğünü yapmak, afetler karşısında toplumsal farkındalık yaratmak, afetlerde doğru davranış şekillerinin öğretmek ve bunların uygulamasını sağlanmak, toplumsal güç birliği bilinci sağlamak, aile afet ve acil durum planlarının hazırlanmasını sağlanmak, afet öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gereken doğru davranış hareketlerini bireylere kazandırmak hedefimizdir"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.