Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Stadyumlarda Sıkı Tedbirler Hayata Geçiyor

İçişleri Bakanlığı tarafından Yalova Valiliği’ne Stadyumlara Giriş Tedbirleri genelgesi gönderildi.

Haber Giriş Tarihi: 18.09.2021 11:28
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Stadyumlarda Sıkı Tedbirler Hayata Geçiyor

Genelge kapsamında Yalova Valisi Muammer Erol Başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Meclisi aldığı kararları kamuoyu ile paylaştı.

Yalova Valiliği’ne gönderilen genelgede müsabakalarda uygulanacak Kovid 19 tedbirlerinin daha önce Türkiye Futbol Federasyonu tarafından bildirildiği hatırlatıldı. Ancak son günlerde Türkiye Futbol Federasyonunun Müsabakalarda Uygulanacak Kovid-19 Tedbirlerine İlişkin Talimatında aşı takvimini tamamlamamış veya hastalığı geçirmemiş kişilerin stadyuma alınmaması hususunun açıkça belirtilmesine rağmen bazı müsabakalarda bu şartı taşımayan taraftarların stadyuma girmeye çalıştıkları, mani olunması durumunda kolluk görevlileri ve özel güvenlik personeli ile taraftarların karşı karşıya getirilmeye çalışıldığı ifade edildi.

Yalova Valisi Muammer Erol Başkanlığı’nda toplanan Yalova İl Hıfzıssıhha Kurulu ise yapılan toplantı sonrasında şu kararları alarak kamuoyu ile paylaştı;  

Süper Lig, TFF 1. Lig, TFF 2. Lig, TFF 3. Lig ve Ziraat Türkiye Kupası 2021–2022 Sezonu müsabakalarında stadyum seyirci kapasitesinin % 50’si oranında ev sahibi takım seyircisi alınabileceği ve koltukların bir dolu, bir boş olacak şekilde kullanılacak. Aşı takvimini tamamlamış kişilerin, son aşı tarihlerini takip eden 14. günden itibaren 180 gün süre ile; Covid-19 geçirmiş kişilerin ise izolasyon süreçlerinin tamamlanmasından itibaren 180 gün süre ile stadyuma girebilecekler.  12 yaşını tamamlamış ve henüz Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği aşı yaş grubuna dahil olmamış kişilerin, müsabakadan en fazla 48 saat önce PCR testi yaptırması ve test sonucu negatif olması şartıyla stadyuma girebilecekler. Öte yandan, Türkiye Futbol Federasyonunun, ‘Müsabakalarda Uygulanacak Covid-19 Tedbirlerine İlişkin Talimatında’ aşı takvimini tamamlamamış veya hastalığı geçirmemiş kişilerin stadyuma alınmaması hususu açıkça belirtilmesine rağmen bazı müsabakalarda bu şartı taşımayan taraftarların stadyuma girme çabası içerisine girdikleri, mani olunması durumunda kolluk görevlileri ve özel güvenlik personeli ile taraftarların karşı karşıya getirilmeye çalışıldığı gözlenmektedir. Bu durumun önüne geçilebilmesi ve stadyumda bulunan ya da bulunacak taraftarların sağlığının korunması için alınan tedbirlerinin tam anlamıyla uygulanması maksadıyla;

Aşı takvimini tamamlamamış veya hastalığı geçirmemiş kişilerin stadyuma alınmaması kuralının eksiksiz şekilde uygulanması için Türkiye Futbol Federasyonu ve kulüp yönetimleri tarafından her türlü tedbirin alınacak. Bu amaçla taraftarlara ve taraftar derneklerine yönelik gerekli bilgilendirmenin yapılması, aksi davranışların kişiler ve kulüpler açısından yaptırımlara neden olacağının duyurulacak. Gerekli şartları taşımayan kişilerin stadyumlara girişlerine kesinlikle müsaade edilmemesi, bu amaçla giriş turnikelerinin olduğu alanlarda özel güvenlik görevlilerinin yanı sıra kolluk personelinin de görevlendirilecek. Müsabakalarda Uygulanacak Covid-19 Tedbirlerine İlişkin Talimata aykırı fiillerde bulunan taraftar veya kulüp yönetimleri ile ilgili olarak 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunun ilgili hükümleri uyarınca gerekli yaptırımların kararlılıkla uygulanacak. Alınan tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususunda oy birliği ile karar verildi.

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.