Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Yengeç, Ahtapot Yiyen mi Hizmet Edecek Olan mı?”

Ak Parti Yalova İl Başkanı Muğlim Bağatar basın toplantısı düzenleyerek vatandaşlara seslendi.

Haber Giriş Tarihi: 23.03.2019 11:26
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Yengeç, Ahtapot Yiyen mi Hizmet Edecek Olan mı?”

Bağatar, “Sandığa gidince sizin vergilerinizi yengeç ve ahtapot yiyerek harcayanlarla, size hizmet için yola çıkanlar arasında karar vereceksiniz” dedi.

Ak Parti Yalova İl Başkanı Muğlim Bağatar bir basın toplantısı düzenledi. Toplantı masasına bir duba koyan Bağatar, “Belediye 5 yılda duba dikmenin dışında hiçbir şey yapmadı” diye konuştu.  Buradan vatandaşlara da seslenen Bağatar, “31 Mart tarihinde gerçekleşecek olan yerel seçim normal rutin bir seçim değildir. Yalova’da son 5 yılda her gün ardı arkası kesilmeyen, artık bu kadarı da olmaz dedirten bir süreç yaşanıyor. Onun için sadece bir başkan seçmek için sandığa gitmeyeceğiz. Yalovalılar kendileri ve kentlerinin geleceği için çok önemli bir karara imza atacaklar. Altını çizerek ve üstüne basarak belirtiyorum ki; Sorun Yalova Belediye Başkanı’nın son 5 yılda sözlerini tutamamasıdır. Zira söz verdikleri arasında sadece Pazar yerinin üstünün kapatılması vaadi tutuldu. Yalova’nın 5 yıllık icraatlarına dubalar damga vurdu. Başka bir şey yapamayan belediye yönetimi her yeri bu dubalarla donattı. Bu dubaları kimin yaptığı, ne maksatla yaptığı kimlere ihale edildiği de ayrı bir merak konusu.

Sorun bu da değil. Asıl sorun belediyenin altından kalkılamayacak bir borç yükünün altına sokulmasıdır. Elbette ki bu sorun tahmin ettiğimizden daha da büyüktür. Belediye 250 milyon gibi astronomik bir borç rakamına ulaştı. Neredeyse haciz işleminin yapılmadığı hiçbir yer kalmadı. Belediye tahsilat veznelerinde bile alacaklı avukatları oturup vezneye yatırılan parayı tutanakla haczettiklerini biliyoruz. 1 milyar TL belediye bütçesinin tüketilerek üzerine yapılan 250 milyon TL’lik bir borçtan bahsediyoruz. Yani 2019 yılının bütçesi bitmiş, 2020 yılının bütçesinin yarısını da daha şimdiden harcamışlar. Çocuklarımızın geleceği ipotek altına alınıyor. Borçlar nedeniyle pek yakında Türkiye’nin en pahalı suyunu içeceğiz. Çöp ve daha birçok belediye hizmetleri ise durma noktasına gelmiş durumda. Biz belediye çalışanları maaşlarını alamayacaklar diye insani bir uyarıda bulunmuştuk. Maalesef ki hızla bu tabloya doğru gidiyoruz. Esnaftan aldıkları borçları bile ödeyemiyorlar. Başka ilden getirtilen çöp arabaları ile günü kurtarmaya çalışıyorlar.

Bu gidişata hep birlikte dur demek zorundayız. Vatandaşlar bir yanda Yalova Belediyesi’ni iflasın eşiğine götürenlerle, ağaçları hayvanları katleden ve vatandaşın vergilerini yengeç, ahtapot yiyerek tüketenlerle, bu ile hizmet için yola çıkanlar arasında karar verecekler. Biz proje, çalışma, yatırımlarımızla bu ili eski güzel günlerine geri döndürmeye talibiz” dedi.

“İmar ve altyapı sorunlarını ortadan kaldıracağız”
Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın Yalova ziyaretinde bir çok müjde verdiğine de değinen Bağatar, “Çevre ve Şehircilik Bakanımızın Yalova ziyaretinde ilimize müjdeleri de oldu. Özellikle düşük gelir seviyesine sahip vatandaşlarımızın TOKİ konutlarına ihtiyaç duyduğunu tespit ettik. Sayın bakanımızın da onayı ile Yalova’da 400 adet TOKİ konutu yapılacağının da müjdesini verdi.  Yerleri hazır. TOKİ’nin kendi arazileri üzerinde çok kısa bir süre sonra projeye başlanabilir.  Yine deprem sonrası ilimizde kat yüksekliği zemin +3 kat olarak tespit edilmişti. Bunda şu tip bir problemle karşılaşıyorduk. 5 katlı bir binası olan vatandaş kentsel dönüşüme gidip 5 katlı binasını yıkıp yeniden yaptırmak istediğinde sadece zemin+3 katlı bir bina yapabiliyor. Dolayısıyla bazı kat malikleri de mağdur oluyorlardı. Bu yetki Çevre ve Şehircilik Bakanlığında olduğu için bakanımızın talimatı ile Yalova’da ki bu statüdeki binalar kentsel dönüşüm kapsamında yıkıldığında hak sahipleri zarara uğratılmayacaklar. Bu Yalova’da Kentsel Dönüşümün önündeki en önemli engeldi.  Ayrıca Bayraktepe, Bağlarbaşı ve Seyrantepe Mahallelerinde tespit ettiğimiz kadarıyla imarla ilgili bir takım problemler var. Gerek altyapı eksiklikleri gerek yol, su, elektrik gibi bir takım hizmetlerden yeterince yararlanamadıklarını tespit ettik. Bu imar ve altyapı eksikliklerini de bakanlıkla istişare ederek seçimden sonra hepsini çözeceğiz” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.