Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Yalova’nın İyi Yönetilmediğini Düşünüyoruz”

DEVA Partisi Yalova İl Başkanı Mehmet Demirhan düzenlediği basın toplantısında isim vermeden AK Parti yönetimi ve Yalova Belediyesi’ni sert sözlerle eleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 18.12.2020 09:35
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Yalova’nın İyi Yönetilmediğini Düşünüyoruz”

Demirhan, “Yalova ile ilgili çok ciddi sorunlar var. Yalova’nın iyi yönetilmediği kanaatindeyiz. Yalova için acil eylem planının hatta planlarının yapılması kanaatindeyiz” dedi.

DEVA Partisi İl Başkanı Mehmet Demirhan, parti il binasında açıklama yaparak basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Şahıs siyaseti yapmadıklarını vurgulayan Demirhan, “Bizim şahıslarla hiçbir sorunumuz yok. Biz şahıs siyaseti yapmıyoruz. Biz mevcut politikalarla ilgili eleştirilerde bulunuyoruz. Yanlışa yanlış, doğruya da doğru diyoruz. Biz düzeni yıkmak için değil mevcut düzeni daha iyi hale getirmek için siyaset yapıyoruz” dedi.

“Bal çalmaktan öteye gitmeyen bir vaat olmuştur”

Yönetim kurulu üyelerinin de katılımıyla toplantı düzenleyen Demirhan, pandeminin Yalova’da tüm zorluklarıyla hissedildiğini belirtti. Demirhan, “En başta sağlık, ekonomik ve ruhsal olarak 10 aydır etkilerini en derinden hissediyoruz. Öncelikle şehrimizin, ülkemizin tüm kahraman sağlık çalışanlarına bütün fedakarlıkları için teşekkürü bir borç biliyoruz. Pandeminin etkilerini en çok hisseden esnafın ve dar gelirlinin ihtiyaçları ve bu süreci atlatabilmeleri için gereksinimleri adına elle tutulur herhangi bir politika üretilememiştir. Pazarda HES kodu uygulaması vardır. Yerinde bir uygulamadır. Fakat pazar esnafının muadili olan sektörlerde HES kodu uygulaması serbestisinin adil uygulanmadığını görüyoruz. Zaten gerek müjde adı altında gerek destek söylemleri ile sadece vaatlerden öteye gitmeyen ne esnafa ne de çalışana hiçbir deva olmayan basiretsiz bir yönetim anlayışıyla karşı karşıyayız. En son açıklanan kira desteği esnafımıza amiyane tabirle bir parmak bal çalmaktan öteye gitmeyen bir vaat olmuştur. Keşke bu eleştirilerimize maruz kalmak yerine takdirimizi ve teşekkürümüzü ileteceğimiz destekler açıklansaydı. Dünyanın her bir yerine yardımlarıyla elini uzatan Türkiye maalesef içeride sınıfta kalmıştır” diye konuştu.

“Hizmetlerin parasını milletimiz ödemektedir”

Yalova’da kentsel dönüşümün zorunluluğuna da değinen Demirhan, bilimden uzak israfa meyilli asfalt çalışmaları da yapıldığını vurguladı. Demirhan, “Deprem gerçeğini ağır yaşamış bir il olmasına rağmen genel olarak insanların yoğun yaşadığı bölgelerde ve yüksek riskli binaların kentsel dönüşüm zorluklarının çözüme kavuşmaması Yalova için büyük bir sorundur. Bunun yanında turizme müsait olan Yalova’nın kumsallarının ve denizinin ıslah edilememesi ve kirliliği başlıca sorunlardan biridir. Yalova’da Turizm Danışma Merkezleri’nin bulunmaması turizmin ilerlemesi açısından bir sorundur. Şehir içi kullanılan araç yollarının plansızlığı ve bilimden uzak israfa meyilli asfalt çalışmalarının olması, asfalt beleş uygulaması vicdanları yaralamıştır. Nereden gelirse gelsin hizmetlerin parasını milletimiz ödemektedir. Kontrolsüz yabancı vatandaş göçü; Artık yabancı uyruklu vatandaşlarımızın Yalova’mızda ikamet etmeleri ve yaşamlarını burada sürdürmeleri sonucunda şehrimizin toplumsal kurallarına uyumda entegrasyon sorunu yaşamalarına her gün şahit oluyoruz. Yalova’mızda yaşanan bu sorun ancak genel politikalarla düzeltilebilir” dedi.

Gökçe Barajı’na dikkat çekti

Demirhan, Yalova’nın tek içme suyu kaynağı olan Gökçe Barajı’nın hatlarıyla ilgili büyük sıkıntılar olduğunu söyledi. Demirhan, “Su şehri olan Yalova’nın barajlarının yetersiz olması ve bununla ilgili suyun depolanması ya da korunması ile ilgili yeterli adımların olmaması ciddi bir sorundur. Gökçe Barajı’nın ana isale hatlarının ve şebeke hatlarının yenilenerek kaçak ve şebeke kayıpları engellenebilir” diye konuştu.

“Karma OSB konusunda vatandaşlar aydınlatılmadı”

Yalova kamuoyunun gündeminde olan Karma OSB konusunda da halkın aydınlatılmadığını söyleyen Demirhan, “Karma OSB kurulması konusunda çok ciddi endişeler taşıyan kamuoyu maalesef aydınlatılmadı. Bu hususta yapılan ve yapılacak olan altyapı ve atık yönetimi konusunda neler yapıldı? Karma OSB’nin birden bire tüm gündemlerden daha öne çekilerek ilimizin birincil tartışma konusu olmasının müsebbibi en başta seçilmişlerdir. Halkın emanetini taşıyan seçilmişlerimizin, kamuoyunu acil aydınlatması gereken hususlardaki duyarsızlığı halkımızı rahatsız etmektedir. Ekonomik yatırımlar ve işgücüne destek olacak faaliyetlere kimse bir şey demiyor. Fakat çevre ve altyapı düzenlemeleri için yapılacak çalışmalar ve tedbirler konusunda nasıl çalışma yapılmaktadır? Plansız ve aniden gelişen bu konular akıllara şu soruyu getirmektedir: Karma OSB çalışması ve girişimi bir sipariş midir? Birilerine hazırlanan bir rant kapısı mıdır? İlimize ve halkımıza faydaları ve zararları detaylandırılmış mıdır? Bu konuda bir SWOT analizi yapılmış mıdır?”

Tespit ettikleri diğer sorunları açıkladı

Başkan Demirhan, Yalova ile ilgili tespit ettikleri sorunları açıkladı. Demirhan, şöyle devam etti:

“Tarıma elverişli topraklar heba olacak. Bu konuda neden bir toprak çalıştayı yapılmıyor? Yalova’nın önceliği tarım ve turizm olmalıdır. İlçelerimizin az gelişmişliği ve yatırımın gitmemesi, Termal ilçemizde bulunan kaplıca suyunun dünyaca ünlü olmasına rağmen Türkiye’deki ve dünyadaki pazarda layıkıyla yerini bulamaması, Çınarcık ilçemiz iç turizmine daha iyi hizmet vermesi için daha geniş kapsamlı yatırımların yapılması gerekiyor. Örneğin sağlık turizminde Termal ilçemizin markalaşmasını, Çınarcık ilçemizin de turizmde markalaşması için projelerin geliştirilmesi gerekiyor. Şehirde tek bir merkez ve meydan olması dolayısıyla çarpık kentleşme ve bu nedenle kalabalıklaşmanın artması bir diğer sorundur. Şehrimizin kazanımı olan 2008 yılında kurulan üniversitemizin fiziki binalarının yapımının mimari uyumsuzluğu ve kampus yapısının hala tamamlanamamış olması, şehrin sorunları ile ilgili eğitim ve teknik destek verilmesi konusundaki eksiklikler Yalova’mız için ciddi bir sorundur.”

“Şahıs siyaseti yapmıyoruz”

Mevcut politikalarla ilgili eleştiriler yaptıklarını söyleyen Demirhan, şahıs siyaseti yapmadıklarını da belirtti. Yalova için birçok proje ve hayalleri olduğunu da söyleyen Demirhan, son olarak şunları belirtti;

“Bizim şahıslarla hiçbir sorunumuz yok. Biz şahıs siyaseti yapmıyoruz. Biz mevcut politikalarla ilgili eleştirilerde bulunuyoruz. Yanlışa yanlış, doğruya da doğru diyoruz. Biz düzeni yıkmak için değil mevcut düzeni daha iyi hale getirmek için siyaset yapıyoruz. Bizim elbette ki vaatlerimiz var, elbette ki şehrimizle ilgili hayallerimiz, heyecanlarımız var. Bununla ilgili genel merkezimiz oluşturduğu ekiplerle politikalar üretmekte. Bizim Yalova ile ilgili en büyük heyecanımız Yalova’nın gerçek anlamda sağlık ve hayalimiz sağlık turizmi ve tarım turizmi olması için çalışmalarımız olacak. Ayrıca işi ehliyet ve liyakat sahibine vereceğiz. İşi bilen kişilere iş vereceğiz. Mevcut düzende birçok dedikodu dönüyor ancak bizim dönemimizde böyle bir şey olmayacak. Hatasız kul olmaz ancak önemli olan hatasını görünce düzeltmeye çaba sarf etmektir. Şehrimizle ilgili daha neler yapılabilir diye üzerine çalışma yapıyoruz. Ayrıca biz sanayiye karşı değiliz. Karma sanayiye karşıyız. Tabi ki, sanayi olsun ancak mümkün olduğunca çevremize doğamıza saygılı yatırımlar olsun istiyoruz. Geleceğimize doğamıza zarar vermeyen yatırımlar olsun istiyoruz. Bunun da takipçisiyiz.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.