Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Seçimler Zamanında Yapılacak”

CHP Yalova İl Başkanı Muttalip Tunç parti il binasında gerçekleşen basın toplantısında iktidarı deprem sonrası yapılan çalışmalar üzerinden eleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 18.02.2023 11:26
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Seçimler Zamanında Yapılacak”

Tunç iktidarın bilerek seçimleri erteleme konusunu gündeme getirmeye başladığını ifade ederek, “Seçimler zamanında yapılacak” dedi.

CHP Yalova İl Başkanı Muttalip Tunç partisinin 81 ille eşzamnlı olarak düzenlenen basın açıklamasının Yalova ayağında basın mensupları ile buluştu. Burada Kahramanmaraş merkezli olarak gerçekleştirilen ve 10 ilde ciddi can ve mal kayıplarına yol açan depreme ve sonrasındaki çalışmalara değinen Tunç, depremdeki arama ve kurtarma çalışmalarının iktidar tarafından beceriksizce yürütüldüğünü ifade etti. Tunç açıklamasında, “Acımız tarifsiz. Deprem felaketinde yaşamını yitiren tüm yurttaşlarımıza bir kez daha Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. 6 Şubat'ta yaşadığımız depremin ardından Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde, "Bu felaketi dayanışma içinde aşacağız" diyerek yola çıktık. O günden bu yana yaralarımızı sarmak için özverili bir çalışma sürdürüyoruz.  Devleti yönetme sorumluluğunu üstlenen iktidar, depremin ilk anlarından itibaren koordinasyonu sağlayamamıştır. En kritik saatler olan ilk 48 saatte deprem bölgelerine müdahalede geç kalınmış, vatandaşlarımızın enkaz altında can vermelerine seyirci kalınmıştır. Beceriksizlikleri on binlerce insanımızın canına mal olmuştur. İnsanlarımız enkaz altında inlerken, eğitimli ve deneyimli kahraman Mehmetçiğimiz kışlalarında bekletilmiştir. Tüm yardım ve kurtarma faaliyetlerinin koordine edildiği sosyal medyaya yasak getirilmiş, ağırlaştırılmıştır” dedi.

“Yurtlara çökmeye çalışıyorlar”
Deprem nedeni ile üniversitelerin uzaktan eğitime geçirilmesini de sert bir şekilde eleştiren Tunç, “Kurtarma çalışmalarındaki beceriksizlikleri yetmezmiş gibi tek adam rejimi şimdi de üniversitelerimize ve öğrencilerimizin yurtlarına çökmeye çalışmaktadır.  Bir kez daha çağrı yapıyoruz: Üniversiteler derhal açılmalı, öğrenciler yurtlarına dönmelidir” diye konuştu.

“Felaketi fırsata çevirmeye çalışıyorlar”
CHP Yalova İl Başkanı Muttalip Tunç gündeme seçimlerin ertelenmesi konusunun da taşındığına dikkat çekerek, “Daha da acısı, tek adam rejimi, felaketleri firsata çevirmeye çalışmakta, kendini kurtarmak için seçimleri erteleme planları yapmaktadır. Rolü belli isimler öne sürülerek bu konu gündeme taşınmak istenmektedir. Buradan halkımıza bir kez daha açık ve net söylüyoruz: Seçimler zamanında olacaktır. Devletin tüm kurumlarının bu gerçeği iyi bilmesi gerekmektedir. Anayasamızın ilgili maddeleri açıktır: Seçim savaş dışında ertelenemez. Savaş durumunda bile kararı Türkiye Büyük Millet Meclisi alır. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin de, YSK'nın da afet halinde seçimi erteleme diye bir yetkisi yoktur. Yüksek Seçim Kurulu'nun böyle bir şey talep etmesi, demokrasiye darbe girişimi olacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz bu tür bir girişimi bu şekilde ele alacağız. AKP Genel Başkanının ‘bana 1 yıl daha verin’ mesajı hiçbir şey ifade etmemektedir. Türkiye kendisine tam 20 yıl vermiştir. Artık bu saatten sonra halkın kendisine verecek değil 1 yılı, 1 saati bile kalmamıştır” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.