Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kadın Meclisi’nden AKP’ye Ziyaret

Yerel gündem 21 kadın meclis başkanı Nurten Anıl ve yönetim kurulu üyeleri, AK Parti Yalova il başkanı Temel Coşkun’a makamında ziyarette bulundular.

Haber Giriş Tarihi: 09.11.2010 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yerel gündem 21 kadın meclisinin AK Parti Yalova il başkanlığı ziyaretinde, AK Parti il ve merkez ilçe kadın yönetim kurulu üyeleri, AK Parti Yalova belediye meclis kadın üyeleri ve AK Parti kadın kolları başkanı ve kadın kolları yönetim kurulu üyeleri hazır bulundu.

Ziyaret sırasında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Yerel gündem 21 kadın meclisinin yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgi veren YG21 kadın meclis başkanı Nurten Anıl, bundan sonraki çalışmalarında AK Parti Yalova il başkanı Temel Coşkun’dan yardım ve destek istedi. Siyasette kadınların seçilme özgürlükleri konusunda kotaların kaldırılmasından yana olduklarını savunan YG21 kadın meclis temsilcileri, kadınların siyasal ve sosyal alanlarda daha aktif rol alabilmesi ile birçok sorunun daha kolay bir şekilde çözüme kavuşturulacağını savundu.

Siyasette kadınların temsil noktasında daha çok yerde olmasını dilediğini, bayanların sosyal ve siyasi yaşamdaki sorunlarımıza yönelik çalışmalar yapmalarını ve çözüm noktasında yol gösterici olmalarını arzu ettiğini dile getiren il başkanı Temel Coşkun konuşmasını;

‘AK Parti hükümetleri döneminde 2002’den beri Türkiye’de kadın konusunda ciddi bir mesafe alınmıştır. Biz sadece sözlü bir şekilde kadınlarımızı yüceltmenin yeterli olmadığını savunan bir partiyiz. Bu düşüncemizi de kadınlarımızla, çalışma alanımızı ve mesaimizi paylaşarak uygulamak istiyoruz. Kadınlarımıza yönetimlerimizde, düşüncelerimizde ve fikirlerimizde daha fazla yer vermek istiyoruz. Bizimle birlikte siyaset yapmak için, hizmet üretmek için Yalovalı kadınlarımızı partimize davet ediyoruz. İnanıyorum ki, ailesinin yükünü bütün gayreti ve özverisi ile taşıyan kadınlarımız, toplumun siyasal, sosyal ve ekonomik alandaki birçok ihtiyaçlarına karşılık verilmesi konusunda başarılı ve ciddi çalışmalara imza atacaklardır. İl yönetimimizi kurarken özellikle dikkat ettiğimiz husus bayanlara öncelikle yer verilmesi olmuştur. Kadınlarımızın toplumsal faaliyetlerde daha fazla yer alması için AK Parti Yalova il teşkilatları olarak gerekli çalışmaları sürdüreceğiz.
YG21 kadın meclisinin bu güzel ziyareti gerçekten bizim için önemlidir. Ziyaretiniz için ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Hazır burada toplanmışken AK Parti hükümetlerinin kadınlarımıza yönelik yapmış oldukları çalışmalar hakkında kısaca bahsetmek istiyorum.
Engelli çocukları olan anneler için umut çalıştayı ve eylem planları düzenlenmiştir. Akademisyenler, Milletvekilleri, ilgili STK’lar ve engelli annelerin katılımıyla engelli çocuğu olan anneler için umut çalıştayı düzenlenmiştir. Aynı şekilde kadın-erkek eşitliği konusunda çalıştaylar ve eylem planları düzenlenmiştir.
Kadının istihdamına yönelik çeşitli proje ve çalışmaları, yerel ve ulusal bazda hayata geçirmiş, bu vesile ile istihdam alanında ‘kadın’ başlığı açılmıştır. Kadının yer almış olduğu ticaret ve bürokrasi çalışma hayatı daha işlevsel ve çalışkan hale getirilmiştir. Kadın ve istihdam politikaları çalıştayı ve istihdama yönelik somut çözüm projeleri ile ilgili bakanlıklar ve kurumlar bilgilendirilmiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca Kadın istihdamının artırılması ve fırsat eşitliğinin sağlanması konulu Başbakanlık Genelgesi (2010/14) 25 Mayıs 2010 Tarihli Resmi Gazete'de yayınlanmış, partimiz ve hükümetimiz tarafından, dünyada yaşanan krize rağmen kadın istihdamının artırılması öncelikle ele alınmıştır.
Risk altında olduğu tespit edilen aile ve çocuklara yönelik koruyucu hizmetleri yürütmek, polis birimlerine giden şiddet mağdurunun psikolojik destekten mahrum kalmaması için sosyal destek ve dayanışma merkezi (SDDM) isimli bu kuruluşların aktif edilme çalışmaları sürdürülmektedir. Bu birimlerde, sosyal hizmet uzmanı, psikolog, sosyolog, hukukçu, polis, çocuk gelişimci, sağlık personeli gibi uzmanların çalıştırılması, aile içi şiddet olaylarının mağduru kadın ve çocukların polis merkezi yerine ilk başvurularını buraya yapması, ana yönlendirme ve koordinasyonun bu merkezler aracılığıyla sağlanması düşünülmektedir.
Ayrıca Ailenin Korunması, Sosyal Yardımlar, Evde Bakım Ücreti ile kadınlarımızın hayatında kolaylaştırma ve iyileştirme çalışmalarına AK Parti hükümetlerince devam edilmektedir. Esnaf kadınların maddi ve manevi yönde daha fazla desteklenmesi, İş-kur’un faaliyetlerinde kadınlara yönelik çalışmaları, annelik, emzirme ve evlenme yardımları ve ödenekleri ile kadınlarımıza yönelik ‘pozitif ayrımcılık’ uygulanması ile kadınlarımız somut bir şekilde korunmuştur. Özürlü çocuğu olan anneye erken emeklilik fırsatı da yine kadına yönelik uygulanan başarılı çalışmalardan olmuştur. ‘ şeklinde sürdürdü.

YG21 kadın meclisi, kadınların kurmuş olduğu STK ve gönüllü birlikler ile ve tüm Yalovalı kadınlarla karşılıklı görüş alışverişlerinin devam etmesini temenni eden il başkanı Temel Coşkun kadınların başarılarını, başarmalarını istediklerini ve beklediklerini dile getirdi. YG21 kadın meclis başkanı Nurten Anıl ve yönetim kurulu üyelerince takdim edilen çiçeği kabul eden il başkanı Temel Coşkun ve AK Partili kadın yöneticiler hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.