Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Hükümet Faizsiz Kredi İmkanı Sağlasın”

İYİ Parti Yalova İl Başkanı Erol Tatar, Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk tarafından belediye meclisine getirilen öneriyi halen desteklediklerini ama mevcut hükümetin de kentsel dönüşüme girecek olan bu kişilere sıfır faiz ve uzun vadeli kredi imkanı sağlaması gerektiğini ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 28.05.2021 10:35
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Hükümet Faizsiz Kredi İmkanı Sağlasın”

Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk çok katkı binaların kentsel dönüşüme girmeleri halinde mevcut kat kadar imar alamamalarının bu sürece sekte vurduğunu dile getirerek Yalova Belediye Meclisi’ne bir teklif sunmuştu. Tutuk teklifinde depremden önce inşa edilmiş bu çok katlı binaların kentsel dönüşüme girmeleri durumunda mevcut kat ve metre kare kadar imarına izin verilmesini istemişti. Bu teklife İYİ Parti İl Başkanı Erol Tatar da destek vermiş ve yerinde bir karar olarak nitelemişti.
Tatar

parti binasında düzenlediği basın toplantısında bir kez daha Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’a bu konuda destek verdiğini yineledi. Tatar hükümetin de binalarını yıkacak kişilere faizsiz ve uzun vadeli kredi imkanı getirmesi gerektiğini dile getirdi. Tatar açıklamasında şu sözlere yer verdi, “Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk tarafından Yalova Belediye Meclisi’ne sunulan Kentsel Dönüşüm önerisini desteklediğimizi ifade etmiştik. Bu düşüncemizi sürdürüyoruz. Ben Mimarlar Odası Başkanı olduğum dönemde de şunu hep vurguladım; kentsel dönüşümün doğrusu ada bazındadır. Ama ada bazında yapılacak kentsel dönüşüm biraz ütopyadır. Çünkü o kadar çok binayı yıkmanız ve o insanları oradan çıkartmanız gerekir ki bu mümkün olamaz. İçinde mutlaka itiraz edip konuyu mahkemeye taşıyanlar olacaktır. Bu da sürenin yıllara yayılmasına neden olur. O nedenle her zaman belediye başkanlarına kentsel dönüşümü parsel bazında yapmalarını önerdim. Yalova’da Bahçelievler, Rüstempaşa, Fevziçakmak, Süleymanbey mahallelerinde yer alan binaların birçoğu 50 yaşın üzerinde binalar. Birde bu binalar deprem gördü. Şimdi böyle bir durumda insanlar da tedirgin. Burada kentsel dönüşüme giren ve yıkılan binalardaki kat kadar ve inşaat alanı kaç metre kare ise o kadar alanı yeniden o hak sahiplerine vereceksiniz. Doğru olan budur. Belediye Başkan Vekili de bu yönde bir öneride bulunduğundan doğru olana destek verdik.

Elbette bu konunun bir ayağı yerel yönetimse diğer bir ayağı da Ankara’da ki mevcut hükümet. Hükümetin de bu insanları kentsel dönüşüme teşvik etmek amacıyla gerekirse faizsiz ve uzun vadeli kredi sağlaması lazımdır. Bu insanlarda toplanıp binalarını yıkıp yerine depreme dayanıklı güvenli binalar inşa edecekler”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.