Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“En Ucuz Ekmeği Biz Yediririz”

Memleket Partisi Yalova Milletvekili Adayı Ertan Şener, gıda fiyatlarındaki artışın nedeninin tarım sektöründeki sorunlar olduğunu belirterek, partisinin gıda egemenliği projesini anlattı. Şener, “En ucuz ekmeği biz yediririz” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 24.04.2023 09:38
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“En Ucuz Ekmeği Biz Yediririz”

Memleket Partisi Yalova Milletvekili Adayı Ertan Şener, gıda fiyatlarındaki artışa dikkat çekerek, partisinin bu soruna çözüm önerilerini paylaştı. Şener, Cumhurbaşkanı Adayı ve Genel Başkan Muharrem İnce’nin tarım ve gıda politikalarını milli ve siyaset üstü bir anlayışla uygulayacaklarını söyledi.

Şener, “Halkın gıda sistemini kurmak halkın gıda egemenliğini oluşturmak birincil vazifemiz. Bunun için gıdayı meta olmaktan çıkarmak, kendi tarım sistemlerimizi belirlemek, kendi kültürümüze uygun gıdayı üretme ve tüketme hakkımızı kullanmak zorundayız.” dedi.

Şener açıklamasında, “Cumhurbaşkanı Adayımız ve Genel Başkanımız Sayın Muharrem İnce, Türkiye’yi bekleyen bazı önemli sorunlar hakkında partimizi kurduğundan beri BEKA sorunu diyerek uyarıyor. Nedir bunlar? Deprem, Gıdadaki fiyat artışları, Su krizi,  Eğitim ve Arge’de dünyayla rekabetten kopmamız gibi belli başlı sorunları gündeme getirip, Partimizin çözüm için hazırladığı projeleri anlatıyor. Deprem ülkemiz için bir beka sorundur diyor. Bu sorunlar arasında halkımızın en çok canını yakan şüphesiz ki, artan gıda fiyatları. İktidarın yanlış politikaları yüzünden ülkemizin büyük ölçüde tarım alanını, merasını kaybettik. Kalan arazileri ise artan maliyetler yüzünden köylümüz, çiftçimiz ekip biçemiyor. Adil, doğru ve stratejik desteklenmiyor. Tarım arazileri boş kalıyor.  İnsanlar çiftçilikten vazgeçiyor. Oysa Büyük Önderimiz Atatürk daha o zamandan çiftçinin-köylünün önemini görmüş ve ‘Köylü milletin efendisidir’ demiş. Köylümüze-çiftçimize hak ettiği değeri ve desteği vermemiz gerekiyor. Gıda krizi, tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkilemeye başladı. Böyle giderse durum daha da içinden çıkılmaz bir hal alacak.  Bu çerçeveden bakıldığında İlimizde gerçekleştirilen köylümüze çiftçimize Kaliteli Yağlık Ayçiçeği Tohumu Dağıtılması Projesi’ni çok önemsiyorum. Ancak çok geç kalınmış ve yetersiz bulduğumu da ifade etmek istiyorum. Yalova’da ayçiçeği yetiştirmeye en müsait alanların tarıma elverişsizdir denilerek OSB'ler’e verildiğini ve tarım dışına çıkarıldığını hatırlatmak isterim. Kendi kendine yeten bir ülke iken ne yazık ki daha geçen yıl savaş halindeki Ukrayna’dan Ayçiçek yağı ithal etme ayıbını bizlere yaşatan iktidarın karnesi bu konu da sınıfta kalmıştır. 25 yılda ülkemizin sorunlarını çözemeyen iktidar, bir 5 yıl daha verilse de çözemeyeceği gibi daha da içinden çıkılmaz bir hale getireceği ortadır. Gıdadaki fiyat artışları artık halkımızın katlanabileceği seviyeyi çoktan aşmıştır. Süratle doğru adımların atılması ve Memleket Partisi’nin projelerinin hayata geçirilmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanı Adayımız Sayın Muharrem İnce’nin tarlada ahırda düzenlediği basın toplantılarını hepimiz hatırlıyoruzdur. Hatta ahırda olanı ilimiz Yalova’da yapmıştı. Partimizin tarım projeleri hazırdır. Sayın İnce’nin dediği gibi ‘En ucuz ekmeği biz yediririz.’ İktidara geldiğimizde ülkemizi bırakın gıda ithal etmeyi, ithal eder hale getiririz” sözlerine yer verdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.